Kobieta trzyma smartfon z logo TikTok na ekranie obok dokumentu prawnego.

TikTok idzie na wojnę i pozywa rząd USA. „To niezgodne z konstytucją”

2 minuty czytania
Komentarze

TikTok wytacza ciężkie działa i pozywa rząd USA. To oczywiście związane jest z podpisaną przez prezydenta Stanów Zjednoczonych ustawą, która może doprowadzić do końca platformy społecznościowej na tamtejszym rynku. Wiadome było, że firma ByteDance nie podda się bez walki. Mówimy w końcu o gigantycznej liczbie użytkowników, którzy w USA stale korzystają z aplikacji i zostaliby na lodzie, gdyby ta zniknęła.

TikTok pozywa rząd USA

Dwie osoby siedzące przy stole, jedna pokazująca drugiej smartfon z ekranem startowym aplikacji TikTok, widoczne filiżanki kawy i miska z zielonymi jabłkami na stole.
Fot. HayDmitriy / Depositphotos

Mogliśmy spodziewać się kroków prawnych podjętych przez ByteDance, które zwróciłby uwagę opinii publicznej na projekt ustawy mający zmusić firmę do zmiany właściciela. Przypomnijmy, że w całym tym sporze ma chodzić o bezpieczeństwo użytkowników oraz obawy rządu USA przed potencjalną inwigilacją rządu chińskiego.

Ustawa zakłada bowiem, że ByteDance ma znaleźć nowego właściciela dla portalu, a tym samym TikTok dalej będzie mógł działać w Stanach Zjednoczonych. Inaczej ma zostać zakazany. Na stronie z informacjami prasowymi TikToka zamieszczono pozew i petycję w jednym, gdzie możemy przeczytać, że firma nie zamierza poddać się bez walki.

Po raz pierwszy w historii, kiedy Kongres przyjął ustawę, która poddaje jedną nazwaną platformę mowy trwałemu, ogólnokrajowemu zakazowi i zabrania każdemu Amerykaninowi uczestniczenia w wyjątkowej społeczności internetowej liczącej ponad miliard ludzi na całym świecie. (…) To niezgodne z konstytucją.

Fragment treści pozwu złożonego przez ByteDance, tłumaczenie redakcja

Czy pozew przyniesie skutek?

Logo aplikacji TikTok na tle Kapitolu Stanów Zjednoczonych w słoneczny dzień.
Fot. Farragutful / Wikimedia Commons / TikTok

Pewne było to, że ByteDance stanie do walki z rządem USA. Według informacji zawartych w pozwie w samych Stanach Zjednoczonych z aplikacji korzysta ponad 170 mln użytkowników, a na całym świecie ponad miliard. Firma nie może pozwolić sobie na to, by odcięto ich od tak istotnego rynku. Zwrócenie uwagi przez ByteDance na to, że sama ustawa ma być niezgodna z Konstytucją oraz pierwszą poprawką, która ma gwarantować wolność słowa każdemu obywatelowi oraz prasie.

smartfon z włączoną aplikacją tiktok. Fake newsy na platformie
Fot. Nik / Unsplash

Czy taki pozew przyniesie skutek? Tego jeszcze nie wiadomo, ale może doprowadzić do odsunięcia w czasie samego procesu, mającego doprowadzić do sprzedaży TikToka. Biorąc pod uwagę to, jak długo mogą trwać takie sądowe batalie, platforma społecznościowa raczej zbyt szybko nie zniknie z USA. Teraz można tylko czekać na dalszy rozwój sytuacji oraz sprawdzić, jak korzystać z TikToka bez rejestracji.

Źródło: TikTok. Zdjęcie otwierające: Fot. prykhodov / Depositphotos / ByteDance, montaż własny

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw