Elektrownia węglowa o zachodzie słońca z widocznymi kominami i chłodniami kominowymi emitującymi parę wodną.

Gdzie w Polsce stanie trzecia elektrownia atomowa? Ambitne plany na energię

2 minuty czytania
Komentarze

Temat budowy kolejnej elektrowni atomowej nie jest w Polsce niczym nowym. Już w październiku poprzedniego roku informowaliśmy, że trzeci taki obiekt stanie w naszym kraju w najbliższej przyszłości. Teraz plany zaczynają się coraz bardziej krystalizować, a minister zdradza pierwsze informacje dotyczące miejsca inwestycji.

Trzecia elektrownia atomowa w Polsce

Kryzys energetyczny to realne zagrożenie nie tylko dla Polski, ale także dla wielu innych krajów. Każdy z nich chce na swój sposób zabezpieczyć się przed bardzo drogimi rachunkami, a jak doskonale wiemy, pozyskiwanie energii z węgla nie sprzyja ani środowisku, ani naszym domowym budżetom. Jakiś czas temu przygotowaliśmy nawet dla was porównanie – elektrownia atomowa kontra elektrownia węglowa, wyjaśniając różnice w budowie i wydajności. Nawet jeśli rząd mami nas obniżkami rachunków za energię, okazuje się, że w przeliczeniu realnych zysków w skali roku… kwota jest śmiesznie niska, co sprawdził jeden z naszych redaktorów.

Trzecia lokalizacja elektrowni atomowej jest ustalana (…). Wydaje się naturalne, że będzie to lokalizacja związana z miejscem, gdzie dzisiaj jest produkowana energia

– poinformował Karol Rabenda.

Co do najnowszych doniesień dotyczących miejsca, w którym ma być wybudowana trzecia elektrownia atomowa w Polsce, wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda zaczyna zdradzać pierwsze informacje.

Chcemy, żeby ten proces przebiegał optymalnie pod względem kosztów, pod względem organizacyjnym, więc te miejsca, gdzie dzisiaj jest energetyka konwencjonalna, są (…) preferowane w sposób naturalny do lokalizowania tam energetyki jądrowej

– kontynuował Karol Rabenda.

Inne plany budowy elektrowni atomowych w Polsce

Dla przypomnienia – pierwsza elektrownia atomowa ma być wybudowana w Kopalinie-Lubiatowie na Pomorzu, druga to projekt PGE i ZE PAK w Koninie-Pątnowie w gminie Konin w Wielkopolsce.

Jak podawała rp.pl w maju, pierwsza z nich będzie składać się z trzech reaktorów o mocy 1200 MW każdy. Pierwszy blok elektrowni ma zostać zbudowany do 2033 roku. Mark Brzeziński, amerykański ambasador w Polsce, podkreślił, że Stany Zjednoczone i Polska zawiązały partnerstwo mające na celu zapewnienie Polakom czystej, bezpiecznej i cenowo dostępnej energii.

Druga elektrownia jądrowa ma mieć co najmniej dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2800 MW i ma zaspokoić 12 proc. obecnego zapotrzebowania Polski na energię.

Doskonale wiemy, że ceny za energię są niebotycznie wysokie i dobrze, że rząd nareszcie planuje wykorzystać inne źródła do jej wytwarzania. Jeśli zastanawiasz się, jak jeszcze możesz zmniejszyć rachunki za prąd i wodę, sprawdź nasz ranking zmywarek oraz ranking pralek i wybierz modele charakteryzujące się wysoką energooszczędnością.

Źródło: PAP

Motyw