Dom na polu z zorzą polarną w odcieniach różu i fioletu na nocnym niebie.

Zorza polarna w Polsce. Imponujące widoki to wynik burzy geomagnetycznej

3 minuty czytania
Komentarze

Zorza polarna w Polsce to wyjątkowo rzadki widok, ale w nocy z piątku na sobotę (10/11 maja), w wielu miejscach kraju można było ją zaobserwować gołym okiem. Niebo nad Polską przybrało różowy kolor, a najlepsze widoki mieli mieszkańcy południowych obszarów kraju. Niestety nie wszędzie warunki pogodowe pozwoliły na to, by oglądać światła na niebie, ale w sieci pojawiło się już dużo zdjęć zorzy polarnej, która wyglądała naprawdę imponująco.

Zorza polarna w Polsce

Zorza polarna w Polsce nad polaną z oświetlonymi budynkami w tle.
Fot. Szymon Brekier / Sieć obserwatorów burz / X / zrzut ekranu

Nieczęsto zdarza się, że nad Polską można oglądać zorzę polarną. Wprawdzie tej widocznej ostatnio trochę „brakowało” do tego, co da się zobaczyć nad północnymi krajami Europy, ale zdjęcia pojawiające się w sieci pokazują, że to zjawisko, które warto było oglądać. Jak to w ogóle możliwe, że zorza polarna w Polsce była widoczna?

Zorza polarna nad nocnym krajobrazem z rozświetlonymi miasteczkami w dolinie.
Fot. użytkownik Systemu Raportów, neddyy, Wielopole Skrzyńskie / Sieć obserwatorów burz / X / zrzut ekranu

To efekt burzy geomagnetycznej, która spowodowana została rozbłyskami na Słońcu. Gwiazda w ostatnim czasie była pod tym względem wyjątkowo aktywna, a silne rozbłyski na Słońcu doprowadziły do tego, że wyrzucana w przestrzeń kosmiczną plazma słoneczna dociera do Ziemi.

To sprawia, że atmosfera Ziemi się jonizuje, a efektem tego jest różnokolorowe niebo. Im silniejsze rozbłyski, tym większa szansa na zobaczenie zorzy polarnej. Burza geomagnetyczna, odpowiedzialna za zorzę polarną w Polsce, była naprawdę potężna i mogła zostać zakwalifikowana jako G4, czyli jedną z najsilniejszych w pięciostopniowej skali.

Czy burza geomagnetyczna jest niebezpieczna?

Zorza polarna nad sylwetkami drzew na nocnym niebie.
Fot. Anna Sokołowska / Sieć obserwatorów burz / X / zrzut ekranu

Rozbłyski na Słońcu faktycznie mogą być niebezpieczne, a szczególnie jeżeli mówimy o naprawdę potężnych. W tym przypadku nie było jednak większych powodów do obaw. Burza geomagnetyczna może w niektórych sytuacjach prowadzić do chwilowych przerw w dostawie energii elektrycznej, ale całkowity blackout nie był brany pod uwagę.

Technologia jest na tyle zaawansowana, że rozbłyski na Słońcu nie są obecnie ogromnym zagrożeniem. Istniała jednak szansa na to, że występowały miejscowe problemy z komunikacją radiową czy nawet systemami nawigacji satelitarnej. Do tej pory jednak nie było znaków świadczących o tym, że np. nawigacja samochodowa sprawiała problemy.

Źródło: X. Zdjęcie otwierające: Lucjan Śmietana / Metoprognozapl / X / zrzut ekranu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw