Wnętrze nowoczesnego centrum danych lub superkomputera z szeregami szaf serwerowych podświetlonych na czerwono.
LINKI AFILIACYJNE

Chiny pokazały nowy superkomputer. Ścigają się z USA

2 minuty czytania
Komentarze

Chińscy naukowcy niedawno pokazali najnowszy superkomputer Tianhe Xingyi. Ma on być wielokrotnie szybszy od poprzedniego modelu opracowanego przez Państwo Środka.

Chiński superkomputer Tianhe Xingyi ma rekordowe osiągi

Centrum danych lub superkomputer z rzędami serwerów i migającymi diodami LED w półmroku.
Fot. Unsplash/Matthieu Beaumont

Maszyna została oficjalnie pokazana w siedzibie National Supercomputing Center (NSC), ośrodka badawczego położonego w Kantonie. Według zapewnień specjalistów, superkomputer Tianhe Xingyi stanowi ogromny skok w porównaniu z Tianhe-2 – poprzednim superszybkim komputerem działającym w Chinach.

Władze kraju nie zdradzają wprawdzie dokładnie, o ile nowa jednostka jest lepsza. Dyrektor NSC Lu Yutong wspomniał jednak, że Tianhe Xingyi wyprzedza poprzedni superkomputer zarówno pod względem mocy obliczeniowej procesorów, jak i dostępnej pamięci czy możliwości sieciowych.

Świeżo pokazana jednostka ma być wykorzystywana między innymi do trenowania modeli sztucznej inteligencji czy analiz big data oraz innych zadań wymagających ogromnej mocy przetwarzania danych. Co ważne, Tianhe Xingyi jest też stworzony w pełni na chińskiej technologii.

Tłumaczenie: W środę zaprezentowano system superkomputerowy nowej generacji Tianhe Xingyi. Może się on pochwalić większymi możliwościami w wielu obszarach, od mocy obliczeniowej, przez pamięć masową, po aplikacje.

Warto bowiem wspomnieć, że Tianhe-2 był niegdyś najszybszym superkomputerem świata. Tytuł ten utrzymywał od 2013 do 2016 roku.

Później władze USA wpisały twórców urządzenia, uczelnię w National University of Defense Technology (NUDT), na czarną listę ministerstwa handlu. Uniemożliwiło to chińskim naukowcom importowanie procesorów Intela i Tianhe-2 szybko stracił pozycję lidera. Taka sytuacja nie powtórzy się jednak z Tianhe Xingyi.

USA i Chiny ścigają się na superkomputery

Stany Zjednoczone ścigają się z Chinami nie tylko na moc superkomputerów, ale także na ich liczbę. Gołym okiem widać to na liście TOP500, regularnie zbierającej najszybsze jednostki tego typu z całego świata.

W 61. edycji zestawienia USA ciągle dominowało listę swoim superkomputerem Frontier, którego rekordowa moc obliczeniowa przekracza 1 eksaflop (10 do potęgi 18 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Amerykańskie maszyny Summit i Sierra zajęły też odpowiednio piątą i szóstą pozycję. Chiński Sunwey znalazł się na miejscu siódmym, a wspomniany już Tianhe-2  – dopiero na dziesiątym.

Co więcej, USA mogą się obecnie pochwalić aż 150 superkomputerami, co oznacza wzrost o 24 jednostki w ciągu ostatniego roku. Tymczasem Chińczycy zamykają swoje projekty, bo liczba ich maszyn spadła w tym samym okresie ze 162 do 134 sztuk.

Źródło: Reuters, Techtimes

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw