robot siedzący przed komputerem z uruchomionyn czatbotem

Ważne odkrycie Google DeepMind. Sztuczna inteligencja może być inteligentniejsza, niż nam się wydawało

3 minuty czytania
Komentarze

Sztuczna inteligencja wzbudzała w ostatnim czasie ogromne zainteresowanie, jednak wielu z nas przyzwyczaiło się już do tego, na co obecnie pozwala AI. Popularne chatboty pokazały nam, że bazują na wiedzy już dostępnej w sieci i w dodatku nie są nieomylne. Trzeba mieć jednak świadomość, że możemy być dopiero na początku rozwoju omawianych technologii, a AI jeszcze zaskoczy nas swoimi możliwościami. Pokazuje to jedno z ostatnich odkryć.

Sztuczna inteligencja bardziej „inteligentna”, niż nam się wydawało?

Choć sztuczna inteligencja ma coraz szersze zastosowania, to standardem są jej mocne ograniczenia. AI przeważnie skupia się na konkretnym zadaniu, do którego zostało zaprojektowane dane narzędzie (generowanie tekstu, obrazów, sterowanie światłem itp.). Poza tym nie wymyśla nic innowacyjnegointeligencja polega zazwyczaj co najwyżej na przeszukaniu w krótkim czasie ogromnej liczby dostępnych źródeł, połączeniu wątków i wytworzeniu określonego komunikatu, który brzmi logicznie, choć nie zawsze jest prawdziwy.

Ludzka twarz z elektronicznymi obwodami na tle mapy świata utworzonej z cyfr binarnych, symbolizująca technologię, jaką jest sztuczna inteligencja
Źródło: Gerd Altmann / Pixabay

Dużym przełomem byłaby sztuczna inteligencja, która jest w stanie generować nową wiedzę, dotychczas nigdzie niezapisaną. Taka AI, która rzeczywiście potrafi rozwiązać skomplikowany problem, a nie tylko przeszukać istniejące opracowania na ten temat i wyciągnąć z nich wnioski w czasie krótszym, niż zrobiłby to człowiek.

Okazuje się, że możemy być bliżej takiego stanu rzeczy, niż mogłoby się wydawać. Naukowcy z Google DeepMind twierdzą, że udało im się dokonać pierwszego na świecie odkrycia naukowego przy użyciu dużego modelu językowego. To wydarzenie może sugerować, że technologia stojąca za narzędziami typu ChatGPT może pozwalać na generowanie informacji wykraczających poza ludzką wiedzę.

Szczegóły projektu naukowców z Google DeepMind

Badacze z DeepMind stworzyli FunSearch. To narzędzie wykorzystuje sieci neuronowe, by rozwiązywać problemy w formie programów komputerowych. W skrócie: FunSearch nie generuje odpowiedzi na problem, tylko… programy, które mogą rozwiązać problem. Programy te są klasyfikowane według wydajności. Cały system weryfikuje generowane propozycje, wybierając tylko te najlepsze i przywracając je do sieci, by zostały one ulepszone. Programy są coraz bardziej wydajne i z czasem mogą tworzyć pewne odkrycia.

Naukowcy przetestowali FunSearch na zadaniach matematycznych, takich jak znajdowanie zbiorów kropek nietworzących linii prostej. Po kilku dniach system był w stanie zaproponować kod generujący nieznane wcześniej rozwiązanie problemu odnalezienia największego możliwego zestawu punktów, którego trzy elementy nigdy nie utworzą linii prostej.

Wynikami byli zaskoczeni nawet sami autorzy projektu. Rozwiązanie zaproponowane przez AI nigdy wcześniej się nie pojawiło, sztuczna inteligencja nie mogła się więc nim zainspirować. Cały problem, do którego wykorzystania zaangażowano FunSearch, może brzmieć abstrakcyjnie, ale sprawa pokazuje, że AI może w przyszłości być o wiele bardziej przydatna, niż jest teraz.

źródło: theguardian, cybernews, zdjęcie główne: obraz wygenerowany za pomocą DALLE-3

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw