Mężczyzna instalujący panele słoneczne na dachu domu pod błękitnym niebem.
LINKI AFILIACYJNE

Nowatorskie panele słoneczne osiągnęły 21,37% wydajności. Wykorzystano w nich nietypowy minerał

2 minuty czytania
Komentarze

Chińskie panele słoneczne dokonały osiągnięcia, które z pewnością rozbawi niejednego miłośnika memów. Moduł oparty o perowskitowe panele słoneczne osiągnął dokładnie 21,37% wydajności. W praktyce to oznacza, że urządzenie jest w stanie przetworzyć 21,37% otrzymanej energii słonecznej na rzeczywisty prąd do wykorzystania przez użytkownika.

Co potrafią chińskie, perowskitowe panele słoneczne?

Perowskitowe panele słoneczne, opracowane przez uniwersytet w Jinan i Mellow Energy
Fot. Mellow Energy / mat. prasowe

Mellow Energy to spółka wydzielona z Instytutu Technologii Nowej Energii na Uniwersytecie w Jinan (miasto w Chinach, ok. 8,7 mln ludności). Wydajność modułu na poziomie 21,37% nie jest aż tak imponująca, bo moduły wyprodukowane w Tajwanie potrafią osiągać nawet 32%. Aczkolwiek, to inna statystyka wywołuje we mnie znacznie większe wrażenie.

PV Magazine zwraca w opisie modułu uwagę na to, że po ok. 50 dniach ciągłego użytkowania, moduł jest w stanie utrzymać 90% swojej pierwotnej sprawności. Z kolei dla naukowców z Mellow Energy, sporym problemem była też stabilność perowskitowego panelu. Bo i niestety, migracji jonów nie można całkowicie zatrzymać, a tylko ją ograniczyć. Jak wskazują badania opublikowane w Nature Materials, perowskity lepiej wchłaniają światło od krzemu, ale są mniej stabilne.

Migracja jonów jest krytycznym czynnikiem wpływającym zarówno na wydajność, jak i stabilność perowskitowych paneli słonecznych.

Chcąc rozwiązać ten problem, Uniwersytet w Jinan i Mellow Energy zaproponowały innowacyjną metodę wytwarzania warstw bariery jonowej w naturalnym środowisku instalacji paneli słonecznych, co skutkuje znaczną poprawą wydajności i stabilności. 

Shaohang Wu, badacz z Uniwersytetu w Jinan, wypowiedź dla PV Magazine

Dlaczego migracja jonów jest negatywna dla paneli słonecznych?

Czarny, kryształowy perowskit na jasnobrązowym kamieniu.
Perowskit, minerał wykorzystany do stworzenia nowatorskich paneli słonecznych. Fot. Rob Lavinsky, iRocks.com / Wikimedia Commons)

Migracje jonów powodują, że w panelach powstają nieodwracalne zmiany chemiczne. To sprawia, że panele słoneczne nie są już tak wydajne, jak przed pierwszym użyciem. Co ciekawe, konkurencyjna grupa, na tym samym uniwersytecie, opracowała inny moduł o nieco słabszej wydajności, 21,07%. Jak widać, odrobina wewnętrznej konkurencji nie zaszkodziła jeszcze rozwojowi paneli słonecznych i fotowoltaiki.

Zdjęcie otwierające: Bill Mead / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw