pralka
LINKI AFILIACYJNE

Twoja pralka może oszczędzać prąd. Wiele osób nadal nieprawidłowo korzysta ze sprzętu

3 minuty czytania
Komentarze

No proszę, nawet pralka może przynosić inne pozytywne wiadomości, niż sygnał dźwiękowy o zakończonej pracy. Najnowsze badania firmy Electrolux pokazały, że coraz lepiej radzimy sobie z oszczędzaniem energii, używając pralek i pralko-suszarek. Niestety, dalej ponad połowa posiadaczy tych sprzętów nie zdaje sobie sprawy z potencjalnych oszczędności, dlatego uznałem ten raport za dobrą okazję, aby udostępnić Wam kilka porad od specjalistów w tematach AGD.

30°C to nowe 40°C. Pralka również może być oszczędna

pralka
fot. Electrolux

Około 44% posiadaczy pralek w Europie pierze już swoje ubrania oszczędnie, w 30°C. To zdumiewające, ponieważ jeszcze trzy lata temu, ten wynik wynosił zaledwie 35%. Pozostałych trudno przekonać z obawy, iż pralka w tej temperaturze nie poradzi sobie z nieprzyjemnym zapachem i brudem.

Jednocześnie, im nowsze urządzenie posiadamy, tym większa pewność, że 30°C wystarczy do prawidłowego wyprania ubrań i tkanin. Co ciekawe, Electrolux wylicza, że te procenty mogą się przekuwać na ok. 35 mln domostw, które nie marnują już dodatkowej energii.

Inne rozwiązania, dzięki którym pralka będzie oszczędna

fot. Electrolux

Pralka może być jednak oszczędna nie tylko przez wybór niskiej temperatury. O rachunek elektryczny możemy już zadbać przy samym wyborze sprzętu, zwracając uwagę na klasę energetyczną pralki. Bardziej oszczędne pralki mogą być droższe (choć nie jest to żelazna reguła, warto wypatrywać okazji), ale w dłuższej perspektywie pozwolą nam zachować więcej pieniędzy na drobne przyjemności. Jeżeli macie np. tańszy prąd nocą, to pralka jest świetnym urządzeniem, by używać je podczas tańszej taryfy.

Specjaliści z Electrolux zauważają też w raporcie, że bardzo często pierzemy ubrania tylko po to, by pozbyć się z nich nieprzyjemnych zapachów. Czasami może więc się okazać, że wystarczy w pralce włączyć program odświeżania, a nie pełny cykl prania. Oczywiście, wymaga to chwili na kategoryzację ubrań lub zakup kosza na brudy z dwoma przegródkami. Pamiętajmy też, żeby wrzucać ciuchy do prania tylko, gdy są już rzeczywiście brudne lub źle pachną, a nie po jednym, krótkim ich noszeniu (31% europejskich użytkowników już do tego się stosuje).

Podstawą jest także wykonywanie cyklu prania z pełnym załadunkiem (43% użytkowników pralek w Europie już się do tego stosuje). Wiadomo, w ten sposób ograniczamy czas działania urządzenia. Świetną praktyką jest też eksplorowanie ustawień sprzętu tak, by skrócić jego pracę lub wypracować bardziej efektywny schemat prania. Grunt to myśleć, a nie ładować ciuchy i odpalać „standard bawełna” na oślep.

zdjęcie główne: Rachel Claire / Pexels

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw