LINKI AFILIACYJNE

Jak wybrać operatora komórkowego? Trzy rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę

7 minut czytania
Komentarze

Każdy z nas potrzebuje różnych usług telekomunikacyjnych. Są one oferowane przez wiele podmiotów, pojawia się więc pytanie: jak wybrać operatora? Podpowiadamy, na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji, by potem nie żałować.

Sprawdź nasze rankingi ofert operatorów:

Jak wybrać operatora komórkowego?

fot. Tim Samuel/Pexels

Niektórzy przy wyborze operatora kierują się tym, jak dobrze znają daną markę i czy uznają ją za tanią. Takie podejście nie zawsze musi jednak przynieść dobre rezultaty. Telekomy co jakiś czas zmieniają swoje oferty i raz jedna z nich wypada lepiej, a raz druga. Poza tym to, że dany operator ma np. bardzo korzystną ofertę na kartę, nie oznacza automatycznie, że jego propozycja internetu mobilnego również będzie dla nas najlepsza.

Dawniej dobrym pomysłem mogło być sprawdzenie, w jakiej sieci jest większość naszej rodziny i znajomych, przynajmniej przy wyborze oferty głosowej. Powód? Operatorzy często oferowali dodatkowe pakiety minut do wykorzystania lub połączenia i wiadomości bez opłat tylko do innych numerów z ich bazy (np. klienci operatora A dzwonią i SMS-ują bez wysokich opłat z posiadaczami innych numerów operatora A, ale za połączenia z numerami operatora B już muszą sporo zapłacić). Obecnie straciło to sens, bo bardzo powszechne stały się nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich. Zdecydowana większość ofert operatorów różni się głównie wielkością pakietu internetu.

Zatem jak wybrać operatora, by podjąć dobrą decyzję? Oto kilka kluczowych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę.

Zasięg operatora

play mapa zasięgu
Mapa zasięgu sieci Play (play.pl)

Zasięg to absolutnie kluczowa kwestia przy wyborze operatora komórkowego. W przypadku internetu stacjonarnego sprawa jest dosyć prosta – dany telekom oferuje łącze w naszej lokalizacji lub nie. Jeśli chodzi o oferty głosowe oraz internet mobilny, sprawa jest bardziej skomplikowana.

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, którego operatora warto wybrać pod kątem zasięgu. Wszystko zależy od konkretnej lokalizacji. Operator A może mieć bardzo dobry zasięg w większości kraju, ale istnieje możliwość, że akurat tam, gdzie mieszkamy, lepiej sprawdzi się operator B. Co zatem zrobić? Na pewno warto sprawdzić mapy zasięgu, które udostępniają telekomy na swoich stronach internetowych. Dowiemy się z nich, jak wygląda (teoretycznie) dostępność sieci w danej lokalizacji.

Jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest samemu sprawdzić zasięg operatora w konkretnym miejscu. Pomóc może nam ktoś z rodziny lub znajomych, kto korzysta z usług operatora, którego ofertą jesteśmy zainteresowani. Sprawdźmy, jak działa choćby internet w telefonie tej osoby, gdy jest ona w naszym mieszkaniu lub pożyczmy od niej router, jeśli korzysta z internetu mobilnego. Patrzmy na poziom zasięgu wyświetlany przez urządzenie, na testy szybkości internetu, ale też na osobiste wrażenia z tego, jak wczytują się strony internetowe.

Ceny i bonusy

monety
fot. Mateusz Dach/Pexels

Ceny usług telekomunikacyjnych to kolejny kluczowy aspekt wyboru operatora. Nie warto przepłacać, warto więc szukać możliwie taniej oferty. Nie zawsze jednak najtańsza propozycja będzie najlepsza, więc warto zachować rozsądek. Przykładowo możemy skusić się na minimalnie tańszą opcję, w której pakiet internetu starcza nam na styk. W którymś miesiącu będziemy musieli dokupić dodatkowe GB i finalnie zapłacimy więcej, niż od razu za wyższy plan u operatora.

Inny przykład: oferta jest droższa, ale operator daje nam dostęp do telewizji internetowej lub dodatkową kartę SIM np. do routera – niektórzy zaoszczędzą tyle na osobnym zakupie oferty telewizyjnej lub internetowej, że im się to opłaci.

Patrzmy więc na ceny, ale nie traktujmy ich jako jedynego wyznacznika. Bierzmy też pod uwagę końcową opłacalność danej oferty w naszym przypadku, uwzględniając różnego rodzaju bonusy.

Elastyczność

fot. RDNE Stock Project/Pexels

Omawiając temat jak wybrać operatora, nie można pominąć elastyczności poszczególnych ofert. Składają się na nią dwa czynniki:

  • możliwość szybkiej rezygnacji z oferty lub zmiany na inną u danego operatora
  • możliwość dostosowania do aktualnych potrzeb świadczonych usług i ponoszonych w związku z tym kosztów

Jeśli chodzi o pierwszy z czynników, to wyróżniają się tu oczywiście oferty na kartę, a także subskrypcje i abonamenty z umową na czas nieokreślony. Gdy pojawi się lepsza oferta telekomunikacyjna, będziemy mogli łatwo ją zmienić. W kontekście drugiego czynnika można wspomnieć choćby o opcjach aktywowania co jakiś czas dodatkowego internetu, płacenia za poszczególne elementy oferty tylko w przypadku skorzystania z nich w danym przedziale czasu oraz dzielenie się GB lub kumulowanie ich i przenoszenie na kolejny miesiąc.

Choć każdy przypadek jest inny, to mając na uwadze elementy z naszego poradnika o tym, jak wybrać operatora, powinniście znaleźć dobrą ofertę.

Jak wybrać operatora? Pytania i odpowiedzi

Na koniec przygotowaliśmy dla was odpowiedzi na pytania, które mogą się pojawić w kontekście tematu dotyczącego tego, jak wybrać operatora komórkowego. Mamy nadzieję, że ta sekcja rozwieje wasze wątpliwości.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.