Sylwetka człowieka stojącego na barierce z widokiem na miasto i zatokę podczas zachodu słońca z różowym niebem. Czatboty AI sprawiły, że jest mniej samotny

Jesteśmy tak samotni, że czatboty AI z łatwością wyciągają nasze wrażliwe dane

3 minuty czytania
Komentarze

Czatboty AI wykorzystują samotność ludzi nawet w gorszym stopniu niż wszelkie aplikacje randkowe. Pod płaszczykiem rozwiązania, które zastąpi kontakty międzyludzkie, znajdujemy aplikacje sprzedające nasze dane osobowe. Choć to pieniądze motywują twórców, a nie idea, jeszcze większym problemem jest brak rozwiązania na rosnącą epidemię samotności.

Czatboty AI. Niepokojące badania fundacji Mozilla

Strona internetowa aplikacji Romantic AI z ogłoszeniem i regulaminem usługi oraz przyciskiem do pobrania aplikacji z App Store. Czatboty AI sprzedają nasze dane.
Fot. Mozilla / mat. prasowe

Fundacja Mozilla słynie z badania naszego bezpieczeństwa w internecie. Jednym z takich przedsięwzięć okazał się przegląd 11 czatbotów AI pod kątem sprzedawania naszych informacji w sieci. Aplikacje sprawdzane przez fundację mają łącznie ok. 100 mln pobrań (m.in. Replika AI, Romantic AI), więc z pewnością istnieje spora grupa osób, która szuka romantycznych doświadczeń ze sztuczną inteligencją w tle.

Badacze z fundacji Mozilla, tylko podczas jednej rozmowy z Romantic AI, odnaleźli 24 tys. trackerów danych, wysyłających informacje m.in. do takich podmiotów jak Facebook. W przypadku Replika AI wykryto z kolei małą dbałość o bezpieczeństwo użytkownika, łącznie z pozwoleniem na tworzenie tak prostych haseł jak „111111”.

Program dodatkowo zapisuje wiadomości wpisane przez użytkownika, a także zapostowane zdjęcia i nagrania. Pracownicy fundacji Mozilla również są przekonani, że Replika AI sprzedaje dane na temat zachowań użytkowników w aplikacji podmiotom trzecim. Aplikacje randkowe również nie przodują w ochronie prywatności, ale przynajmniej dają realną szansę na znalezienie partnera i przerwanie samotności.

Czatboty AI żerują na samotności ich użytkowników

Mężczyzna stojący na brzegu jeziora podczas zmierzchu z widokiem na spokojną wodę i niebo w odcieniach błękitu i różu.
Fot. Lukas Rychvalsky / Unsplash

Powyższe zbiega się z niepokojącą ciekawostką. Podczas gdy na początku XXI wieku młodzi Amerykanie (15-24 lata) spędzali z ludźmi średnio 2,5 godzin dziennie ze znajomymi (pomijając szkoły i uczelnie), obecnie jest to zaledwie ok. 40 minut. Wspomina o tym amerykański raport o epidemii samotności i izolacji, opublikowany przez podjednostkę Generalnego Inspektoratu ds. Zdrowia Stanów Zjednoczonych.

W Polsce nie jest lepiej. Z samotnością (psychicznym lub fizycznym dyskomfortem wynikającym z braku fizycznego kontaktu z innymi ludźmi, lub z poczucia osamotnienia) zmaga się ok. 65% osób w wieku 13 do 28 lat. 32% pytanych odpowiedziało, że odczuwa ją „często”, 33% z kolei stwierdziło, że „czasami”. Powyższe to wyniki badania „Nigdy więcej samotności”, opublikowanego w listopadzie 2023 r.

Czatboty AI wykorzystują to perfekcyjnie, co pokazuje rosnąca liczba pobrań takich aplikacji jak Romantic AI lub Replika AI. Najgorsze, że w ogóle nie znamy długofalowych skutków działania tych programów, które oczywiście nie zastąpią rzeczywistych relacji między ludźmi. Badania z Uniwersytetu Stanforda również niepokoją. 1000 studentów korzystało przez miesiąc z aplikacji Replika AI i zdecydowana większość uczestników doświadczyła samotności w ten sposób, pogłębiając swój problematyczny stan.

Zdjęcie otwierające: Anthony Intraversato / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw