Osoba pisząca na klawiaturze laptopa ustawionego na drewnianym biurku.
LINKI AFILIACYJNE

5 złotych zasad, których trzeba przestrzegać, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci. O tym musisz pamiętać

3 minuty czytania
Komentarze

Jakie jest 5 głównych zasad, których należy przestrzegać, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci? Oczywiście warto zachować zdrowy rozsądek i dbać o prywatność w sieci, ale dobrze też zapamiętać kilka zasad, które mogą nas uchronić przed poważnymi problemami. Redakcja Android.com.pl zwróciła się do ekspertów z NASK – Państwowego Instytutu Badawczego z pytaniem o to, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo w sieci

Zdjęcie do artykułu pt. bezpieczeństwo w sieci - sylwetka osoby w kapturze pracującej przy laptopie z widocznym w tle zachodzącym słońcem przez okno.
Fot. SonySander73 / Depositphotos

Istnieje wiele sposobów na to, by być bezpiecznym w sieci, a już na pewno istnieją te, które pomagają takie bezpieczeństwo zwiększyć. Wśród głównych zasad, które z pewnością dobrze znać, jest ograniczone zaufanie. Nic bowiem nie zastąpi naszego zdrowego rozsądku. Można posłużyć się jednym z rozszerzeń Chrome, ale nawet korzystając z najlepszego VPN-a, który zwiększa ochronę prywatności naszych danych w sieci, dalej możemy być narażeni na zagrożenia w niej czyhające.

Zwróciliśmy się więc do ekspertów z NASK, by przygotowali dla nas 5 głównych zasad, których należy przestrzegać. NASK oraz działający w ich ramach CERT Polska od lat dba o bezpieczeństwo Polaków w sieci, monitorując zagrożenia czy wydając komunikaty przestrzegające przed oszustwami. I to tylko część z tego, czym na co dzień zajmują się zapytani przez nas eksperci. Poniżej możecie zapoznać się z przygotowanymi przez nich zasadami. Lepiej je zapamiętać i wdrożyć w życie.

5 głównych zasad stworzonych przez ekspertów z CERT Polska dla Android.com.pl

  1. Mocne, unikatowe hasła do każdej usługi i serwisu. O tym jak je tworzyć piszemy tutaj: Hasła | CERT Polska, a zaniepokojonym wizją zapamiętywania polecamy menadżery haseł.
  2. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. To metoda znacząco podnosząca nasze bezpieczeństwo w sytuacji, gdy hasło stanie się publiczne.
  3. Dbałość o aktualizacje – często zawierają rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo naszych urządzeń.
  4. Ostrożność, uważność i zasada ograniczonego zaufania – cyberprzestępcy bazują na emocjach i naszym pośpiechu, wykorzystują autorytet znanych podmiotów, by zbudować zaufanie i uwiarygodnić swoje działania.
  5. Znajomość numeru 8080 (do przekazywania niebezpiecznych sms-ów) i strony incydent.cert.pl, do zgłaszania różnych napotkanych zagrożeń cyfrowych, np. maili z niebezpiecznymi załącznikami, fałszywych stron wyłudzających dane, bądź oferujących podejrzane inwestycje. Przesyłając zgłoszenie do CERT Polska, chronisz innych użytkowników internetu.

Źródło: CERT Polska / opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: VitalikRadko / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw