Osoba w białym labradorze trzymająca trzy różne rodzaje ogniw słonecznych.
LINKI AFILIACYJNE

Prawdziwy przełom w fotowoltaice. Polacy jako pierwsi na świecie dostali certyfikat dla perowskitów

3 minuty czytania
Komentarze

Saule Technologies to polska firma technologiczna, która specjalizuje się w produkcji ogniw perowskitowych. Jej współtwórcą jest polska fizyczka, Olga Malinkiewicz, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Katalońskiej w Barcelonie, która wynalazła tanią metodę wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów, pozwalającą na zastosowanie materiału perowskitowego na dowolnym podłożu, np. folii PET.

Teraz Saule Technologies, jako pierwsza firma na świecie, uzyskała certyfikat TÜV Rheinland dla elastycznych perowskitowych ogniw fotowoltaicznych.

Olga Malinkiewicz, polski wynalazca, współtwórca Saule Technologies. z ogniwem perowskitowym
Źródło: Saule Technologies

Czym są ogniwa perowskitowe?

Ogniwa perowskitowe wykorzystują materiał o strukturze perowskitu do przekształcania energii słonecznej w prąd elektryczny. Perowskity to grupa naturalnych minerałów, których pierwsze egzemplarze znaleziono w 1838 roku w górach Ural. Są bardzo dobrym pochłaniaczem światła, lepszym niż krzem stosowany w obecnych panelach fotowoltaicznych. Mają też znacznie lepszą wydajność i większy zakres możliwych zastosowań.

Osoba w niebieskich rękawiczkach trzyma elastyczne ogniwo słoneczne, które kontrastuje z zachodzącym słońcem i trawą na pierwszym planie; logo Saule Technologies w lewym górnym rogu.
Źródło: Saule technologies

Ogniwa perowskitowe to rodzaj ogniw fotowoltaicznych, które są obiecującymi alternatywami dla tradycyjnych ogniw krzemowych. Są one tańsze w produkcji, bardziej elastyczne, cieńsze i lżejsze, dodatkowo mogą być wytwarzane w większych rozmiarach, a później łatwiej zutylizowane.

Mogą odegrać znaczącą rolę na rynku zielonej energii — tym bardziej że generują energię nie tylko ze światła słonecznego, ale również ze sztucznego. I, w przeciwieństwie do tradycyjnych paneli, nie tracą wydajności, gdy słońce pada na nie pod innym kątem niż 90 stopni.

Grupa siedmiu naukowców w białych fartuchach laboratoryjnych, w różnych wiekach i płciach, wspólnie trzyma i ogląda dużą, giętką folię odbijającą światło w laboratorium.
Źródło: Saule Technologies

Co więcej, mogą być stosowane do produkcji energii elektrycznej na dachach i fasadach budynków, w małych i średnich instalacjach fotowoltaicznych, a także w zastosowaniach mobilnych (samochody elektryczne i drony) i kosmicznych (zostały pomyślnie przetestowane w symulatorach przestrzeni kosmicznej).

Saule Technologies

Saule Technologies została założona w 2014 roku przez wynalazczynię wspomnianej metody druku Olgę Malinkiewicz, a także dwóch biznesmenów, Adama Sikorskiego i Przemysława Bogusza. W firmie pracuje 70 naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z kilkunastu krajów. Saule Technologies jest wiodącym producentem ogniw perowskitowych w Europie, a ich centrum badawczo-rozwojowe jest jednym z najlepiej wyposażonych laboratoriów optoelektronicznych w Europie.

Firma oferuje szeroką gamę produktów opartych na ogniwach perowskitowych, w tym ogniwa fotowoltaiczne, fototermiczne czy optoelektroniczne, które mogą być wykorzystywane do produkcji wyświetlaczy lub czujników. W 2021 spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną ogniw perowskitowych we Wrocławiu. 

Moduły perowskitowe z certyfikatem TÜV Rheinland

Firma jest w trakcie rozwoju nowych produktów i technologii, które mają potencjał, aby zrewolucjonizować rynek energii odnawialnej. Fakt, ze Saule Technologies jako pierwsza firma na świecie uzyskała certyfikat TÜV Rheinland dla elastycznych perowskitowych ogniw fotowoltaicznych, tylko potwierdza, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

Mężczyzna w czarnej koszulce z logotypem TÜV Rheinland prezentuje dane termowizyjne na ekranie monitora innemu mężczyźnie w nieostrym tle.
Źródło: TÜV Rheinland

Przyznany przez TÜV Rheinland Solar GmbH certyfikat stwierdza, że przedstawiony do testów perowskitowy moduł fotowoltaiczny Saule S.A. spełnia kryteria certyfikacji IEC. Badania przeprowadzono zgodnie z normą IEC TS 63163 („Design qualification and type approval for Terrestrial photovoltaic [PV] modules for consumer products, Qualification Test Sequence – Category 1”). TÜV Rheinland Solar GmbH zaświadcza także o pomyślnym audycie linii produkcyjnej modułu.

Jak stwierdzono w Magazynie Fotowoltaika, nigdy wcześniej żaden wytwórca elastycznych ogniw perowskitowych nie otrzymał cenionego w świecie certyfikatu TÜV Rheinland, będącego przepustką na światowy rynek fotowoltaiki.

Źródło: Ziew.online, ŚwiatOZE

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw