Fotowoltaika na dachu domu podczas burzy z gradem.

Powstała fotowoltaika „odporna” na powszechny problem związany z chmurami

2 minuty czytania
Komentarze

Fotowoltaika ma poważny problem z zachmurzeniem. Te skupiska pary wodnej nie tylko zasłaniają Słońce, dzięki któremu panele produkują prąd. Mogą one być także źródłem gradu, który jest w stanie zniszczyć panele jeśli jest dość duży. Nowe rozwiązanie pozwoli na ochronę ich przed tym zjawiskiem i to bez wymiany samych modułów. 

Fotowoltaika odporna na grad

Fotowoltaika na otwartym terenie z chmurami na niebie w tle.
Fot. Soltec

Za rozwiązaniem tym stoi hiszpańska firma Soltec, producent montażu dla paneli fotowoltaicznych. Jej kluczowym produktem są trackery, które pozwalają na obracanie się paneli i podążanie ich za Słońcem. Rozwiązanie to pozwala na maksymalizację uzysku energii z instalacji fotowoltaicznej. 

Jednak inżynierowie producenta uznali, że rozwiązanie to może sprawić, iż fotowoltaika stanie się odporna na grad. Tu warto podkreślić, że obecnie szczególnie narażone są moduły fotowoltaiczne zamontowane na dachach pod stałym kątem, bez możliwości regulacji. Te w niesprzyjających warunkach mogą obrywać kulami gradu prostopadle. I chociaż są one projektowane tak, aby wytrzymywać uderzenie gradowych kul o średnicy nawet 25 milimetrów, to czasami zdarza się, że gradowe kule są znacznie większe. 

Soltec podkreśla, że użycie trackerów, które pozwalają na zmianę kąta nachylenia modułów, może znacznie zmniejszyć ryzyko uszkodzeń spowodowanych gradem. Firma chwali się, że przeprowadziła badania, które pomogły jej ustalić optymalny kąt, pod jakim powinien znajdować się panel, aby wykazać się jak największą odpornością na uderzenia. 

Za odpowiednie ustawienie modułów ma odpowiadać algorytm, który analizuje dane pogodowe i informacje z czujników, a następnie zmienia ustawienie paneli, tak aby je uchronić przed zniszczeniem. Oczywiście warto podkreślić, że gradobicie jest zwykle zjawiskiem gwałtownym i nagłym. Dlatego też kluczowa jest szybka zmiana nachylenia paneli. Soltec chwali się, że ich trakery są w stanie zmienić kąt nachylenia fotowoltaiki z prędkością 20 stopni na minutę. Ma być to wystarczająca prędkość, aby uchronić je podczas nagłego gradobicia. 

Źródło: Gramwzielone, YouTube Fot. otwierające: wygenerowane za pomocą DALLE-3

Motyw