Osoba używa smartwatcha, wyświetlającego kolorowe ikony aplikacji, na tle rozmytych świateł.
LINKI AFILIACYJNE

Apple Ring jednak powstanie? Producent patentuje urządzenie w kształcie pierścienia

3 minuty czytania
Komentarze

Patenty zgłaszane i uzyskane przez Apple wskazują, że amerykański producent stawia na technologię inteligentnych urządzeń noszonych na różnych częściach ciała. Firma z Cupertino zgłosiła wiele patentów dotyczących inteligentnych pierścieni — ale nowo uzyskany patent pokazuje, że Apple ma znacznie szersze plany dotyczące tej technologii i nie ogranicza się tylko do pierścieni.

Oczywiście nie będzie to pierwszy tego typu produkt na rynku — funkcjonują już takie gadżety jak Oura Ring 3 czy Echo Loop od Amazon. Wielu producentów w przeszłości patentowało podobne rozwiązania, ale nigdy nie zobaczyliśmy tych urządzeń na rynku. Zresztą o nowych urządzeniach tego typu, zarówno wyprodukowanych przez Apple, jak i Samsunga, mówi się od dłuższego czasu. Ale namacalnych efektów wciąż brak…

Apple Ring czy urządzenie w kształcie pierścienia?

Inteligentne pierścionki i zegarek smartwatch z kolorowym interfejsem na białym tle.
Tak wyobrażano sobie Apple Ring w 2021 roku
Źródło: Yanko Design

Patent Apple’a „Electronic system with ring device” (United States patent No. US 11,829,831 B1) opisuje inteligentny pierścień, który można nosić na palcu. Jednak patent wyraźnie zaznacza, że jest to tylko jeden z wielu przykładów zastosowań tej technologii. Zacytujmy treść patentu: The ring device may have a ring shape that allows the ring device to be worn on a body part of a user (eg. around a user’s wrist, arm, leg, ankle, neck, head, and/or other body part).

Czyli w rzeczywistości Apple chce, aby urządzenie miało kształt pierścienia, co pozwala na noszenie go na różnych częściach ciała. Najwyraźniej ma na myśli nie tylko nadgarstek, ramię, nogę, kostkę, szyję i głowę. Waszej wyobraźni pozostawiam, jakie inne fragmenty ciała wchodzą w grę…

Patent opisuje również sposoby interakcji urządzenia z innymi urządzeniami. Na przykład użytkownik mógłby używać gestów dłoni lub wskazywania palcem, aby sterować urządzeniem. Ponieważ urządzenie można nosić przez cały dzień, jest ono zawsze dostępne dla użytkownika, co ułatwia interakcję z obiektami w otoczeniu. Inteligentny pierścień lub inteligentne urządzenie w kształcie pierścienia mogłoby też zawierać moduł NFC czy czujniki zdrowia.

Szkic techniczny sześciokątnego pojemnika z numeracjami komponentów.
Źródło: Apple / ISPTO

Apple koncentruje się na pozytywnych zastosowaniach, ale trzeba tez zwrócić uwagę na kwestię prywatności. Patent stwierdza, że urządzenie może zbierać dane osobowe, takie jak dane demograficzne, dane o lokalizacji, numery telefonów, adresy e-mail, adresy domowe, dane lub zapisy dotyczące stanu zdrowia lub poziomu sprawności fizycznej użytkownika, a nawet hasła, dane biometryczne lub inne informacje identyfikujące lub osobiste.

Na razie nie ma powodów, aby się tym przejmować. To, że firma Apple uzyskała patent nie znaczy, że tego typu urządzenie kiedykolwiek powstanie…

Ciekawe czy będzie nim można sterować za pomocą Siri? Chociaż kolejny raz na nowej konferencji Apple nie zobaczyliśmy Siri po polsku, mamy pewne sposoby, aby korzystać z asystenta głosowego w rodzimym języku.

Źródło: TechRadar

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw