Logo Apple z napisem "M4" znajdujące się wewnątrz prostokąta na gradientowym tle od niebieskiego do żółtego.

Nowy procesor Apple M4 to wydajnościowa bestia

3 minuty czytania
Komentarze

Razem z kolejnymi iPadami, zaprezentowano również procesor Apple M4. Ten po raz pierwszy trafi właśnie do nowego iPad Pro, a co za tym idzie, znacznie zwiększyć jego wydajność. W porównaniu z poprzednią generacją sprzętu, która korzystała jeszcze z Apple M2, CPU ma działać szybciej do 50 procent. Co dokładnie oferuje nowy procesor?

Nowy procesor Apple M4

Nowy procesor Apple M4. Schematyczne przedstawienie 10-rdzeniowej jednostki GPU firmy Apple z oznaczeniem M4, z opisem technologii takich jak architektura nowej generacji, dynamiczne buforowanie, cieniowanie siatek i śledzenie promieni.
Fot. Apple / materiały prasowe

Trzeba przyznać, że Apple potrafi jeszcze zaskoczyć. Mało kto spodziewał się nowej generacji procesorów (tak jak tego, że kiedyś Siri przemówi po polsku), a tymczasem na rynku debiutuje ich czwarta generacja. Pierwszymi urządzeniami wyposażonymi w nowy układ będą tablety iPad Pro. Czym charakteryzuje się Apple M4? To system jednoukładowy (SoC), do którego stworzenia wykorzystano drugą generację technologii 3 nm od TSMC, co ma przekładać się na większą energooszczędność.

Biały i czarny iPad Pro umieszczone tyłem do siebie na neutralnym tle.
Nowy iPad Pro. Fot. Apple / materiały prasowe

Nie mogło też zabraknąć większej liczby tranzystorów, choć przeskok z M3 (25 mld) nie jest gigantyczny, ponieważ ich liczba wynosi teraz 28 mld. Nowy procesor Apple M4 przynosi także więcej rdzeni, ponieważ maksymalnie może ich być teraz 10. Zwiększono również przepustowość samej pamięci do 120 GB/s (wcześniej 100 GB/s). Nowy procesor pozwoli także na uzyskanie lepszych właściwości samego wyświetlacza zastosowanego w tablecie.

Sztuczna inteligencja ma znaczenie

Projekt układu scalonego z napisami "Neural Engine", "16-core design", "Faster and more efficient" oraz logo firmy Apple, wszystko na czarnym tle.
Fot. Apple / materiały prasowe

Apple M4 stawia także na możliwości AI, ponieważ układ został wyposażony w najpotężniejszy system Neural Engine w historii firmy. Chip jest w stanie wykonywać 38 bilionów operacji na sekundę, co czyni go aż 60 procent szybszy od systemu zastosowanego w A11 Bionic, czyli pierwszym korzystającym z Neural Engine. iPad Pro korzystający z M4 będzie mógł więc po raz pierwszy korzystać z ray tracingu z przyśpieszeniem sprzętowym. Do tego dochodzi też mes shading (rozbudowana geometria obiektów) oraz dynamic caching (dynamiczne przydzielanie pamięci lokalnej). Wykorzystanie sztucznej inteligencji ma więc wejść na wyższy poziom.

Nowy iPad Pro z czipem M4 świetnie pokazuje, jak tworzenie najlepszych w swojej klasie układów scalonych napędza rewolucyjne produkty. To dzięki energooszczędnemu czipowi M4 z nowym kontrolerem wyświetlacza mogliśmy opracować tak smukłego iPada Pro z przełomowym wyświetlaczem. Natomiast kluczowe udoskonalenia CPU i GPU, systemu Neural Engine oraz architektury pamięci powodują, że M4 idealnie nadaje się do pracy z najnowszymi aplikacjami wykorzystującymi sztuczną inteligencję. Za sprawą nowego czipa iPad Pro stał się najbardziej zaawansowanym urządzeniem w swojej klasie.

Johny Srouji, starszy wiceprezes Apple w pionie Hardware Technologies, informacja prasowa

Źródło: Apple / informacja prasowa. Zdjęcie otwierające: Apple / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw