Galaxy AI
LINKI AFILIACYJNE

Samsung zapowiedział Galaxy AI. Możliwości twojego smartfona zmienią się nie do poznania

5 minut czytania
Komentarze

Sztuczna inteligencja nieźle sobie poczyna na rynku technologicznym. Pod koniec ubiegłego roku ChatGPT zrewolucjonizował sposób, w jaki korzystamy z Internetu. Od tego czasu wiele spółek zapragnęło wdrożyć rozwiązania tego typu do swoich produktów i usług. Za przykład niech posłuży Microsoft, który w ciągu kilku miesięcy wprowadził Copilota do Windows 11, przeglądarki Edge i Microsoft 365. Inne przedsiębiorstwo też nie chce zostać w tyle i właśnie zapowiedziało Galaxy AI. Po nazwie od razu wiadomo, że chodzi o Samsunga. Koreański gigant uchylił rąbka tajemnicy, jak może działać nowa usługa. Ja uruchomiłem z kolei moją wyobraźnię i zastanawiam się, co jeszcze zmieni się na smartfonach Samsunga.

Samsung zapowiedział Galaxy AI

Galaxy AI
Fot. Samsung

9 listopada rano plotki na temat wprowadzenia sztucznej inteligencji do smartfonów  Samsunga stały się faktem. Koreański gigant oficjalnie zapowiedział usługę Galaxy AI:

Galaxy AI to uniwersalna inteligencja w Twoim telefonie, jakiej nigdy wcześniej nie widziałeś. We wszystkich miejscach, w których ma to największe znaczenie — od komunikacji bez barier, poprzez uproszczoną produktywność, po nieograniczoną kreatywność — uwalniamy nowe możliwości.

Takie informacje możemy przeczytać w materiale prasowym udostępnionym mediom. Według Samsunga Galaxy AI to nietuzinkowe rozwiązanie opracowane przez koreańską firmę, które będzie oparte na chmurze. Jedną z korzyści, którą odczują użytkownicy smartfonów Samsunga będzie oficjalnie zapowiedziana funkcja AI Live Translate Call. Nietrudno się domyślić, że chodzi o tłumaczenia rozmów na żywo w ramach Galaxy AI. Co więcej, oprócz tłumaczeń audio, zobaczymy też tłumaczenia tekstowe – oba w czasie rzeczywistym! To prawdziwe rewolucyjne rozwiązanie, które może zmienić sposób kontaktowania się np. w firmach międzynarodowych.

Samsung oczywiście przy tym zapewnia, że Galaxy AI znajduje się na urządzeniu, co oznacza, że użytkownik może mieć pewność, że niezależnie od scenariusza prywatne rozmowy nigdy nie opuszczą jego telefonu.

Kiedy zadebiutują pierwsze funkcje Galaxy AI? Już na początku przyszłego roku.

„Technologia mobilna ma niesamowitą moc umożliwiającą łączność, produktywność, kreatywność i nie tylko ludziom na całym świecie, ale jak dotąd nie widzieliśmy, aby mobilna sztuczna inteligencja uruchomiła to w naprawdę znaczący sposób. Galaxy AI to nasza najbardziej wszechstronna oferta inteligencji, która na zawsze zmieni sposób, w jaki myślimy o naszych telefonach”.

– powiedział Wonjoon Choi, wiceprezes i dyrektor ds. badań i rozwoju mobilnych doświadczeń biznesowych Samsunga.

Samsung obiecuje, że funkcja AI Live Translate Call to tylko przedsmak tego, co czeka użytkowników w ramach Galaxy AI.

Samsung Gauss to kolejna nowość oparta na AI

Samsung Gauss
Galaxy AI
Fot. Samsung

Oprócz Galaxy AI, koreańska firma zapowiedziała też Samsung Gauss. To najbardziej klasyczna forma działania sztucznej inteligencji w oprogramowaniu w postaci asystenta na kształt ChatGPT i Copilota. Pozwoli on przede wszystkim na  generowanie i wyszukiwanie treści. Po wprowadzeniu przez użytkownika kilku poleceń sztuczna inteligencja napisze szkic odpowiedzi na maila, krótkie wypracowanie do szkoły, podsumuje plik PDF, a także stworzy lub edytuje obrazek. To wszystko z poziomu Samsunga Galaxy.

Jak podaje portal Engadget, pracownicy Samsunga używają obecnie rozwiązania Gauss we własnym zakresie do zwiększania produktywności, ale firma planuje udostępnić go publicznie „w najbliższej przyszłości”. To może oznaczać, że pojawi się wraz z premierą serii Galaxy S24. Obawiam się, że takie rozwiązanie będzie wymagało specjalnego chipsetu (np. zapowiedzianego niedawno Snapdragona 8 Gen 3), który prawdopodobnie zadebiutuje w nadchodzących flagowcach. To z kolei może oznaczać, że nie wszystkie nowe funkcje AI trafią do starszych urządzeń.

Galaxy AI zostanie zintegrowane z One UI – co może zaoferować?

Jak twierdzi IceUniverse, który wielokrotnie podawał sprawdzone informacje na temat Samsunga, Galaxy AI nie ma nic wspólnego z rozszerzeniem Bixby.

To miód na moje uszy, ponieważ asystent ten był dla mnie najgorszym ze wszystkich dostępnych – praktycznie bezużyteczny. Ice Universe twierdzi, że Galaxy AI zostało opracowane dla serii Galaxy S24 i zostanie zintegrowane z One UI. To może oznaczać ogromne zmiany w doświadczeniu użytkownika.

One UI 6
Źródło: Samsung Community

Sądząc po tym, co Samsung planuje z usługą Gauss, jestem pewien, że Galaxy AI umożliwi przykładowo zmianę opcji telefonu za pomocą prostych komend (także głosowych). Użytkownik nie będzie musiał już przeszukiwać sekcji ustawień w celu znalezienia ukrytej funkcji. To powinno znacznie ułatwić obsługę systemu dla osób, które nie do końca wiedzą, jak go odpowiednio ustawić lub dostosować do swoich potrzeb.

Co więcej, myślę, że Galaxy AI może całkowicie zmienić sposób wyświetlania, a przede wszystkim odpowiadania na powiadomienia. Widzę to tak – asystent zapyta w sposób tekstowy lub głosowy czy/w jaki sposób odpisać na SMS, który pojawił się na rozwijanej belce. Pojawią się tu doświadczenia znane bardziej ze smartwatchy.

Inny pomysł związany jest z działaniem Galaxy AI w oparciu o chmurę. Związane zapewne jest to z przetwarzaniem ogromnych ilości danych do funkcji tłumaczeń na żywo. Być może jednak Samsung zaoferuje coś więcej? Może zobaczymy tu jego własne rozwiązanie chmurowe, które zapewni dostęp do danych bez dodatkowych aplikacji? A może koreański gigant rozwinie na tym polu współpracę z Microsoftem i jego usługą OneDrive (która jest domyślną usługą chmurową dla posiadaczy smartfonów Galaxy).

Jedno jest pewne – Galaxy AI diametralnie zmieni sposób, w jaki użytkownicy korzystają z One UI. Czekam na nową usługę z niecierpliwością.

Źródło: Samsung, Engadget

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw