Telewizja w tle. Ręka trzymająca pilot do telewizora skierowanego na nieostry ekran z mężczyzną w garniturze.

Ilu ludzi kontroluje w Polsce, czy płacicie abonament RTV? Poczta podzieliła się danymi

5 minut czytania
Komentarze

Poczta Polska szuka ludzi na dość kontrowersyjne stanowisko, a mianowicie kontroler abonamentu RTV. To może być zły znak dla tych, którzy obowiązkowej opłaty unikają, ale dobry dla tych, którzy szukają aktualnie pracy. Redakcja Android.com.pl zwróciła się do rzecznika Poczty Polskiej z pytaniami o szczegóły pracy i przewidywane wynagrodzenie.

Poczta Polska zatrudnia kontrolerów abonamentu RTV

Pierwszy plan zdalnego sterowania telewizorem kierowanego w stronę ekranu telewizora wyświetlającego kolorowe ikony aplikacji.
Fot. RasulovS / Depositphotos

Abonament RTV w Polsce to dalej temat, który wzbudza dużo emocji i to raczej tych negatywnych. Co jakiś czas słyszymy informacje o tym, że opłata może zostać zniesiona lub zastąpiona inną, ale obecnie dalej istnieje obowiązek jej uiszczania. Poczta Polska zatrudnia też specjalnych kontrolerów, których obowiązkiem jest sprawdzanie, czy w danych firmach i instytucjach takie opłaty są wnoszone. Zapytaliśmy w biurze prasowym Poczty Polskiej, ilu kontrolerów jest obecnie zatrudnionych.

Informujemy, że nie więcej niż kilkudziesięciu kontrolerów realizuje zadania na terenie całego kraju.

Biuro prasowe Poczty Polskiej dla Android.com.pl

Czy zwykli obywatele mają się obawiać takich kontroli? Te nie są raczej przeprowadzane w domach czy mieszkaniach zwykłych obywateli, a co więcej, nie ma prawnego obowiązku, by do takiej kontroli kogoś przymusić.

Obrazek przedstawia grafikę z ofertą pracy w Poczcie Polskiej na stanowisko kontroli abonamentu RTV, w tym informacje o zadanich, wymaganiach i korzyściach z pracy, oraz zdjęcie trzech uśmiechniętych ludzi w biurze, których jeden bije brawo. Na dole znajduje się przycisk 'Aplikuj' i strona internetowa do aplikacji.
Ogłoszenie Poczty Polskiej dotyczące rektutacji na stanowisko kontrolera abonamentu RTV.
Fot. Poczta Polska, zrzut ekranu

Co jakiś czas na stronie Poczty Polskiej pojawiają się ogłoszenia o pracę i teraz jest wolne stanowisko właśnie jako kontroler abonamentu RTV. Wprawdzie jest ono na zastępstwo (w formie etatu), ale niewykluczone, że współpraca może być dłuższa. Jakie wymagania stawiane są kandydatom na to stanowisko? Wykształcenie na poziomie minimum średnim, prawo jazdy kat. B, obsługa komputera i pakietu MS Office, a także komunikatywność, sumienność oraz dobra organizacja pracy.

Czy taka oferta pracy oznacza, że kontroli będzie więcej? Obecnie nic na to nie wskazuje, ale warto wiedzieć, że niemal wszyscy Polacy mają obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej. I to nawet w sytuacji, kiedy się z nią nie zgadzają.

Kontroler abonamentu RTV — co zyskujemy?

Ilustracja do artykułu o pracy jako kontroler abonamentu RTV w Poczcie Polskiej. Czerwona skrzynka pocztowa z napisem "POCZTA" i logotypem Poczta Polska na kamiennym murze.
Fot. Agataus / Depositphotos/

Sama praca miałaby się odbywać w godzinach 7.00-15.00 w dni powszednie. Kontroler abonamentu RTV miałby oprócz przeprowadzania kontroli także opracowywać pisma wyjaśniające oraz promować samą ideę opłaty. Co oferuje Poczta Polska? Całkiem dużo:

  • wsparcie opiekuna podczas pierwszych trzech miesięcy pracy,
  • atrakcyjne warunki zakupu prywatnej opieki medycznej i ubezpieczenia na życie;
  • dofinansowanie wypoczynku i wydarzeń kulturalnych;
  • pożyczki na preferencyjnych warunkach, wsparcie w przypadku trudnej sytuacji życiowej, trzynastą pensję i dodatek stażowy za pracę w Poczcie Polskiej;
  • kartę Multisport na korzystnych warunkach, pocztowe grupy sportowe;
  • karty rabatowe na paliwo oraz zniżki u partnerów biznesowych.

Redakcja Android.com.pl zapytała Poczty Polskiej o to, na co mogą liczyć zatrudnieni w firmie. Przede wszystkim interesowała nas kwestia wynagrodzenia na stanowisku, ale niestety na to odpowiedziano nam wymijająco.

Należy podkreślić, że na wysokość wynagrodzenia w naszej Spółce ma wpływ wiele zmiennych składników. Warto zwrócić uwagę na to, że osoby zatrudnione w Poczcie Polskiej i objęte Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy poza wynagrodzeniem zasadniczym otrzymują również inne dodatki.

Biuro prasowe Poczty Polskiej dla Android.com.pl

Ile kosztuje abonament RTV w 2024

Opłata za radio

VW Polo IV wnętrze pojazdu, radio, schowek pasażera i przyciski sterujące
Fot. Mateusz Nowak / Android.com.pl

W przypadku opłaty za same odbiorniki radiowe miesięcznie zapłacimy 8,70 złotych. Rocznie będzie to więc 104,40 złotych. Taka opłata dotyczy też radia w samochodzie. Jednak decydując się zapłacić za abonament na cały rok z góry, dostaniemy obniżkę w wysokości 10%, czyli łącznie zapłacimy 94 złote.  Na podobne, choć mniejsze obniżki możemy liczyć także wtedy, kiedy opłaty będziemy wnosili z góry na kilka miesięcy.

  • Opłata za 2 miesiące z góry – 3% obniżka (16,90 zł)
  • Opłata za 3 miesiące z góry – 4% obniżka (25,10 zł)
  • Opłata za 6 miesięcy z góry – 5% obniżka (49,60 zł)
  • Opłata za 12 miesięcy z góry – 10% obniżka (94 zł)

Opłata za telewizor i radio

Dłoń trzymająca pilot do telewizora skierowany w stronę rozmytego ekranu telewizyjnego w tle. Włącza tryb standby
Fot. sirinapawannapat / Depositphotos

Jeżeli posiadamy np. któryś polecany 55-calowy telewizor, to w 2024 roku zapłacimy 27,30 złotych za miesiąc. Rocznie mówimy więc o koszcie 327,60 złotych, ale podobnie jak w przypadku opłat wnoszonych z góry, można ten koszt obniżyć. Wnosząc opłatę za cały rok z góry, zapłacimy 294,90 złotych. Można także opłacać na kilka miesięcy do przodu.

  • Opłata za 2 miesiące z góry – 3% obniżka (53 zł)
  • Opłata za 3 miesiące z góry – 4% obniżka (78,70 zł)
  • Opłata za 6 miesięcy z góry – 5% obniżka (155,70 zł)
  • Opłata za 12 miesięcy z góry – 10% obniżka (294,9 zł)

Źródło: Poczta Polska. Zdjęcie otwierające: Redpixel / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw