Logo Temu na tle wyblurowanej strony Temu

Z Temu może zniknąć część tanich produktów. Wszystko przez nowy regulamin

3 minuty czytania
Komentarze

Regulamin Temu zmienia się, i to już od 17 lutego 2024 r. Chińska platforma do internetowych zakupów chce w ten sposób dostosować się do przepisów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, by móc dalej funkcjonować na Starym Kontynencie. Sprawdźmy więc, czy sprzedający i kupujący mają czego się obawiać.

Temu dostosowuje swoją politykę do ustawy DSA

Logo aplikacji Temu z ikonami ubrań i akcesoriów na pomarańczowym tle, rozmyte biurko w tle.
Fot. Temu / montaż własny

Zmiany wynikają z faktu, że sklep musi się dostosować do Digital Services Act, wchodzącego w życie w lutym 2024 r. Choć początkowo dotyczył on 19 czołowych korporacji (m.in. Amazon, Apple, Google), to teraz wszystkie strony internetowe będą musiały przestrzegać założeń tego dokumentu.

O samej ustawie możemy też przeczytać na początku opisu zmian regulaminu.

Ustawa DSA reguluje działalność pośredników i platform internetowych, takich jak rynki, sieci społecznościowe, platformy udostępniania treści, sklepy z aplikacjami oraz internetowe platformy podróży i zakwaterowania w UE.

Jej główne cele to zapobieganie nielegalnym i szkodliwym działaniom w Internecie, zapewnianie bezpieczeństwa użytkowników, ochrona praw podstawowych oraz tworzenie uczciwego i otwartego środowiska online.

Strona pomocy ustawy o usługach cyfrowych Temu (DSA)

Co to w praktyce oznacza dla użytkowników chińskiego sklepu?

Oczywiście opinie o Temu są mocno polaryzujące, ale jak każda inna platofrma, także i ta chińska musi dostosować się do międzynarodowych regulacji. Dopasowanie serwisu do DSA oznacza tyle, że portal mocniej będzie moderować publikowane ogłoszenia pod kątem naruszeń własności intelektualnej.

Przykładowo, opisywane przeze mnie jakiś czas temu osłony przeciwpyłowe do PlayStation 5 nie będą mogły już mieć wygrawerowanego logo PS5, bo to oczywiście należy do Sony Interactive Entertainment. Część tanich produktów zniknie, jeśli ich dystrybutorzy nie zastosują się do zaleceń.

Zmiany oznaczają również klarowne przedstawienie sposobu, w jaki cyfrowy sklep internetowy proponuje treści kupującym. W opisie zmian możemy przeczytać o następujących kryteriach dot. polecania produktów:

  • Profil Twojego konta (taki jak Twój kraj i płeć, jeśli są zapisane w profilu Twojego konta) oraz zgody preferencje, które wyraziłeś wobec Temu, np. zapisanie produktu na liście życzeń;
  • Twoja historia przeglądania, wyszukiwania i zakupów;
  • Twoja historia przybliżona lokalizacja na podstawie Twoich informacji technicznych (np. adresu IP)
  • Popularność produktów;
  • Oceny, które przyznajesz posiadanym produktom;
  • Czas spędzony na przeglądaniu konkretnych list produktów;
  • Aktualne kampanie sprzedażowe;
  • Ceny produktów.
Strona pomocy ustawy o usługach cyfrowych Temu (DSA)

Operator platformy zaznacza również, że jeżeli nasze zgłoszenia dot. naruszeń będą zbyt częste i bezpodstawne, serwis ma prawo zawiesić nam takie prawo, po wydaniu ostrzeżenia. Jest to oczywiście zrozumiałe, nadgorliwość nie jest cechą pożądaną.

Zdjęcie otwierające: Temu / montaż własny

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw