Wirtualna elektrownia z wieżami chłodniczymi i cyfrowymi interfejsami na przedniej planszy, w tle widoczne pola uprawne i wschód słońca, na dole logo ORLEN.

Orlen ma nowy plan na czystą energię. To Wirtualna Elektrownia

2 minuty czytania
Komentarze

Wirtualna Elektrownia brzmi jak czysta abstrakcja. Nie da się przecież wyprodukować energii elektrycznej za pomocą wirtualnych narzędzi. Mimo to Orlen na plan jak dzięki nim sprawić, że realnie dostaniemy dostęp do większej ilości tego zasobu. Mimo to słowo elektrownia nie jest tu zbyt zasadne. 

Wirtualna Elektrownia Orlenu

Wizualizacja futurystycznego, przemysłowego kompleksu z wieloma wieżami chłodniczymi, połączonymi zaawansowaną technologicznie infrastrukturą oraz otoczonej przez holograficzne panele z danymi, na tle zielonych wzgórz i zachodzącego słońca. Jest to Wirtualna elektrownia
Fot. Wygenerowane za pomocą DALLE-3

Wirtualna Elektrownia to tak naprawdę zestaw narzędzi cyfrowych. Ich celem ma być optymalizacja zarządzania aktywami energetycznymi Grupy Orlen. Zwłaszcza tymi pochodzącymi z OZE. Dzięki temu możliwe będzie dostarczenie większej energii z elektrowni wiatrowych i słonecznych do sieci energetycznych. Jest to kluczowe, ponieważ już teraz grupa dysponuje mocą z OZE na poziomie 1 GW, a do końca 2030 roku zamierza rozbudować swoje zielone źródła energii do 9 GW. Będzie to możliwe między innymi dzięki takim inwestycjom jak Baltic Power, oraz małym reaktorom jądrowym.

Tego typu system ma kluczowe znaczenie w sytuacji zmiennego zapotrzebowania na energię i w transformacji systemu elektroenergetycznego, gdzie ważną rolę odgrywają odnawialne źródła energii należące do spółki, oraz źródła prosumenckie.

Co nam da Wirtualna Elektrownia

Według Marcina Piekarskiego taki system przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i stabilności systemu elektroenergetycznego, zminimalizuje ryzyko nadprodukcji energii i zwiększy efektywność produkcji, co może obniżyć koszty energii.

Orlen wykorzysta potencjał digitalizacji, aby agregować moce aktywów energetycznych grupy. Inwestycja będzie możliwa dzięki szczegółowej analizie danych produkcyjnych, sieciowych, rynkowych i pogodowych. Zgromadzone dane, w połączeniu z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi, w tym sztuczną inteligencją, pozwolą na bardziej efektywne zarządzanie aktywami energetycznymi Grupy Orlen.

 — Marcin Piekarski, kierownik Zespołu ds. Digitalizacji Energetyki Orlenu

Oczywiście to są jedynie założenia projektu. Orlen obecnie szuka wykonawcy, przy współpracy z którym powstanie Wirtualna Elektrownia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wdrożenie systemu ma się rozpocząć w 2025 roku. 

Źródło: Gramwzielone, Zdjęcie otwierające: Wygenerowane za pomocą DALLE-3

Motyw