One UI 5 Android 13
LINKI AFILIACYJNE

Nowości w One UI 6.0, które może wprowadzić Samsung. Niestety, nie wszyscy z nich skorzystają

5 minut czytania
Komentarze

One UI to dla mnie bezwzględnie najlepsza nakładka na Androida. Samsung umożliwia w niej wiele dodatkowych opcji dostosowania interfejsu do własnych potrzeb. Nic więc dziwnego, że One UI 6.0 wzbudza u mnie ekscytację. Przypomnę, że obecna wersja 5.1 dodała wiele nowych funkcji w tym między innymi: album rodzinny w galerii, wzmocnione przetwarzanie robionych zdjęć, usprawnienia w aplikacji aparatu, widżety baterii powiązanych urządzeń oraz aktualizacje aplikacji: Notatki Samsung i Samsung Internet. Koreański gigant nie zwalnia tempa i przy okazji One UI 6.0 zamierza zaskoczyć niejednego użytkownika. Niestety nie wszystkie smartfony dostaną aktualizację. W tym wpisie dowiesz się, które urządzenia prawdopodobnie zostaną potraktowane przez Samsunga po macoszemu.

Nowe funkcje w One UI 6.0

One UI 6.0

Samsung pracuje nad One UI 6.0 w pocie czoła, jednak jego premiera ma mieć miejsce dopiero na początku 2024 roku wraz z debiutem Galaxy S24 na rynku, może nieco wcześniej. Można zapomnieć o premierze Galaxy Z Fold5 z Androidem 14 i One UI 6.0 na pokładzie, urządzenia te mają zadebiutować z wersją 5.1.1.

Z uwagi na to, że czas do premiery nowego oprogramowania jest stosunkowo długi, plotki, które pojawiły się w Internecie, nie są wyraziste. Najbardziej szeroko opisywały je dwa portale: Sammobile oraz Samlover – oba skupiają fanów urządzeń Samsunga. Przyjrzyjmy się zatem najbardziej interesującym i prawdopodobnym nowościom. Postanowiłem je podzielić na te niewidoczne dla oka, zmiany wizualne i użyteczne dodatki w interfejsie.

Niewidoczne dla oka funkcje

Coroczna aktualizacja każdego oprogramowania wiąże się ze zmianą jego kodu oraz usprawnieniami, których zwykle nie widzimy. Chodzi przede wszystkim o poprawioną wydajność i zwiększoną żywotność baterii. To więcej niż oczywiste, że w tym zakresie zobaczymy pewne ulepszenia w One UI 6.0.

badania w kosmosie
fot. Depositphotos/cookelma

Spekuluje się także, że pojawi się tu też funkcja łączności satelitarnej. Na co dzień przyda się niewielu użytkownikom, jednak w kryzysowych sytuacjach przy braku standardowego zasięgu, będzie można ją wykorzystać. Należy jednak mieć świadomość, że wprowadzenie funkcji wymaga także rozwiązań hardware’owych, które pojawią się prawdopodobnie w serii Galaxy S24.

Zmiany wizualne

One UI 6.0 wprowadzi też kilka zmian wizualnych, które poprawią wrażenia z korzystania z systemu Android. Jak podaje serwis Samlover można spodziewać się kolejnych, dodatkowych opcji kolorów motywów dla lepszej personalizacji. Funkcję tą Samsung wprowadził jakiś czas temu i stale ją ulepsza. Bardzo przydaje się przy ustawianiu tapet lub motywów oraz ekranów blokady.

Samsung One UI 5.0 wygląd nakładki wersje kolorystyczne

Zmiany wizualne dotkną też ułatwienia dostępności. Chodzi przede wszystkim o możliwość zwiększenia rozmiaru tekstu o 200% w różnych obszarach interfejsu.

One UI 6.0
fot. Sammobile

Do mniejszych zmian można zaliczyć pojawienie się strzałki wstecz do nawigacji gestami. Zmiana ta była widoczna w Androidzie 14 Beta 1. Będzie widoczna na ekranie przy włączonych gestach, podczas przesuwania palcem od lewej krawędzi ekranu. Nie jest to nic rewolucyjnego, ale dopełnia wizualne wrażenia interfejsu.

Użyteczne dodatki

Pozostałe nowości, które prawdopodobnie pojawią się w One UI 6.0 sklasyfikowałem jako użyteczne. Można do nich zaliczyć:

 • Możliwość odinstalowania niepotrzebnych aplikacji np. bloatware – bardzo przydatna funkcja, która może zrewolucjonizować zarządzanie programami. Obecnie wielu aplikacji systemowych lub pochodzących od Samsunga nie można odinstalować i niepotrzebnie zajmują miejsce w siatce
 • Natywna możliwość klonowania aplikacji dla prawie wszystkich aplikacji – z funkcji z tej zapewne nie skorzystam, ale wiem, że wielu użytkowników ma więcej niż jedno konto na wielu portalach – to funkcja wręcz skrojona na ich potrzeby
 • Ulepszona opcja udostępniania w pobliżu – nigdy nie był fanem tej możliwości. Została ona nieco poprawiona w poprzedniej wersji One UI, ale nadal nie działa tak, jakbym oczekiwał. Dalsze usprawnienia są tu konieczne i mile widziane
 • Preferencje językowe dla poszczególnych aplikacji – funkcja, która pojawiła się w Androidzie 13, zostanie ulepszona
 • Dostosowywalny pasek nawigacyjny dla wszystkich aplikacji – nie korzystam z paska nawigacyjnego, ponieważ jest nienowoczesny i problemowy. Zarówno Google jak i Samsung wiedzą o tym i pracują nad usprawnieniem, które ma dostosować jego widoczność do różnych aplikacji
One UI 4.0 wrażenia udostępnianie

Na koniec, zastanawiam się, czy Samsung w One UI 6.0 może wprowadzić do zwykłych smartfonów pasek nawigacyjny znany z serii Galaxy Z Fold4. Przyznam, że dock ten bardzo mi się spodobał i stanowił moją ulubioną funkcję składanego urządzenia. Jestem ciekaw, jak wyglądałoby doświadczenie użytkownika z tego typu rozwiązaniem np. w moim Galaxy S23 Ultra.

Nowe funkcje One UI prawdopodobnie nie trafią na wiele smartfonów

Jak podaje serwis Sammobile, możemy oczekiwać, że One UI 6.0 nie trafi na starsze urządzenia Samsunga. Nic dziwnego, koreańska firma nie będzie wspierała flagowców, które mają 4 lata lub więcej, więc w tym przypadku nie ma powodów do złości. Nieco gorzej wygląda to u budżetowych smartfonów. One UI 6.0 prawdopodobnie nie trafi na te urządzenia:

 • Cała seria Galaxy S20, włącznie z modelem FE
 • Cała seria Galaxy Note 20
 • Galaxy S10 Lite
 • Galaxy Z Fold2 oraz Z Flip
 • Galaxy A22 oraz A32
 • Galaxy A51 oraz A71
 • Seria Galaxy Tab S7
 • Galaxy Tab A8 i A7 Lite
 • Galaxy Tab S6 Lite

Jak widać, to nie jest „świeży” sprzęt. W przypadku braku aktualizacji oprogramowania urządzenia warto zastanowić się nad jego wymianą na nowe.

Źródło: samlover, sammobile

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.