Fotowoltaika na dachu domu pokrytego dachówką oraz komin, na tle bezchmurnego nieba.

Polacy źle montują panele fotowoltaiczne? Naukowcy odkryli tajemnicę innego układu instalacji

3 minuty czytania
Komentarze

Mogłoby się wydawać, że panele fotowoltaiczne nie mają przed nami żadnych tajemnic. W końcu jest to technologia, z którą stykamy się na co dzień, a jej zastosowanie w praktyce pozwala oszczędzać pieniądze setkom tysięcy Polaków, choć sytuacja z panelami fotowoltaicznymi w Polsce nie jest taka różowa. Okazuje się jednak, że nawet w tym przypadku naukowcy mają sporo przestrzeni do wprowadzania ewentualnych ulepszeń.

Panele fotowoltaiczne z wysoką tolerancją na cień? Naukowcy z nowym odkryciem

Panele fotowoltaiczne z wysoką tolerancją na cień? Naukowcy z nowym odkryciem

Raczej nikogo z nas nie dziwi to, że w czasach, gdy ekologia oraz neutralność węglowa stają się dewizami coraz to większej liczby firm, naukowcy nieustannie poszukują nowych rozwiązań w dziedzinie fotowoltaiki. Ostatnie badania opublikowane w czasopiśmie naukowym iScience rzucają nowe światło na problem zacienienia paneli fotowoltaicznych w środowisku miejskim.

W obszernym tekście grupa naukowców z Korea Electrotechnology Research Institute przedstawiła innowacyjne podejście do projektowania modułów fotowoltaicznych, które mogą znacząco zwiększyć efektywność wytwarzania energii w warunkach częściowego zacienienia. Koreańczycy stworzyli koncepcję modułów fotowoltaicznych o małej powierzchni i wysokim napięciu, które nazwano SAHiV (Small-Area High-Voltage). Ta technologia charakteryzuje się wyjątkową odpornością na różne stopnie zacienienia, co jest kluczowe w gęsto zabudowanych obszarach miejskich.

W przeciwieństwie do tradycyjnych modułów, które są podatne na znaczne straty mocy w przypadku zacienienia, moduły SAHiV wykazują stabilność i efektywność nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. W praktyce oznacza to, że w krajach takich jak Polska, gdzie zacienienie jest dosyć naturalną sprawą – panele fotowoltaiczne w swojej „nowej wersji” mogą okazać się bardziej racjonalne i opłacalne.

Zobacz też: Polacy założyli fotowoltaikę i teraz otrzymują gigantyczne rachunki. „Faktury są zatrważające”

Moduły SAHiV zostały zaprojektowane w dwóch kształtach – prostokątnym i trójkątnym, aby lepiej dostosować się do warunków miejskich. Ich wydajność porównano z konwencjonalnymi modułami oraz modułami typu Shingled. Wyniki badań pokazały, że SAHiV (zwłaszcza o kształcie trójkątnym), wykazują najlepszą tolerancję na zacienienie w większości przypadków.

Naturalnie wprowadzenie modułów SAHiV na rynek może mieć znaczący wpływ na rozwój fotowoltaiki w obszarach o zagęszczonej infrastrukturze. Ich zdolność do efektywnego działania w warunkach częściowego zacienienia otwiera również nowe możliwości dla zastosowań fotowoltaicznych w miastach, gdzie przestrzeń jest ograniczona, a zacienienie powszechne. To z kolei może przyczynić się do zwiększenia udziału energii odnawialnej w miejskich sieciach energetycznych.

Tymczasem, jeśli interesujecie się nowymi technologiami – odsyłam do naszego tekstu o broni hipersonicznej. W końcu to właśnie ona nie tak dawno stała się centralną postacią wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Źródło: ScienceDirect, fot. Depositphotos/manfredxy

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw