Wielopiętrowy budynek mieszkalny z balkonami i panelami słonecznymi umieszczonymi na zewnątrz.

Fotowoltaika balkonowa jest tańsza niż myślisz. Oto ile kosztuje i ile możesz oszczędzić

8 minut czytania
Komentarze

Fotowoltaika to coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej z promieni słonecznych. Do niedawna instalacje fotowoltaiczne były kojarzone z dużymi domami jednorodzinnymi albo rozbudowanymi farmami słonecznymi, jednak obecnie dostępne są również rozwiązania dedykowane mieszkańcom bloków. Sprawdziliśmy, czy fotowoltaika balkonowa to faktycznie dobre rozwiązanie dla osób mieszkających w blokach. I czy naprawdę pozwala na wygenerowanie oszczędności.

fot. YouTube screenshot/Spółdzielnia Mieszkaniowa Śląska 12

Jakie oszczędności może przynieść fotowoltaika na balkonie?

Obliczono, że średnie zużycie prądu przez czteroosobową rodzinę w ciągu roku to około 2500 kWh. Montowane na balkonie panele (zazwyczaj 1 lub 2 sztuki) wyprodukują 300-600 kWh energii rocznie. O ile oczywiście uzyskają pełną wydajność, czego wcale nie gwarantuje pogoda i nie zawsze optymalne ustawienie względem słońca. Dlatego założyć można, że fotowoltaika balkonowa pokryje do ¼ domowego zapotrzebowania na prąd, co dla przeciętnej rodziny oznaczałoby oszczędność rzędu 400-650 zł rocznie.

Kiedy ma to szansę się zwrócić?

Koszt instalacji fotowoltaicznej na balkonie jest znacznie niższy niż w przypadku instalacji na dachu domu jednorodzinnego. Mikroskopijna wielkość instalacji w bloku (niewiele paneli i ich mniejsza powierzchnia oraz mało skomplikowany montaż), a także niewielka moc sprawiają, że jest to inwestycja przystępna cenowo.

Według szacunkowych danych średni koszt instalacji fotowoltaicznej na balkonie wynosi około 3,5-4 tys. zł (z montażem). W tej cenie otrzymujemy zestaw składający się z dwóch modułów o mocy około 0,6 kW. Taka moc pozwala na wygenerowanie do około 600 kWh energii elektrycznej rocznie. Co może przełożyć się na roczne oszczędności rzędu kilkuset złotych.

Można założyć, że czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na balkonie nastąpi po ok. 8-10 latach. Ale wraz z drożejącym prądem może on maleć, a instalacja ma szansę zwrócić się wcześniej. Oczywiście zależy to od ceny i mocy instalacji oraz jej realnej wydajności. Niemniej zakładając, że panele mają nawet do 25 lat gwarancji na uzysk energii (zachowują produktywność powyżej 85% mocy początkowej), powinno się to zwrócić kilkukrotnie (w teorii).

Komu fotowoltaika balkonowa opłaca się najbardziej?

Zdecydowanie najkorzystniejsze będzie to w mieszkaniach, w których prąd zostanie zużyty „na bieżąco”. Chodzi przede wszystkim o osoby, które pracują z domu (home office, freelancerzy) czy z innych względów przebywają w domach w ciągu dnia (seniorzy, osoby z małymi dziećmi i in). Korzystając ze sprzętów domowych są one w stanie zużyć produkowany przez fotowoltaikę prąd na bieżąco.

fotowoltaika
fot. Wlad_Mus

W przypadku osób pracujących poza domem, najczęściej w godzinach 8.00-16.00, wyprodukowany prąd zostanie przekazany do sieci, a domownik „odkupi” go w późniejszych godzinach, gdy będzie w domu (tak działa system net-billing) – nie obniży więc ogólnego zużycia prądu, a oszczędności będą mniejsze.

Według Jana Chudzika, przedstawiciela firmy EcoFlow Polska, tak naprawdę nie ma realnych informacji dotyczących oszczędności i wyprodukowanej energii, ponieważ jest to zależne od wielu czynników, takich jak:

  • temperatura otoczenia, tutaj jednak wpływ na sprawność paneli jest niski,
  • kąt nachylenia przy ustawieniu paneli, jak i ich kierunek oraz położenie,
  • długość przewodów przyłączeniowych między panelami a stacją/mikroinwerterem (także wpływa na odebraną energię).

W związku z tym wszelkie wartości będą uśrednione i nie można obrać jednego, pewnego wzorca. Szacuje się, że dzięki fotowoltaice balkonowej można wyprodukować rocznie do +/- 1040kWh, czyli średnio wychodzi do 33% rocznego zapotrzebowania na prąd w mieszkaniu lub domu.

Warto też wiedzieć, że maksymalna moc paneli bez zgłoszenia instalacji i możliwa do obsłużenia przez mikroinwerter to 800W.

Czym jest fotowoltaika na gniazdko?

