LOKOWANIE PRODUKTU: RTV EURO AGD

Technologie w świecie AGD. Na co warto zwracać uwagę?

10 minut czytania
Komentarze

W ciągu ostatnich kilku dekad świadkowie byliśmy niesamowitego postępu technologicznego w dziedzinie AGD. Urządzenia stały się nie tylko bardziej zaawansowane technologicznie, ale także bardziej energooszczędne, wydajne i użyteczne w codziennym życiu.

Otacza nas cała masa urządzeń AGD, ale skupmy się na tych, które wykorzystujemy do przechowywania żywności oraz jej obróbki termicznej. Oraz na technologiach, które sprawiają, że są one coraz bardziej zaawansowane — i jednocześnie łatwiejsze w obsłudze.

agd kuchnia
Źródło: Pexels

Ewolucja AGD w świecie lodówek

Który sprzęt AGD jest niezbędny w każdym domu? Na pewno jedno z głównych miejsc zajmie lodówka, która nie tylko zajmuje przestrzeń, ale też pobiera swoje prądu. Historia tych urządzeń jest naprawdę długa, a ich pierwowzorem były specjalne skrzynie, w których przechowywano bryły lodu do chłodzenia.

agd lodówka smeg
Źródło: SMEG

Pierwsze lodówki domowe zaczęły się pojawiać w latach 20. XX wieku, ale były one bardzo drogie — i trudno dostępne dla przeciętnego konsumenta. Co więcej, początkowo lodówki wykorzystywały toksyczne i łatwopalne substancje, takie jak amoniak, metylen czy siarkowodór jako czynniki chłodzące. Dopiero w latach 30. XX wieku wprowadzono freon jako bezpieczny czynnik chłodzący, co przyczyniło się do masowej produkcji i dystrybucji lodówek dla konsumentów. Choć po latach okazało się, że nie jest taki bezpieczny, bo niszczy warstwę ozonową. Dlatego z czasem zaczęto stosować inne substancje chłodzące, a lodówki stały się wydajniejsze, prostsze w użytkowaniu (m.in. za sprawą technologii No Frost, która eliminuje konieczność rozmrażania lodówki) i bardziej energooszczędne.

Rozwiązania czołowych producentów

Obecnie sprzęty te, zazwyczaj połączone z zamrażarką, można kupić w postaci lodówek wolnostojących lub do zabudowy, w pełnym rozmiarze lub mniejszej formie podblatowej, z pojedynczymi drzwiami lub wielodrzwiowe oraz z szeregiem opcjonalnego wyposażenia, np. wyświetlaczem, kostkarką, dystrybutorem wody i in. Mają też wewnętrzne systemy filtracji powietrza, które eliminują nieprzyjemne zapachy i zapewniają świeżość powietrza wewnątrz lodówki.

Źródło: Haier

Ostatnie lata przyniosły też szereg inteligentnych rozwiązań — w ten sposób mamy lodówki z ekranami dotykowymi, możliwościami łączenia się z Internetem, kamerami wewnętrznymi i funkcjami, które pozwalają na zamawianie jedzenia czy kontrolowanie zawartości.

Twin Cooling Plus od Samsunga

Technologia ta używa dwóch oddzielnych obiegów powietrza dla lodówki i zamrażarki, co zapobiega mieszaniu się suchego powietrza zamrażarki z wilgotnym powietrzem lodówki. Osobne wentylatory i systemy chłodzenia w każdej z komór gwarantują utrzymanie niskiej temperatury i optymalnej wilgotności, zapobiegają też mieszaniu się zapachów. Tutaj jednym z modeli, które dysponują tą technologią i które warto wziąć pod uwagę, jest lodówka Samsung BRB30705EWW.

Linear Cooling i DoorCooling+ od LG

Koreański producent oferuje w swoich lodówkach szereg technologii, z których warto wymienić Linear Cooling — zapewnia ona równomierne chłodzenie w całej lodówce przez 24 godziny, podczas gdy DoorCooling+ zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury dzięki otworom wentylacyjnym z przodu lodówki. Jednym z modeli, które mogą pochwalić się tymi technologiami, jest lodówka GBB72SAVCN1 LG. Oprócz wydajnego chłodzenia model oferuje pełny No Frost oraz szufladę z kontrolą wilgotności.

