Flagi Unii Europejskiej i Polski powiewające na masztach na tle niebieskiego nieba.

Europejski portfel cyfrowy coraz bliżej. Ministerstwo podało kluczową datę dla Polski

3 minuty czytania
Komentarze

Od 20 maja 2024 roku życie obywateli i przedsiębiorców w Unii Europejskiej zmieni się dzięki nowemu rozporządzeniu eIDAS 2, które wprowadza europejski portfel cyfrowy. Rozwiązanie to, stanowiące rozwinięcie istniejących systemów identyfikacji cyfrowej, umożliwi użytkownikom potwierdzanie tożsamości oraz bezpieczne udostępnianie dokumentów zarówno w transakcjach online, jak i offline na terenie całej UE.

Europejski portfel cyfrowy i eIDAS 2

Europejski portfel cyfrowy coraz bliżej. Ministerstwo podało kluczową datę dla Polski Flagi Unii Europejskiej i Polski powiewające na tle miejskich drapaczy chmur.
Fot. rarrarorro / Shutterstock

Rozporządzenie eIDAS 2, które ma wejść w życie 20 maja 2024 roku, jest aktualizacją obecnego systemu identyfikacji elektronicznej i usług zaufania dla transakcji elektronicznych w Unii Europejskiej. Jest to istotny krok w celu poprawy bezpieczeństwa cyfrowego i rozwoju cyfrowego rynku wewnętrznego.

Przepisy wprowadzają nowe wymogi dla usług cyfrowych, w tym rozszerzone procedury weryfikacji tożsamości i nowe regulacje dotyczące usług, takich jak portfel cyfrowy. O zmianach poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji na profilu na X.

Już 20 maja zacznie obowiązywać rozporządzenie eIDAS 2, które określa Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. eIDAS 2 wprowadzi Europejskie Portfele Tożsamości Cyfrowej, czyli portfele cyfrowe, które uznają wszystkie kraje Unii Europejskiej. Dzięki nim będziesz mógł m.in. potwierdzać swoją tożsamość podczas korzystania z publicznych i niektórych komercyjnych usług online i offline, czy bezpiecznie dzielić się swoimi dokumentami i danymi.

Ministerstwo Cyfryzacji @CYFRA_GOV_PL na profilu na X
Młoda kobieta korzystająca ze smartfona na tle budynku z flagami Unii Europejskiej.
Fot. seregalsv / Depositphotos

Innowacja w dokumentach w UE

Portfel cyfrowy to aplikacja lub urządzenie, które pozwala przechowywać dane płatnicze, numery kart kredytowych, dane do logowania, czy nawet bilety i karty lojalnościowe i inne ważne informacje w formie cyfrowej, ułatwiając realizowanie transakcji bez konieczności posługiwania się fizycznymi kartami lub gotówką.

Użytkownicy mogą za pomocą portfela cyfrowego dokonywać płatności w sklepach, w internecie oraz w aplikacjach, często poprzez szybkie skanowanie kodu QR lub korzystając z technologii NFC (komunikacja bliskiego zasięgu), która pozwala na bezdotykowe przesyłanie danych między urządzeniem a terminalem płatniczym. Podczas korzystania z takiego rozwiązania, zawsze dobrze jest mieć włączoną funkcję lokalizacji telefonu, aby łatwo go namierzyć.

Co załatwisz za pomocą Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej ?

Dłoń trzymająca smartfon z ikoną ID i odciskiem palca na tle flagi Unii Europejskiej.
Fot. Chickenonline / Pixabay/ montaż własny

Kluczowe zmiany obejmą m.in. wprowadzenie ram prawnych dla cyfrowych tożsamości, które będą obowiązywały obywateli i firmy w całej UE. Ponadto zaktualizowane rozporządzenie ma na celu wzmocnienie ochrony danych osobowych i zapewnienie większej przejrzystości w usługach cyfrowych. Co będzie można zrobić za pomocą elektronicznego portfela?

  • potwierdzać tożsamość, korzystając z publicznych i niektórych komercyjnych usług online i offline,
  • wybrać ze swojego portfela dokumenty i dane, aby dzielić się nimi bezpiecznie,
  • zdecydować, czy chcą korzystać z portfela.

Dalsze informacje na temat szczegółów i wdrożenia tego rozporządzenia można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej gov.pl i Ministerstwa Cyfryzacji lub oficjalnych źródłach Unii Europejskiej.

Źródło: gov.pl, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: gashgeron / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw