Latający pociąg z 1902 roku. Niesamowite wideo w nowej, spektakularnej wersji

2 minuty czytania
Komentarze

Komunikacja miejsca ponad 120 lat temu wyglądała zupełnie inaczej. W niemieckim mieście Wuppertal do dziś działa unikatowy system transportu Wuppertal Schwebebahn, czyli „latający pociąg”. Ostatnio ten historyczny cud techniki zyskał na popularności dzięki wideo zmodyfikowanemu przez kanał NASS na YouTube.

Latający pociąg zyskał drugą młodość

Wuppertal Schwebebahn oficjalnie został uruchomiony w 1901 roku i od początku wzbudzał duże zainteresowanie. Latający pociąg był tak dużą ciekawostką, że w 1902 roku nagrano materiał, który uchwycił fragment przejazdu tego nietypowego pojazdu. Oryginalny materiał oczywiście powstał w odcieniach szarości, a jego jakość zostawia wiele do życzenia, natomiast za przerobienie materiału wziął się YouTuber NASS. Zremasterowane wideo jak i sam przejazd prezentują się imponująco.

Latający pociąg znajduje się w niemieckim Wuppertal. Jest głównym środkiem transportu w tym mieście i jednocześnie stał się atrakcją turystyczną. Najbardziej unikatową cechą tego pociągu jest jego konstrukcja. Wagony zawieszone są na specjalnych podporach, a trasa przebiega nad ulicami i rzeką. Ponadto pociąg jest niezwykle trwały i niezawodny, co potwierdza jego ponad stuletnia historia udowodniona materiałem wideo.

Poprawianie wideo możliwe dzięki AI

Fot. Youtube.com/NASS

Film, który pokazał przejazd w 1902 roku, został zmodyfikowany przez Youtubera o pseudonimie NASS. Jest on znany z odnawiania i ulepszania starych nagrań za pomocą sieci neuronowych i nowoczesnych narzędzi programistycznych. Korzysta on z różnych technik, takich jak stabilizacja obrazu, korekta prędkości, kontrastu i ostrości ujęć. Usuwane są szumy, a nawet dodawane są kolory i dźwięki. Kolorowanie ujęć i dodawanie dźwięków nie jest niczym nowym, ale proces został usprawniony dzięki sztucznej inteligencji. Nawet lepsze efekty dźwiękowe słychać na nagraniach powojennego Paryża, gdzie NASS dodał nawet dźwięk rowerowego dzwonka.

Obecnie powstaje coraz większa ilość narzędzi, które usprawniły remasterowanie starych nagrań, a część z nich dostępna jest za darmo na Githubie. Coś, co kiedyś wymagałoby dużego nakładu pracy całego zespołu teraz odbywa się na komputerze jednego YouTubera. W teorii odnawianiem wideo może zainteresować się każdy, ale program do montowania filmów nie wystarczy. Proces wymaga sporej wiedzy i doświadczenia w dziedzinie obróbki wideo i wykorzystania sztucznej inteligencji.

Motyw