Smartfony Samsung Galaxy oraz Galaxy Watch prezentujące tapetę symbolizującą noc
LOKOWANIE PRODUKTU: KOMPUTRONIK

Korzystam już z One UI 6.0. Niektóre zmiany od Samsunga wręcz mnie zachwyciły [OPINIA]

6 minut czytania
Komentarze

Android to platforma, która szczyci się ogromną liczbą opcji personalizacji i ustawień. Oprogramowanie stworzone przez Google jest wyjątkowe, tym bardziej że pozwala innym producentom na stworzenie dodatkowych nakładek na system. Przykładem świetnego wykorzystywania zielonego robota jest One UI od Samsunga. Dla wielu użytkowników to właśnie ta odmiana oprogramowania okazuje się być najlepsza.

Osobiście nie mogę się nie zgodzić, ponieważ od lat korzystam z urządzeń Samsunga i doceniam fakt, że koreańska firma stale wprowadza nowe, interesujące ustawienia i opcje. Nie inaczej jest przy One UI 6, który na początku listopada zagościł na moim Galaxy S23 Ultra. Nowości, które pojawiły się na smartfonie, w dużej mierze zachwycają. Przyjrzyjmy się tym najbardziej interesującym.

Nowości One UI 6, które mnie zachwyciły

Obszar szybkich ustawień i powiadomień

Obszar szybkich ustawień i rozwijanej belki powiadomień nigdy nie był mocny obszarem oprogramowania Samsunga. To się zmieniło w One UI 6. Szybkie guziki są teraz wyświetlane na przeźroczystym tle, co nadało im lekkości i świeżości. Jednak największą zmianę przeszła struktura tego obszaru. Na samej górze zostały wyróżnione dwa kluczowe przyciski – skrót do Wi-Fi i Bluetooth. To świetne rozwiązanie – właśnie te dwa guziki są przeze mnie najczęściej używane na smartfonie.

Poniżej nich widać listę standardowych skrótów, którą można dowolnie modyfikować. To centralny obszar po rozwinięciu belki, który zmieści aż 12 przycisków.  Natomiast niżej, widać pasek do ustawienia poziomu jasności ekranu, z dwoma dodatkowymi opcjami – trybem ciemnym i funkcją ochrony wzroku. Na samym dole ekranu znajdują się dwa duże przyciski, z których nie skorzystam. Chodzi o Smart View do wygodnego wyświetlania zawartości na telewizorach (najlepiej Samsunga) i Sterowanie urządzeniami, które pozwala na zarządzanie podłączonym sprzętem (np. pralką w Smart Things).

Co więcej, do tej pory, obszar ten można było otworzyć za pomocą dwóch pociągnięć od góry ekranu. W One UI 6.0, a więc i moim Galaxy S23 pojawiła się opcja (należy ją włączyć w ustawieniach) przesunięcia palcem raz od rogu ekranu w dół, aby od razu uzyskać dostęp do wszystkich skrótów.

One UI 6 powiadomienia

W tym obszarze zwrócę uwagę na nieco inny wygląd powiadomień, których dymki wydają się bardziej czytelne niż w poprzednich wersjach systemu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę też na funkcję zmiany sortowania powiadomień tak, aby były ułożone według godziny zamiast priorytetu.

Auto Blocker

Samsung słucha opinii użytkowników, którzy przykładają ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa. One UI 6 zadebiutował z nową funkcją o nazwie Auto Blocker. Nowość jest domyślnie wyłączona, więc warto wejść w: Ustawienia > Bezpieczeństwo i prywatność > Automatyczna blokada – przesunąć suwak na włączony. Wtedy Automatyczna blokada zacznie działać w tle i będzie dodatkowo chronić smartfon użytkownika. W praktyce Auto Blocker czuwa nad blokowaniem aplikacji z niezautoryzowanych źródeł, automatycznie skanuje programy w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i blokuje możliwość „złapania” malware przez podłączony sprzęt kablem USB.

Dobre zmiany w aplikacji aparatu

Interfejs aparatu w One UI nie należał do moich ulubionych obszarów smartfona. To się jednak zmieniło. One UI 6 uprościło interfejs, a w szczególności jego lewą stronę (w przypadku trzymania urządzenia w pozycji horyzontalnej). Do tej pory ikony nie były tu zbyt intuicyjne. Teraz w szybki sposób mogę zmienić np. rozdzielczość fotografii.

Ponadto w ustawieniach pojawiły się 3 opcje poziomu optymalizacji jakości robionych zdjęć:

  • Maksymalna – aby uzyskiwać fotografie o najwyższej jakości obrazu,
  • Średnia – zapewnia równowagę między szybkością i jakością,
  • Minimalna – aby błyskawicznie robić zdjęcia bez optymalizacji po zrobieniu.

Kolejna funkcja, która przyda mi się w One UI 6 to pozioma, żółta linia, która pojawia się po włączeniu siatki. Linia ta porusza się, aby pokazywać, czy kadr jest ustawiony równolegle do podłoża. To świetne rozwiązanie do wyeliminowania zdjęć z krzywą linią horyzontu.

Prognoza pogody

Niewielką metamorfozę przeszła też aplikacja prognozy pogody. Z wizualnego punktu widzenia, kolory tła zmieniają się w zależności od pory dnia. Ponadto obszar ten dostarcza teraz więcej informacji o warunkach pogodowych w okolicy. Dostępne są tu np. dane o fazach oraz godzinach wschodu i zachodu księżyca, ciśnieniu atmosferycznym, widoczności, temperaturze punktu rosy i kierunku wiatru. Można też zajrzeć na mapę i sprawdzić prognozę dla wybranej lokalizacji.

Wygodniejsze ustawienia

Poszczególne obszary Ustawień zmieniły nieco szatę graficzną i czcionkę np. Bezpieczeństwo i prywatność. Ponadto Samsung wprowadził tu inteligentniejszy tryb samolotowy. Przykładowo, jeśli użytkownik włączy Wi-Fi lub Bluetooth przy uruchomionym trybie samolotowym, telefon zapamięta taki wybór. Następnym razem po aktywowaniu tego trybu, te funkcje będą włączone.

Co więcej, opcje baterii w końcu otrzymały osobną kategorię w ustawieniach. W ten sposób szybciej można dotrzeć do potrzebnych funkcji. Niewielkie ulepszenia pojawiły się w obszarze ułatwień dostępu np. dostosowanie wyglądu okna powiększania.

Jak pobrać aktualizację?

One UI 6 Auto Blocker

W przypadku użytkowników, którzy mają włączoną funkcję automatycznych aktualizacji, na belce powiadomień powinna pojawić się informacja o dostępności update’u. Dostępność One UI 6 można też sprawdzić manualnie. Wystarczy wejść w Ustawienia > Aktualizacja oprogramowania > Pobierz i zainstaluj. To w tym miejscu powinno wyświetlić się okienko informacyjne o możliwości pobrania update’u – One UI 6 i systemem Android 14. Samsung rozpoczął aktualizację od tegorocznych flagowców i przez najbliższe tygodnie będzie kontynuował wysyłanie nowego softu dla starszych telefonów, zarówno z najwyższej, jak i średniej półki cenowej.

Źródło: Samsung

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: Komputronik