Biały samochód elektryczny podłączony do stacji ładowania, widoczny przewód ładowania i tylna lampa pojazdu.
LINKI AFILIACYJNE

Volvo rozbuduje polską sieć stacji szybkiego ładowania. Czy to skłoni Polaków do zakupu elektryka?

3 minuty czytania
Komentarze

Jednym z największych problemów samochodów elektrycznych w Polsce jest wciąż niewystarczająca sieć stacji ładowania. W związku z tym firmy, które chcą spopularyzować elektromobilność w naszym kraju, podejmują się wyzwania rozbudowy całej infrastruktury miejskiej. Za przykład niech posłuży program eV City powered by Volvo.

Volvo rozwinie sieć stacji szybkiego ładowania w Polsce

Mężczyzna w białej koszuli prezentujący i gestykulujący na scenie na tle niebieskiego oświetlenia z napisem "VOLVO" i białego samochodu.
Fot. Volvo / materiały prasowe

Niedawno informowaliśmy was o raporcie firmy Hertz, z którego wynika, że Polacy sceptycznie podchodzą do aut elektrycznych między innymi ze względu na obawy dotyczące długiego czasu ładowania oraz marnej infrastruktury stacji ładowania. W odpowiedzi na takie problemy marka Volvo ogłosiła uruchomienie programu EV City Powered by Volvo, który ma na celu znaczne rozszerzenie sieci szybkich ładowarek do elektryków w Polsce.

Nowe stacje ładowania pojawią się zarówno w miastach, jak i na głównych trasach komunikacyjnych, co zapewni ich szeroką dostępność. Rozbudowa infrastruktury ładowania ma potencjał, aby znacząco zwiększyć zainteresowanie samochodami elektrycznymi w Polsce. Szybsze i bardziej dostępne ładowanie eliminuje jedną z głównych barier dla potencjalnych nabywców elektryków – obawy o zasięg i dostępność ładowarek. Na początek Volvo uruchomi sto punktów do końca tego roku.

Jednakże w perspektywie całego programu Szwedzi wybudują około 130 dwustanowiskowych ogólnodostępnych stacji szybkiego ładowania o mocy 175 kW w miejscach najczęściej uczęszczanych przez użytkowników samochodów elektrycznych.

Kierowcy, żeby przesiąść się do elektryków, muszą mieć perspektywę ich szybkiego ładowania, czyli w ciągu ok. 20 minut do 70-80%, w dogodnym komunikacyjnie miejscu. Dziś zapewniających to szybkich ładowarek o mocy 150 kW i więcej mamy w Polsce ok. 250, z czego już około 30 zostało zainstalowanych przez dealerów Volvo. Do końca przyszłego roku wspólnie planujemy dostawić kolejnych 100.

Emil Dembiński, Managing Director, Volvo Car Poland

Rozbudowa infrastruktury to szansa dla elektryków

Volvo EX30 samochód
Fot. Volvo / materiały prasowe

Rozwój infrastruktury ładowania jest kluczowym elementem w procesie przyspieszenia adopcji pojazdów elektrycznych. Inwestycja Volvo może stać się katalizatorem zmian na polskim rynku motoryzacyjnym, przyspieszając transformację w kierunku zrównoważonego transportu. W miarę jak sieć ładowania będzie się rozwijać, coraz więcej osób może zdecydować się na zakup auta elektrycznego, widząc realne korzyści z tego płynące.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo

Większa dostępność stacji ładowania to nie tylko korzyść dla właścicieli samochodów elektrycznych, ale także istotny krok w kierunku ochrony środowiska. Redukcja emisji spalin przyczyni się do poprawy jakości powietrza, co ma bezpośredni wpływ na zdrowie mieszkańców miast.

Tymczasem jeśli chcecie poznać rynek samochodowy, polecamy nasze zestawienie najlepszych aut dostępnych za kwotę do 20 tysięcy złotych. Z kolei osoby zainteresowane nowymi technologiami w samochodach, zachęcamy do lektury naszego poradnika na temat bezprzewodowego Android Auto.

Źródło: Informacja prasowa. Zdjęcie otwierające: Owlie Productions / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw