Największy w Europie producent paneli fotowoltaicznych nie sprawi już, że europejski Dom jednorodzinny z czerwonym dachem i panelami słonecznymi, przed którym znajduje się ogrodzenie i przyczepa przykryta niebieską plandeką.

Cała fotowoltaika do wymiany? Dokonano przełomowego odkrycia, które może namieszać na rynku

2 minuty czytania
Komentarze

Panele fotowoltaiczne już wkrótce mogą doczekać się znacznego ulepszenia, a być może i zastępstwa. Wszystko to za sprawą naukowców z Chin, którzy opracowali ogniwo cienkowarstwowe. W praktyce oznacza to, że rynek fotowoltaiki, jaki znamy, może przejść istną rewolucję. To dobra wiadomość, zważając na to, że m.in. w Polsce system fotowoltaiki mierzy się z dużymi problemami.

Panele fotowoltaiczne mogą doczekać się znacznego ulepszenia

Panele fotowoltaiczne mogą doczekać się znacznego ulepszenia
fot. Pexels/ Kelly

Naukowcy z Hangzhou Dianzi University w Chinach dokonali przełomu w dziedzinie technologii paneli fotowoltaicznych i tego, jak działają, znacząco zwiększając wydajność cienkowarstwowych komórek krzemowych (c-Si). Ich badania, opublikowane w kwartalniku Journal of Photonics for Energy, otwierają nowe możliwości dla bardziej efektywnego i ekonomicznego wykorzystania energii słonecznej.

Zespół badawczy z Państwa Środka opracował nową strategię, która optymalizuje kilka kluczowych parametrów. Wykorzystując komercyjne oprogramowanie do symulacji różnych projektów cienkowarstwowych komórek, naukowcy doszli do innowacyjnej metody produkcji, która oferuje wiele zalet w porównaniu ze standardowymi technikami.

Jak opisuje sprawę SciTechDaily, zamiast tradycyjnego podejścia polegającego na cięciu bloków krzemu, zespół zastosował metodę tzw. transferu warstw. Użyli kwasu fluorowodorowego do wyżłobienia porów w grubym kawałku krzemowym, który posłużył jako podłoże do wyhodowania 20-mikrometrowej monokrystalicznej warstwy krzemu.

fot. The Authors, doi 10.1117/1.JPE.13.035501

Zobacz też: Polak opracował benzynę, której nigdy nie zabraknie. To pierwsza taka technologia na świecie

We wskazywanych przez serwis przykładach, dzięki innowacyjnej strategi, wydajność konwersji zwiększyła się z 16,5% do 21,1%, co stanowi znaczący wzrost o 4,6 punktów procentowych. To z kolei oznacza, że wydajność cienkowarstwowych ogniw krzemowych zbliża się do wydajności ich przemysłowych, grubszych odpowiedników, które obecnie osiągają 24%.

Istnieje duża szansa, że odkrycie chińskich naukowców przyczyni się do powszechniejszego i korzystniejszego ekonomicznie wykorzystania technologii paneli fotowoltaicznych, dzięki obniżeniu kosztów i zwiększeniu możliwości produkcyjnych. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to odkrycie stanowi znaczący krok w dziedzinie paneli fotowoltaicznych (potencjalnie także tych z kategorii fotowoltaiki balkonowej)… choć rozpowszechnienie się tej technologii z perspektywy dzisiejszych posiadaczy fotowoltaiki może być w pewien sposób problematyczne. Ich instalacje zostaną zwyczajnie „w tyle” pod względem wydajności, a dodatkowo uwzględnić trzeba czynniki takie jak sama sieć, która wymagać będzie dynamicznej rozbudowy i wymiany, aby móc przyjąć dodatkowe pokłady wyprodukowanej w ten sposób energii.

Tymczasem, jeśli szukacie kolejnych materiałów dotyczących nowych technologii, z chęcią odeślę was do naszego tekstu o broni hipersonicznej.

Źródło: Sci Tech Daily

Motyw