VitaFresh od Bosch

Technologia ta polega na wykorzystaniu specjalnych szuflad w lodówce, które zachowują optymalny poziom wilgotności dla warzyw, owoców oraz mięs, co przedłuża ich trwałość. Została wykorzystana m.in. w wysoko ocenianym modelu Bosch KGN49XIEA o szerokości 70 cm, który dysponuje dwoma oddzielnymi obiegami chłodzenia, dużą pojemnością oraz wyświetlaczem LED na drzwiach.

To oczywiście nie wszyscy producenci i nie wszystkie technologie, na które warto zwrócić uwagę. Jest przecież jeszcze TwinTech od Electroluxa czy 6th Sense od Whirpool, Fresher Techs od firmy Haier, Dynacool od Miele czy hyperFresh, za którą to technologią stoi Siemens.

Płyty grzewcze — od paleniska do indukcji

Historycznym reliktem są piece kaflowe lub kuchnie węglowe, które dawniej używane były do przygotowywania posiłków. Technologia AGD w kategorii płyt rozwijała się tutaj wraz ze źródłem dostarczania ciepła.

Źródło: Unsplash

Historia płyt gazowych rozpoczęła się już w XIX wieku, kiedy to gaz ziemny zaczęto wykorzystywać do celów domowych. Płyta ta działa na zasadzie spalania gazu (propan-butan lub gaz ziemny), który jest dostarczany do palników, a płomień powstający podczas spalania bezpośrednio ogrzewa naczynia kuchenne. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość natychmiastowej regulacji temperatury oraz wizualna kontrola nad płomieniem.

Źródło: Pexels

Po nich na rynku pojawiły się elektryczne płyty grzewcze, znane również jako płyty żeliwne. Były najbardziej popularne w drugiej połowie XX wieku, głównie z powodu prostoty konstrukcji i łatwości w obsłudze. Zasada działania płyty elektrycznej polega na przewodzeniu prądu przez spiralne elementy grzewcze, które w wyniku oporu elektrycznego wytwarzają ciepło. Te spirale są zazwyczaj umieszczone pod żeliwną lub ceramiczną powierzchnią, która równomiernie rozprowadza ciepło na naczynie kuchenne.

Źródło: Samsung

Stosunkowo nową technologią AGD są natomiast płyty indukcyjne. Zyskały popularność pod koniec XX wieku dzięki swojej wydajności i bezpieczeństwu — a w porównaniu z poprzednikami są bardziej efektywne energetycznie, szybsze w gotowaniu i łatwiejsze w czyszczeniu. Działanie płyty indukcyjnej opiera się na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Gdy naczynie kuchenne z materiału ferromagnetycznego (np. stal nierdzewna) jest umieszczone na płycie, cewki pod powierzchnią płyty wytwarzają pole magnetyczne. To pole indukuje prądy wirowe w dnie naczynia, co prowadzi do jego szybkiego ogrzewania. Kluczową zaletą tej technologii jest to, że sama płyta pozostaje chłodna – to naczynie się nagrzewa, a nie płyta.

Co proponują producenci AGD?

Producenci sprzętów AGD proponują wiele technologii w kategorii płyt indukcyjnych. Bosch oferuje na przykład funkcję FlexInduction, która pozwala na łączenie stref gotowania w jedną większą, co jest idealne do dużych garnków czy patelni. Jest tu też PerfectFry — to sensor kontrolujący temperaturę, idealny do smażenia. W indukcyjnych kuchenkach Siemens działa technologia QuickStart, czyli szybkie rozpoznawanie naczynia na płycie i dostosowywanie odpowiedniej strefy. Jest też PowerMove, czyli podział strefy gotowania na trzy obszary o różnej mocy.

Virtual Flame Technology od Samsunga

Samsung wymyślił natomiast Virtual Flame Technology. To wizualne wskaźniki poziomu mocy na płycie, które imitują płomień. Rozwiązanie to znalazło się na przykład na płycie indukcyjnej Samsung Chef Collection NZ84J9770EK.

Źródło: Samsung

MaxiSense od AEG

W modelach płyt indukcyjnych AEG zastosowano z kolei technologię MaxiSense, czyli automatyczne dostosowywanie strefy gotowania do rozmiaru naczynia, a także PowerSlide, która umożliwia tworzenie własnych stref gotowania poprzez przesunięcie naczynia na płycie. Występują m.in. w płycie AEG Slim-fit IKE74441FB, którą wyróżnia jeszcze jedna rzecz. Według producenta to najpłytsza dostępna na polskim rynku płyta indukcyjna. Z powodzeniem może zastąpić dotychczasową płytę elektryczną lub gazową, bo jej głębokość jest do nich zbliżona. Bez problemu można umieścić ją np. w blacie o grubości 12 mm nad szufladami.

Źródło: AEG

EcoTimer od Electrolux

Z kolei inny popularny producent AGD, Electrolux, proponuje nie tylko Bridge Function, czyli łączenie dwóch stref gotowania w jedną, ale też EcoTimer. Funkcja ta polega na wyłączeniu płyty tuż przed końcem gotowania, wykorzystując pozostałe ciepło do dokończenia procesu. Te i wiele innych technologii znajdziecie np. w modelu CIV634. Płyta indukcyjna CIV634 Electrolux ma  duże i elastyczne pola grzewcze, które automatycznie dostosują się do rozmiaru i kształtu naczyń, a dzięki przyciskowi Bridge płyta Infinite łączy dwie strefy, tak aby działały jak jedna, z taką samą regulacją temperatury i czasu pracy. Ułatwia gotowanie w dużych lub wydłużonych naczyniach.

Źródło: Euro

Piekarniki naszpikowane elektroniką

Przejdźmy do następnej kategorii urządzeń z kategorii AGD, które służą do przygotowania posiłku — wybór odpowiedniego piekarnika będzie niezwykle ważny. To sprzęt, który ma wystarczyć na lata — i wcale nie musi służyć wyłącznie do pieczenia.

Współczesne piekarniki to nie tylko proste urządzenia do pieczenia. Dzięki zaawansowanym technologiom stały się one bardziej efektywne, wszechstronne i łatwe w obsłudze. Piekarniki gazowe wciąż są popularne, ale równie chętnie kupujemy bardziej nowoczesne piekarniki elektryczne, piekarniki parowe czy kombinowane (parowo-konwekcyjne).

Technologie stosowane w piekarnikach

Pieczenie dawno przestało ograniczać się do wrzucenia blachy do gorącego piekarnika oraz pilnowania, by wyjąć ją w odpowiednim momencie. Współczesne technologie potrafią dobrać temperaturę do określonej potrawy i dopilnować, aby proces pieczenia zakończył się z optymalnym rezultatem. Można też zapomnieć o żmudnym czyszczeniu piekarnika — większość udostępnia funkcje samoczyszczenia (np. Active Clean w piekarnikach Siemens).

PerfectBake Sensor od Bosch

Bosch montuje w piekarnikach czujnik wilgotności o nazwie PerfectBake Sensor, który automatycznie reguluje proces pieczenia dla optymalnych wyników. Oferuje też wiele innych technologii, np. termoobieg 3D, liczne tryby grzania oraz program Autopilot 10 – wystarczy przygotować składniki, wybrać na wyświetlaczu jedną z 10 dostępnych potraw, a piekarnik zajmie się resztą. Po wpisaniu wagi dania system sam dopasuje właściwy czas, temperaturę i tryb pieczenia. Jeśli chcielibyście przetestować jego działanie, to warto zakupić piekarnik HBG5370B0 Bosch. Nie zabrakło też samoczyszczącej funkcji EcoClean Direct — to specjalna ceramiczna powłoka na tylnej ściance, która rozbija i absorbuje cząsteczki tłuszczu, który osadza się podczas pieczeni.

SteamCrisp od Electrolux

W swoich piekarnikach parowych Electrolux proponuje coś, co nazwano SteamCrisp – to kombinacja tradycyjnego pieczenia i parzenia w celu uzyskania soczystych potraw z chrupiącą skórką. Producent dostarcza też wentylator, zapewniający równomierną temperaturę wewnątrz piekarnika (UltraFanPlus). Te technologie znalazły się np. w piekarniku elektrycznym parowym Electrolux EOC6H71Z.

Cook3 od Whirpool

Dla osób, które naprawdę intensywnie wykorzystują piekarniki, świetną opcją będzie technologia o nazwie Cook3. Chodzi o możliwość pieczenia trzech różnych potraw jednocześnie bez mieszania smaków i zapachów. Piekarniki marki Whirpool udostępniają też coś, co nazywa się 6th Sense Technology — to automatyczna regulacja temperatury i czasu pieczenia w oparciu o wybrany przepis. Funkcje te udostępnia m.in. piekarnik elektryczny Whirlpool OAKZ9 7921 CS NB.

Szykujesz się na zakup sprzętów do domu? W tym tekście zabrakło jednego urządzenia, które każdy chce mieć w swojej kuchni – zerknij na nasz ranking zmywarek.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: RTV Euro AGD

Motyw