Sylwetka kobiety trzymającej smartfon na tle wyświetlanego logo Google.

Google DeepMind o ChatGPT. Twierdzą, że ich nowy model zaorze rozwiązanie OpenAI

2 minuty czytania
Komentarze

Od lat sprawdzamy, czy technologia i sztuczna inteligencja zdążyła przewyższyć możliwości człowieka — efektowne są zwłaszcza pojedynki między mistrzami w danej grze i komputerem. Teraz CEO firmy DeepMind nakreślił przyszłość jednego z systemów — Gemini — który może być skuteczniejszy i wydajniejszy od niezwykle popularnego ChatGPT. Tym bardziej, że zaprzęgnięte do pracy zostały tu techniki, które pozwoliły na pokonanie mistrza w grze planszowej Go.

Komputery i AI kontra ludzie

W latach 90. głośne były potyczki komputera Deep Blue z mistrzem świata w szachach, Garrim Kasparowem, który na zmianę zwyciężał i przegrywał (choć najczęściej mówi się tylko o jednej z partii, w której komputer pokonał człowieka, a to, że Kasparow w kolejnych partiach uzyskał 2 remisy i trzykrotnie wygrał, jest pomijane).

deepmind alphago pojedynek gemini
Źródło: Dailymail.co,uk

Potem do pojedynków z człowiekiem zaprzęgnięto Alpha Star i AlphaGo — systemy sztucznej inteligencji opracowane przez należącą do Google’a firmę DeepMind. Pokonały one zarówno zawodowych graczy w grze StarCraft 2, jak i ówczesnego mistrza w grze planszowej Go.

Gemini kontra ChatGPT

Teraz DeepMind staje do kolejnego pojedynku. CEO firmy, Demis Hassabis, poinformował, że firma pracuje nad systemem o nazwie Gemini. Wykorzysta on te same techniki, które pomogły AlphaGo pokonać mistrza Go w 2016 roku, ale tym razem algorytm będzie rywalizował z niezwykle popularnym ChatGPT od OpenAI. I jak podaje Wired – ma go całkowicie przyćmić.

Gemini firmy DeepMind to LLM (Large Language Model), który działa z tekstem i ma charakter podobny do GPT-4, który napędza ChatGPT. Podobny, ale zaoferuje też coś więcej. Korzystając z technik używanych w AlphaGo system dostanie nowe możliwości, takie jak planowanie lub zdolność rozwiązywania problemów. Wspomniane techniki, w których DeepMind jest pionierem, to m.in. uczenie się przez wzmacnianie, w której oprogramowanie uczy się rozwiązywać trudne problemy, które wymagają wyboru działań do wykonania czy metodę zwaną przeszukiwaniem drzewa, aby zbadać i zapamiętać możliwe ruchy na planszy.

Gemini został po raz pierwszy zaprezentowany na konferencji programistów Google w zeszłym miesiącu, kiedy firma ogłosiła szereg nowych projektów AI. System jednak jest wciąż w fazie rozwoju, a proces ten zajmie kilka miesięcy i może kosztować dziesiątki lub setki milionów dolarów.

Źródło: Wired

Motyw