Wiemy, gdzie mają stanąć małe reaktory jądrowe Orlenu. Podano lokalizację SMR w Polsce

3 minuty czytania
Komentarze

Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, poinformował na konferencji prasowe o tym, gdzie stanąć mają małe reaktory jądrowe (SMR – ang. small modular reactor) BWRX-300. O planach postawienia ich w Polsce słyszeliśmy już kilka lat temu, ale dopiero teraz możemy mówić o tym, że projekt zaczyna nabierać nie tylko umownych, ale i realnych kształtów.

Małe reaktory jądrowe w Polsce – lista lokalizacji

Orlen wytypował łącznie siedem wstępnych lokalizacji, w których postawić chce małe reaktory jądrowe zaprojektowane za projekt których odpowiada General Electric Hitachi. Teraz, każda z nich ma być poddana dodatkowej, dwuletniej obserwacji – dopiero wtedy zostanie podjęta finalna decyzja o tym, czy SMR faktycznie znajdzie się w tym miejscu. Miejsca, które na tym etapie są ujęte w planach Orlen Synthos Green Energy to:

  • Ostrołęka
  • Włocławek
  • Dąbrowa Górnicza
  • Stawy Monowskie (k. Oświęcimia)
  • Kraków – Nowa Huta
  • Specjalna Strefa Ekonomiczna Tarnobrzeg-Stalowa Wola
  • okolice Warszawy

A sama lista ma być dłuższa, bo według deklaracji Daniela Obajtka, do końca 2023 roku poznać mamy łącznie 20 lokalizacji.

Kiedy małe reaktory jądrowe ruszą w Polsce?

Kolejna z kluczowych informacji przekazanych na konferencji to termin uruchomienia SMR w Polsce. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planami kierownictwa Orlenu, pierwszy mały reaktor jądrowy rozpocznie pracę w roku 2029. Pozostałe mają być uruchamiane w kolejnych latach… choć jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że tego typu inwestycje bardzo często zaliczają spore opóźnienia. Przykładem jest chociażby ruszająca właśnie największa elektrownia jądrowa w Europie, na której start… czekaliśmy aż 18 lat.

Czym jest SMR, czyli mały reaktor jądrowy?

Małe reaktory jądrowe (SMR, z ang. Small Modular Reactors) to rodzaj reaktorów jądrowych o mniejszej mocy elektrycznej i mniejszej wielkości w porównaniu do tradycyjnych elektrowni jądrowych. SMR są projektowane w taki sposób, aby umożliwić produkcję energii jądrowej w mniejszej skali, co pozwala na ich instalację w miejscach, gdzie tradycyjne elektrownie jądrowe byłyby niemożliwe lub niepraktyczne.

SMR mają zazwyczaj moc do 300 megawatów (MW), podczas gdy tradycyjne elektrownie jądrowe mają moce rzędu tysięcy MW. SMR są często projektowane jako moduły, które można łączyć w większe układy w celu zwiększenia mocy. SMR mogą być zbudowane w oparciu o różne technologie reaktorów jądrowych, w tym reaktory chłodzone wodą, reaktory chłodzone gazem lub reaktory chłodzone cieczą.

SMR są promowane jako rozwiązanie dla problemów związanych z globalnym ociepleniem, ponieważ są w stanie produkować energię elektryczną bez emisji gazów cieplarnianych. W porównaniu do tradycyjnych elektrowni węglowych, SMR są również bardziej niezawodne i mogą działać przez dłuższy czas bez konieczności ładowania paliwa jądrowego. SMR mogą być wykorzystywane do zasilania miast, małych osiedli, a nawet pojedynczych budynków.

Motyw