Sylwetka kobiety trzymającej smartfon na tle wyświetlanego logo Google.

Nadszedł dzień sądu. Google rusza z wielkimi czystkami, część kont na Gmail i YouTube zniknie

3 minuty czytania
Komentarze

Ostrzegamy was od dawna — aż doszliśmy do momentu, gdy minął deadline. Chodzi oczywiście o nieaktywne konta Google, które od 1 grudnia 2023 roku zaczną być kasowane. Jeśli przez ostatnie dwa lata zapomnieliście o swoim koncie: poczcie na Gmail, koncie na YouTube, plikach w Dokumentach lub Arkuszach, rzeczach na Dysku czy zdjęciach zapisanych w chmurach Google’a, to możecie się z nimi pożegnać na zawsze. Ale jeśli zaczniecie działać, zanim sięgnie was fala czystki, może uda się wam tego uniknąć.

Maskotka Androida wyrzucająca do kosza na śmieci różne ikony i aplikacje, powiązane z usługami z konta google
Wygenerowane za pomocą DALL-E

Dlaczego Google kasuje nieaktywne konta?

Chodzi o bezpieczeństwo. Zapomniane lub nienadzorowane konta Googlenie mają silnych zabezpieczeń (na przykład ochrony 2FA), a proste lub wielokrotnie używane hasła mogły pojawić się w ciemniejszych zakamarkach sieci. W ten sposób konto mogło zostać wykorzystane na przykład do spamowania czy oszustw typu phishing.

Co zrobić, aby nie stracić konta Google z całą zawartością?

Nie trzeba się zbytnio wysilać. Chodzi o to, by wykazać jakąkolwiek aktywność na koncie. Czyli zalogować się z jakiegokolwiek urządzenia, wysłać maila, skorzystać z wyszukiwarki… oczywiście będąc zalogowanym na koncie. Usług i serwisów z portfolio Google jest naprawdę dużo i oczywiście nie trzeba skorzystać z każdej z nich, aby zasygnalizować firmie, że konto jest używane. W przeciwnym wypadku bezpowrotnie stracicie dane. Pierwsze pod nóż pójdą konta Google, które tylko zostały utworzone, ale nigdy nie były używane. Dopiero później firma zajmie się tymi, na których znajdują się dane.

Czystka ominie natomiast nieaktywne konta, z którymi powiązane są działające usługi. Wśród wyjątków są konta połączone z usługą Family Link lub użyte do kupienia produktu cyfrowego, subskrypcji czy innego elementu, który jest nadal aktywnie używany. Google nie będzie ponadto kasowało kont, które zamieściły materiały na YouTube.

Zmiany w polityce przechowywania danych

Już od kilku lat zapowiadało się, że Google nie będzie przechowywał naszych rzeczy w nieograniczonej ilości przez nieograniczony czas. W 2020 roku Google poinformowało o nowej polityce przechowywania danych (dotyczyło to aplikacji Gmail, Dysk, Zdjęcia, Arkusze, Prezentacje, Rysunki, Formularze oraz Jamboard). Od 1 czerwca 2021 roku wprowadzono ograniczenia w Zdjęciach Google oraz kasowanie zawartości usług, z których użytkownik nie korzysta i jest nieaktywny od co najmniej 24 miesięcy. Opisywane działania, które właśnie weszły w życie, idą o krok dalej — usunięte zostaną całe konta wraz z ich zawartością. A więc wszystkimi zdjęciami, filmami, dokumentami, mailami, notatkami i in.

Laptop na stole z wyświetlonym ekranem startowym Google Workspace z ikonami aplikacji takimi jak Gmail, Drive, Meet, Calendar, Docs i inne.
fot. Depositphotos/ monticello

Nie wiadomo, ile kont może zostać usuniętych. Z usług Google korzystają miliardy osób na całym świecie, więc w grę mogą wchodzić miliony kont, dla których Google przypisał po kilkanaście gigabajtów bezpłatnego miejsca na dane. W ten sposób po czystkach zostaną uwolnione gigantyczne przestrzenie na dyskach, które Google może spożytkować na inne działania.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw