LINKI AFILIACYJNE

Android 15 z szybkim logowaniem Google Passkey w klawiaturze. Wystarczy jedno kliknięcie

2 minuty czytania
Komentarze

Google wprowadzi przełomowe zmiany w dziedzinie bezpieczeństwa i uwierzytelniania użytkowników w systemie Android 15. Passkey, czyli bezpieczna i szybka metoda logowania, domyślnie pojawi się w klawiaturze Gboard oraz w systemie Wear OS 5.

Android 15 z Passkey w klawiaturze Gboard

Android 15 z Passkey w klawiaturze Gboard. Osoba trzyma smartfon z ekranem prezentującym opcje zabezpieczeń konta Google, z tyłu monitor z podobną stroną autentykacji.
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Zacznijmy od tego, że Passkey to zaawansowane klucze bezpieczeństwa, które mają na celu zastąpienie tradycyjnych haseł, często podatnych na włamania i ataki hakerskie. Technologia ta zapewnia użytkownikom większe bezpieczeństwo podczas logowania. Passkey eliminują również potrzebę zapamiętywania skomplikowanych haseł i znacząco redukują ryzyko kradzieży danych poprzez phishing czy brute force.

Zgodnie z zapowiedziami Google’a opcja Passkey zostanie zintegrowana z Gboard, czyli popularną klawiaturą wraz z aktualizacją systemu do Android 15. Nowe rozwiązanie spowoduje, że użytkownicy zalogują się do wybranych stron jednym dotknięciem – bez konieczności potwierdzania kont, skanowania twarzy lub odcisku palca oraz wpisywaniao kody PIN.

Aplikacja będzie łączyć tę technologię, umożliwiając użytkownikom łatwe i szybkie logowanie się do aplikacji i usług bez konieczności wprowadzania haseł. Użytkownicy skorzystają z biometrii, takiej jak odcisk palca czy rozpoznawanie twarzy, aby zatwierdzić swoją tożsamość, co znacznie przyspieszy proces logowania i zwiększy jego bezpieczeństwo.

Co ciekawe Passkey będzie również dostępne w Wear OS 5, najnowszej wersji systemu operacyjnego Google dla inteligentnych zegarków. Integracja ta pozwoli użytkownikom smartwatchy na korzystanie z zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa bezpośrednio z poziomu nadgarstka. Dzięki temu będą mogli logować się do swoich kont, aplikacji czy usług w jeszcze bardziej wygodny i bezpieczny sposób, bez konieczności używania tradycyjnych haseł.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo

Czy tak wygląda przyszłość bezpiecznego logowania?

Wprowadzenie Passkey w Gboard na Android 15 oraz w Wear OS 5 to tylko początek rewolucji w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego. Google planuje dalszy rozwój tej technologii, co może prowadzić do jej implementacji w innych produktach i usługach, zapewniając użytkownikom jeszcze większe bezpieczeństwo oraz wygodę. Passkey może stać się nowym standardem w uwierzytelnianiu użytkowników, zastępując przestarzałe i niebezpieczne hasła.

Źródło: 9to5google. Zdjęcie otwierające: Google / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw