Podwójny samolot nośnik z mniejszym samolotem przyczepionym pod centrum większego, oba w locie na tle niebieskiego nieba.
LINKI AFILIACYJNE

Wyjątkowy lot pojazdu hipersonicznego. Wykorzystano największy samolot na świecie

2 minuty czytania
Komentarze

Największy samolot na świecie pod względem rozpiętości skrzydeł odbył lot z zatankowanym pojazdem hipersonicznym. O wydarzeniu poinformowała firma Stratolaunch, zaznaczając, że misja zakończyła się powodzeniem. To duże osiągnięcie, bo lot miał miejsce po raz pierwszy w historii.

Największy samolot na świecie poleciał z pojazdem hipersonicznym

Amerykańska firma Stratolaunch zakomunikowała zakończenie istotnego testu, jakim był lot największego samolotu świata pod względem rozpiętości skrzydeł (Stratolaunch Roc, rozpiętość wynosząca 117 metrów) z zatankowanym pojazdem hipersonicznym Talon-A. Po co w ogóle miał miejsce ten lot? Chodziło m.in. o zweryfikowanie, jak działa układ napędowy pojazdu.

fot. X/Stratolaunch

Lot trwał 3 godziny i 22 minuty. W przyszłości firma Stratolaunch chce oferować usługę startów z powietrza dla klientów rządowych oraz komercyjnych, jednak zanim to się stanie, będą potrzebne dalsze testy. Jednym z nich będzie próba uwolnienia zatankowanego pojazdu hipersonicznego od głównego samolotu, z którym odbywa lot.

Stratolaunch podaje, że Talon-A obsługuje silnik rakietowy na ciekłe paliwo, zapewniający ciąg potrzebny do osiągnięcia prędkości hipersonicznej. Oczekiwana prędkość pojazdu to przynajmniej 6 Mach, czyli ok. 7350 km/h.

Czym jest pojazd hipersoniczny?

Pojazd hipersoniczny to typ pojazdu, który jest zdolny do poruszania się z prędkością hipersoniczną. Prędkość hipersoniczna zaczyna się tam, gdzie kończy się prędkość ponaddźwiękowa, czyli jest to prędkość większa niż pięciokrotność prędkości dźwięku w powietrzu. W praktyce oznacza to prędkość przekraczającą 6174 km/h. Pojazdy hipersoniczne są nieraz zaliczane do kategorii broni hipersonicznej.

Prędkość hipersoniczna wiąże się z szeregiem unikalnych wyzwań technicznych i fizycznych. Przy tak gigantycznej prędkości powietrze przed pojazdem jest kompresowane, co prowadzi do jego silnego nagrzewania. Dlatego pojazdy hipersoniczne muszą być wyposażone w specjalne materiały termoodporne, które są w stanie wytrzymać ekstremalnie wysokie temperatury.

Pojazdy hipersoniczne mogą znaleźć zastosowanie w wojsku, eksploracji kosmosu, a nawet w lotnictwie cywilnym (ogromne skrócenie czasu podróży między kontynentami).

Największy samolot świata

Stratolaunch Roc ma rozpiętość skrzydeł wynoszącą 117 metrów, co czyni go największym samolotem na świecie pod tym względem. Poniżej inne interesujące fakty na jego temat:

  • samolot ma podwójny kadłub połączony ogromnymi skrzydłami
  • maszyna funkcjonuje jako platforma do przenoszenia rakiet oraz innych pojazdów
  • samolot jest napędzany przez sześć silników Pratt & Whitney PW4056
  • projekt powstania maszyny został zainicjowany przez Paula Allena, współzałożyciela Microsoftu

źródło: space24.pl/Stratolaunch, zdjęcie główne: X/Stratolaunch

Motyw