W przypadku osób mieszkających w bloku dobrym rozwiązaniem może okazać się kupno tzw. fotowoltaiki na gniazdko (PV plug and play) o mocy 400-800 Wp. Jest to gotowy zestaw skonfigurowany tak, by po zamontowaniu można było podłączyć go — jak lodówkę czy odkurzacz — wtyczką do domowego gniazda.

fot. GettyImages/sommaiphoto

Fotowoltaika na gniazdko nie wymaga wykonywania skomplikowanych prac montażowych. Wystarczy zamontować panele fotowoltaiczne na balkonie lub parapecie i podłączyć je do gniazdka. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż tradycyjne instalacje fotowoltaiczne, choć oferuje jednocześnie niewielką moc — fotowoltaika na gniazdko ma zazwyczaj moc 0,5-1 kW, co wystarcza na zasilanie urządzeń o niewielkim poborze energii, takich jak oświetlenie, RTV czy małe AGD.

Wpływ na środowisko

Instalacja fotowoltaiczna na balkonie to nie tylko sposób na oszczędności, ale także na ochronę środowiska. Fotowoltaika balkonowa nie emituje zanieczyszczeń, a wytwarzana przez ten system energia jest czysta i odnawialna. Warto dodać, że instalacja fotowoltaiczna może też zwiększać wartość mieszkania w przypadku sprzedaży. Szacuje się, że cena takiego mieszkania może być wyższa nawet o 10%.

Co jeszcze warto wiedzieć o fotowoltaice balkonowej?

Czy potrzebna jest zgoda na umieszczenie paneli na balkonie?

Montaż paneli jest możliwy tylko po uzyskaniu zgody zarządcy budynku: spółdzielni lub wspólnoty (przez głosowanie mieszkańców). Wynika to z faktu, że balkon nie do końca jest przestrzenią prywatną — barierka i elewacja to już część wspólna. Stąd obowiązek konsultacji tego typu planów z zarządem spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej.
Konieczne będzie złożenie wniosku dotyczące wykorzystywania części wspólnych budynku lub zabudowy zewnętrznej strony balkonu w celu zamontowania instalacji fotowoltaicznej do celów indywidualnych. Co więcej, zarządca ma prawo wymagać ekspertyzy technicznej przed podjęciem decyzji o wydaniu zgody na instalację. Chodzi o wytrzymałość elementów, na których zostaną zamontowane panele (barierki lub balustrady), ważące około 40 kg.

Jakie są wymagania względem fotowoltaiki na balkonie?

Fotowoltaika balkonowa nie może stanowić zagrożenia dla przechodniów. Musi wykazywać odporność na silny wiatr oraz trudne warunki atmosferyczne. Aby optymalnie ustawić panele względem słońca, powinny być nachylone pod odpowiednim kątem od balustrady (zwykle 35-40 stopni) – jednak na balkonach najczęściej jest to 90 stopni. Oczywiście panele mają największy sens, gdy balkon (i instalacja) jest skierowany na południe i nie jest zacieniony.
Instalacja fotowoltaiczna nie powinna szpecić budynku. Jeśli myślimy o fotowoltaice na budynku, który jest zabytkiem, uzyskanie pozwolenia wymaga też zgody konserwator zabytków (co może być czasochłonne i raczej ma niewielkie szanse na pozytywne rozpatrzenie).
Właściciel musi zadbać o profesjonalny montaż i przyszłą konserwację systemu — tak, aby nie doszło do przeciążenia, które może doprowadzić do pożaru.

Czy o panelach na balkonie trzeba informować elektrownię?

Systemów typu off-gird, które są samowystarczalne i magazynują energię, zwykle nie trzeba zgłaszać. Prąd wyprodukowany w ten sposób można zużyć na własne potrzeby (ale trzeba przewidzieć miejsce na magazyn energii).
Dodatkowo nie trzeba zgłaszać systemu paneli o mocy do 0,8 kWp (800 V) – o takiej wartości maksymalnej mówi Rozporządzenie Komisji UE 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r.
Jeśli jednak panele zakładane są z myślą o sprzedawaniu nadwyżki energii do sieci (użytkownik chce być prosumentem i sprzedawać prąd do sieci w ramach net-billingu), to trzeba to zawsze zgłosić. To elektrownia dostarcza i montuje licznik dwukierunkowy, który jest niezbędny w tym systemie.

Czy panele na balkonie różnią się od tych na dachu?

Pod względem zasady działania — nie. Moduły fotowoltaiczne mają zwykle moc od 200 do 600 W. Wyprodukowana energia jest zamieniana przez mikroinwerter z prądu stałego na prąd zmienny, czyli taki jaki jest w sieci. 
Wydajność paneli fotowoltaicznych zależy od ich jakości oraz kąta nachylenia względem słońca. Do montażu elementów fotowoltaiki na balkon służą haki i stelaże, a także kotwy chemiczne. Do systemu zalicza się też przewody łączące domową elektrownię z instalacją w mieszkaniu.

Czy na panele na balkonie przysługuje dofinansowanie?

Nie. Moc fotowoltaiki balkonowej jest za mała, by dostać dofinansowanie z programu Czyste powietrze czy Mój prąd. Po pierwsze chodzi o minimalną moc instalacji — w przypadku ograniczonej wielkością balkonu liczby paneli nie przekroczy ona 2 kW. Po drugie dofinansowania dotyczą posiadaczy domów jednorodzinnych, a nie mieszkańców bloków.

Źródło: nieruchomosci-online.pl, Murator Dom, rachuneo.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw