LINKI AFILIACYJNE

Działo elektromagnetyczne chińskiej armii po testach. Takiej broni świat jeszcze nie widział

2 minuty czytania
Komentarze

Niedawno świat technologii wojskowej został zaskoczony doniesieniami o chińskim osiągnięciu w dziedzinie broni elektromagnetycznej. Jak podaje rządowa gazeta South China Morning Post, Chiny przetestowały w warunkach bojowych elektromagnetyczne działo szynowe. Wynik? Absolutny sukces!

Działo elektromagnetyczne chińskiej produkcji już po pierwszych testach

Flaga Chin działo elektromagnetyczne ich produkcji osiągnęło spory suckes.
Fot. PixaBay

Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie działo elektromagnetyczne, które wystrzeliwuje 120 pocisków z prędkością przekraczającą 2 kilometry na sekundę? Cóż, według gazety South China Morning Post taką technologię właśnie opanowali Chińczycy. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jest to prasa rządowa, więc niektóre z informacje przez nią publikowane mogą być nieco „nadmuchane”.

Niemniej zgodnie z relacją dziennikarzy zasięg futurystycznej broni wynosi między 100 a 200 kilometrów, co wyraźnie bije na głowę wyniki wykręcane przez klasyczną artylerię. Takie możliwości osiągnięto między innymi dzięki zaimplementowaniu w broni zaawansowanego systemu pomiarowo-diagnostycznego wspieranego przez sztuczną inteligencję.

W trakcie testów chińskie działo miało wykazywać się niezwykłą trwałością i wydajnością, a wspomniany przed chwilą system AI na bieżąco analizował dane z ponad 100 tysięcy czujników.

Zobacz też: Wyjątkowy lot pojazdu hipersonicznego. Wykorzystano największy samolot na świecie

Projekty działa szynowego korzystającego z technologii elektromagnetycznych swego czasu rozwijała armia Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie z pomysłu zrezygnowano w 2021 roku, a nowym „oczkiem w głowie” amerykańskiej marynarki stała się broń hipersoniczna. Aktualnie nowatorski railgun oprócz Chińczyków rozwijają także Japończycy, którzy w październiku ogłosili sukces testów swojej technologii. Wszystko wskazuje więc na to, że w Azji rozpoczął się wyścig, którego zwycięzcą może być jedna z dużych armii – chińska lub japońska.

Naturalnie sukces Państwa Środka wciąż stanowi znaczący krok naprzód w technologii wojskowej. Co więcej, wykorzystanie sztucznej inteligencji do zwiększenia trwałości i wydajności broni otwiera nowe perspektywy w dziedzinie zbrojeń.

Źródło: South China Morning Post

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw