Windows 11 Copilot sztuczna inteligencja
LINKI AFILIACYJNE

Rewolucja w Windows 11. Microsoft zaskoczył wszystkich

5 minut czytania
Komentarze

O rewolucji w Windows 11 plotkowało się od kilku miesięcy, kiedy Microsoft wyraźnie zaczął inwestować w firmę OpenAI. Efektem tego było opracowanie Bing Czata i kilku aplikacji, które już mają wbudowanego asystenta ze sztuczną inteligencją. Zatem jedynie kwestią czasu było, kiedy pojawi się ona w Windows 11. To właśnie nastąpiło, ponieważ gigant z Redmond zapowiedział na konferencji Build wprowadzenie funkcji Copilot do systemu, a także inne nowości, którym się przyjrzę w tym wpisie.

Rewolucja w Windows 11. Nowości zapowiedziane przez Microsoft

Sztuczna inteligencja to coś, co z pewnością zdefiniuje trzecią dekadę XXI wieku. Dotknie ona coraz większy obszarów naszego życia w tym systemy operacyjne. Wprowadzenie AI do Windows 11 to coś naprawdę rewolucyjnego, co zmieni sposób, w jaki obcujemy z oprogramowaniem.

Copilot w Windows 11

Na wprowadzenie sztucznej inteligencji do Windows 11 czekałem z niecierpliwością. Została ona przedstawiona w formie Windows Copilot. Zrobienie naprawdę trudnych czynności stanie się banalnie proste poprzez wydanie komendy asystentowi wspartemu przez AI.

Ta przygoda zaczyna się poprzez wywołanie narzędzia Windows Copilot – na pasku zadań pojawi się specjalny przycisk uruchamiający usługę. Po kliknięciu, na ekranie pojawi się pasek boczny Windows Copilot, który pozostanie spójny we wszystkich aplikacjach, programach i oknach, zawsze dostępny jako osobisty asystent. W ten sposób użytkownik może podejmować działania, dostosowywać ustawienia i bezproblemowo łączyć się z ulubionymi aplikacjami. To w tym miejscu można wydać polecenie, które Copilot postara się zrealizować z dokładnością i precyzją, tak aby użytkownik był usatysfakcjonowany.

Windows 11 Copilot
fot. Microsoft

Co to oznacza w praktyce? Otóż Windows Copilot będzie miał funkcje znane z Bing Czata. Oznacza to, że odpowie na proste pytania, które do tej pory były dostępne z poziomu przeglądarki lub osobnej aplikacji. Użytkownik będzie mógł zatem poprosić inteligentnego asystenta także o wygenerowanie konkretnych treści. Wprowadzenie AI do Windows 11 to także ulepszone kopiowanie i wklejanie, inteligentniejsze przyciąganie okien, a także narzędzie wycinanie i dostosowanie systemu do własnych potrzeb. Microsoft pokazał na filmach, że Copilot potrafi nawet podsumować plik PDF lub wyjaśnić treści w nim zawarte. To oznacza, że prace biurowe staną się łatwiejsze i szybsze.

Czy to wszystko? Zdecydowanie nie! Wszechstronność nowej funkcji docenią laicy, którzy nie potrafią ustawić podstawowych opcji w systemie. Wystarczy wydać polecenie dla Copilota, a ten zrobi prawie wszystko za korzystającego np.:

  • Włącz tryb samolotowy,
  • Ustaw poziom jasności ekranu na 70%,
  • Włącz menedżer urządzeń.

Usługa Windows Copilot pojawi się w wersji zapoznawczej Windows 11 w czerwcu.

Sztuczna inteligencja wkracza do Sklepu Microsoft

Sklep Microsoft Store

W ostatnich dwóch latach Sklep Microsoft przeszedł ogromną metamorfozę. W końcu stał się miejscem użytecznym. Można tu znaleźć potrzebne aplikacje, a nowi deweloperzy deklarują, że stworzą kolejne programy dla Windows 11. Także w tym obszarze Microsoft ogłosił wprowadzenie funkcji związanych ze sztuczną inteligencją. Są to przede wszystkim:

  • Microsoft Store AI Hub – specjalna sekcja, która będzie prezentować najlepsze środowiska sztucznej inteligencji stworzone przez społeczność programistów i firmę Microsoft,
  • Podsumowanie recenzji i słowa kluczowe – sztuczna inteligencja pozwoli przyspieszyć przegląd recenzji poprzez generowanie prostych podsumowań, ponadto deweloperzy otrzymają nowe narzędzia w celu zoptymalizowania wyszukiwania tagów,
  • Microsoft Store Ads – od czerwca Microsoft Store Ads rozszerzy swój zasięg poza Stany Zjednoczone, do ponad 150 regionów na całym świecie,
  • Tworzenie kopii zapasowych i przywracanie aplikacji zostaną ulepszone.

Inne mniejsze funkcje, związane ze sztuczną inteligencją

Wprowadzony Windows Copilot czyni platformę Microsoftu pierwszą na świecie, która będzie zawierała wysokiej jakości wsparcie sztucznej inteligencji. Oprócz tego gigant z Redmond w obszarze AI wprowadzi:

  • Rozszerzenia dla wtyczki Bing Czat na Windows, umożliwiając programistom integrację ich aplikacji z Windows Copilot, aby lepiej służył użytkownikom,
  • Nową pętlę hybrydowej sztucznej inteligencji, aby wspierać rozwój sztucznej inteligencji na różnych platformach a przede wszystkim Azure, ale także układów od firm AMD, Intel, Nvidia i Qualcomm.
  • Dev Home, który ma pomóc każdemu programiście w zwiększeniu produktywności w systemie Windows.

Funkcje bezpieczeństwa i prywatności

Microsoft nie zapomina też o ulepszeniach związanych z prywatnością i bezpieczeństwem. Jedną z nowości będzie widoczność sieci VPN z poziomu paska zadań, co pozwoli upewnić się, czy połączenie to jest włączone w danym momencie.

Microsoft Pluton

Gigant z Redmond zamierza wdrażać też wcześniej zapowiedziany specjalny procesor Microsoft Pluton. Chodzi o chipset, który zapewnia większą odporność na złośliwe oprogramowanie oraz silniejszą ochronę przed atakami cyberprzestępców.

W ramach rozwoju różnych funkcji ułatwienia dostępności, Microsoft zamierza ulepszyć Napisy na żywo. Te pojawią się także podczas odtwarzania dźwięku, w tym podczas rozmów wideo w czasie rzeczywistym.

Źródło: Microsoft

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw