apple
LINKI AFILIACYJNE

Apple przeprowadziło badania na temat danych w chmurze. Wyniki są przerażające

3 minuty czytania
Komentarze

Apple opublikowało wyniki niezależnego badania, które rzuca nowe światło na rosnące zagrożenia związane z ochroną danych w chmurze. Zgodnie z wynikami analizy w ostatnich dwóch latach cała branża technologiczna odnotowała niepokojący wzrost liczby naruszeń ochrony danych.

Apple bada dane w chmurze – tego raczej się nie spodziewaliśmy

Logo firmy Apple z jabłkiem z niewielkim wycięciem z lewej strony oraz dodaną ilustracją kłódki na górze, umieszczone na czarnym tle.
fot. Apple

Raczej nikogo nie trzeba przekonywać, że wyniki badania opublikowane przez Apple są alarmujące. Okazuje się bowiem, że w ciągu ostatnich dwóch lat doszło do wycieku 2,6 miliarda danych osobowych. Co więcej, od 2013 roku liczba przypadków naruszenia ochrony danych wzrosła ponad trzykrotnie. Nic więc dziwnego, że raport The Continued Threat to Personal Data: Key Factors Behind the 2023 Increase podkreśla, że zagrożenie związane z przechowywaniem danych w chmurze nieustannie rośnie.

W odpowiedzi na taką groźbę Apple wdrożyło funkcję zaawansowanej ochrony danych w iCloud. Nowa opcja opiera się na szyfrowaniu informacji na całej drodze przesyłu, co ma na celu zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Zgodnie z zapewnieniami kalifornijskiej firmy iCloud chroni obecnie 14 różnych kategorii wrażliwych danych, a po aktywacji zaawansowanej ochrony danych liczba ta wzrośnie do 23 kategorii.

Raport wskazuje bowiem, że nawet najbardziej rygorystyczne zasady bezpieczeństwa mogą być niewystarczające w obliczu wyrafinowanych metod cyberprzestępców. Hakerzy często rozpoczynają atak od organizacji o słabszych zabezpieczeniach, aby następnie wykorzystać zdobyte informacje przeciwko głównym celom. Apple mając świadomość tych zagrożeń, opracowało szereg zaawansowanych rozwiązań, jak tryb blokady w celu uchronienia swoich użytkowników przed atakami. Dlatego przypominamy także, jak ważne jest włączenie lokalizacji telefonu, szczególnie jeśli macie tam ważne dane – w przypadku zgubienia lub kradzieży smartfona, łatwo będzie namierzyć jego położenie.

Zobacz też: „iPhone wybuchł tuż obok mojej twarzy”. Eksplozję smartfona uchwycono na nagraniu

Badanie ujawnia również alarmujące trendy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku w samych Stanach Zjednoczonych liczba wycieków danych wzrosła o niemal 20% w porównaniu z poprzednimi latami. Ponadto w 2023 roku odnotowano znaczący wzrost ataków ransomware – do września tego roku zgłoszono prawie 70% więcej ataków niż w ciągu pierwszych trzech kwartałów roku 2022.

W związku z tym ruch Apple stanowi ważny krok w temacie bezpieczeństwa danych w erze cyfryzacji. Firma z Kalifornii zwróciła uwagę na palący problem oraz przygotowała się na zagrożenia wynikające z rosnącej liczby cyberprzestępców. Tymczasem, jeśli sami chcielibyście zabezpieczyć się przed hakerami warto sprawdzić ofertę między innymi Surfshark. Z kolei osoby zainteresowane tematem nowych technologii odsyłam do naszego tekstu o najlepszych smartwatchach.

Chociaż kolejny raz na nowej konferencji Apple nie zobaczyliśmy Siri po polsku, mamy pewne sposoby, aby korzystać z asystenta głosowego w rodzimym języku.

Źródło: Apple, fot. Zhiyue/Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw