elektrownie atomowe w Polsce

Nie dwie, a trzy elektrownie atomowe w Polsce. Mamy potwierdzenie ze strony rządu

2 minuty czytania
Komentarze

Do tej pory mówiło się, że w Polsce powstaną dwie elektrownie atomowe, z których każda będzie miała po trzy reaktory. Okazuje się jednak, że o ile ogólna liczba reaktorów się zgadza, tak będą one rozłożone nie na dwie, a na trzy elektrownie. Dodatkowo wiadomo już, kto wybuduje nam elektrownie i zwolennicy zarówno technologii z USA, jak i ci, którzy kibicowali Koreańczykom, mogą czuć się usatysfakcjonowani.

Trzy elektrownie atomowe w Polsce: od USA i Korei Południowej

elektrownie atomowe w Polsce

Obecne widmo kryzysu energetycznego w końcu otworzyło oczy politykom wszystkich opcji: Polska potrzebuje czystego, wydajnego i stabilnego źródła energii. Takim są właśnie elektrownie atomowe. Wiadomo już, że w naszym kraju staną nie dwie, a aż trzy konstrukcje tego typu. Jednak w pierwszym etapie mowa jest o dwóch placówkach składających się łącznie z czterech reaktorów. Te zostaną wybudowane przez Amerykańów.

Planujemy wybudowanie sześciu reaktorów w trzech miejscach w Polsce. Myślimy także o kolejnych, ponieważ atom jest najlepszym uzupełnieniem odnawialnych źródeł energii.

– Powiedział Mateusz Morawiecki.

Równie entuzjastycznie, chociaż momentami wypominając opóźnienia, o projekcie mówi opozycja. I nic dziwnego, ponieważ większość Polaków uważa, że elektrownie atomowe w Polsce to świetny pomysł. Budowa tych dwóch elektrowni ma ruszyć w 2026 roku, a ukończone mają one zostać w 2033 roku. To oznacza, że dopiero za nieco ponad 10 lat prąd z polskiego atomu będzie miał szanse trafić do naszych gniazdek. 

Dłużej poczekamy na elektrownię zbudowaną przez Koreańczyków. Jak na razie PGE, ZE PAK i koreańskie KHNP podpisały w tej sprawie list intencyjny. Sama elektrownia ma stanąć w Pątnowie. Termin realizacji tej inwestycji nie jest jak na razie znany. 

Zobacz też: Kampania promująca elektrownie atomowe w Polsce.

Warto tu dodać, że nie oznacza to odejścia od planów związanych z OZE. Polska jednak potrzebuje stałego źródła energii, które jest niezależne od pory dnia i pogody. Obecnie taką funkcję pełnią elektrownie węglowe, które powinny ustąpić miejsca atomowi. 

Elektrownie atomowe w Polsce – lokalizacja

O ile lokalizacja ostatniej z elektrowni jest już pewna, tak w przypadku dwóch wcześniejszych wciąż nie wszystko jest jasne. Wiadomo, że przynajmniej jedna z nich powstanie na Pomorzu, jednak pod uwagę brane są dwie lokalizacje: Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo i Żarnowiec na terenie gmin Krokowa i Gniewino.

Źródło: TVP Info, BI

Motyw