Witryna sklepu NEONET w Kaliszu
LINKI AFILIACYJNE

NEONET nie upada, ale ma poważne kłopoty. Firma wydała oświadczenie

4 minuty czytania
Komentarze

Choć NEONET rzeczywiście złożył wniosek o upadłość 28 listopada 2023 r., znana sieć handlowa nie żegna się jeszcze ze swoimi klientami. Na godziny po doniesieniach o problemach właściciela sklepów, pojawiło się oficjalne oświadczenie dotyczące dokumentów złożonych do Krajowego Rejestru Zadłużonych. To może uspokoić trochę tych klientów, którzy zastanawiają się, co z zamówieniami złożonymi w NEONET.

NEONET wydał oficjalny komunikat w sprawie upadłości spółki

Wejście do sklepu NEONET z logo i napisem "RTV | AGD | KOMPUTERY | SMARTFONY" na tle budynku, z osłoniętymi oknami sklepowymi oraz nałożonym obrazkiem przedstawiającym stronę Ministerstwa Sprawiedliwości.
fot. materiały prasowe/Neonet/ Ministerstwo Sprawiedliwości Krajowy Rejestr Zadłużonych

Nie przedłużając, spójrzmy na treść komunikatu wystosowanego przez Zarząd Spółki NEONET S.A.

Decyzja o złożeniu wniosku restrukturyzacyjnego jest odpowiedzią na problemy płynnościowe Spółki. Na tę sytuację wpłynęło kilka czynników, w tym niezależnych od Spółki, jak obecna sytuacja na rynku sprzedaży AGD, RTV, GSM i IT. Dostrzegając istniejące zagrożenia oraz działając w trosce o bezpieczeństwo i ciągłość zakupów realizowanych przez Klientów, Zarząd NEONET jest przekonany, że postępowanie restrukturyzacyjne stanowi odpowiednią formę uzdrowienia zaistniałej sytuacji.

W toku trwającego procesu restrukturyzacji, żaden Klient sieci NEONET nie odczuje trudności i problemów w zakupach oraz obsłudze obecnych oraz przyszłych zamówień realizowanych w sklepach stacjonarnych oraz online. Podjęte kroki nie mają wpływu na procesy sprzedażowe oraz prawa konsumentów. Zarówno sklepy stacjonarne jak i sklepy internetowe nadal będą prowadzić sprzedaż, a wysyłki będą realizowane zgodnie z zamówieniami, Klienci będą mogli bez przeszkód korzystać m.in. z prawa do reklamacji czy zwrotu zakupionego towaru. Na dotychczasowych zasadach będziemy realizować obsługę sprzedażową i posprzedażową.

Jednocześnie Zarząd Spółki NEONET S.A. zdecydowanie podkreśla, że złożona w dniu 27 listopada 2023 sanacja nie jest postępowaniem upadłościowym. Jest jednym z postępowań restrukturyzacyjnych, w ramach którego ma nastąpić reorganizacja firmy ukierunkowana na rozwiązanie aktualnych trudności i umożliwienie dalszego rozwoju biznesowego w kolejnych kwartałach 2024 roku. Zarząd Spółki NEONET S.A. jest zdeterminowany do uzdrowienia przedsiębiorstwa i prowadzenia działalności.

Zarząd Spółki NEONET S.A. informuje także, iż w dniu 28 listopada 2023 roku, złożony został także wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego. Krok ten został podjęty wyłącznie na wypadek, gdyby w toku priorytetowego postępowania sanacyjnego nie udało się osiągnąć konsensusu między Spółką, a jej kontrahentami. Spółka nie zakłada, aby do tej sytuacji miało dojść, natomiast z uwagi na zabezpieczenie interesu kontrahentów i wierzycieli Spółki, Zarząd NEONET S.A. podjął decyzję o złożeniu obu wniosków.

Wyraźnego podkreślenia wymaga fakt, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego jest rozpoznawany w pierwszej kolejności, co dobitnie pokazuje wolę Spółki do jak najszybszego i skutecznego rozwiązania aktualnych trudności.

NEONET chce otworzyć postępowanie sanacyjne. Na czym to polega?

Sanacja (z łac. sanatio — uzdrowienie) polega na tym, że dłużnik zostaje pozbawiony możliwości zarządzania swoim majątkiem. Tym będzie zarządzać nadzorca sądowy, który zyskuje uprawnienia, by podejmować ważne decyzje w firmie. Jego zadaniem jest również opracowanie planu, który przywróci w takiej firmie jak NEONET dobrą kondycję finansową.

Postępowanie sanacyjne jest więc swego rodzaju środkiem zapobiegawczym, które ma ochronić większość miejsc pracy i powstrzymywać turbulencje w największych firmach działających w danym kraju. Warto zaznaczyć, że wniosek o upadłość został tu zgłoszony „na wszelki wypadek”, gdyby sanacja jednak się nie powiodła.

zdjęcie główne: Akorzycka / Wikimedia Commons

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw