Drewniane molo prowadzące do altanki nad spokojnym morzem o zachodzie słońca.

Photoshop udostępnia Generative Expand. To kolejna, po Generative Fill, rewolucja z AI w roli głównej

3 minuty czytania
Komentarze

Nie od dziś przybliżamy wam niezwykłe możliwości Photoshopa wykorzystujące mechanizmy sztucznej inteligencji. Chodzi tutaj o funkcję Generative Fill, która umożliwia dodawanie, rozszerzanie lub usuwanie treści z obrazów, nie niszcząc ekspozycji, za pomocą prostych podpowiedzi tekstowych. Narzędzie pozwala m.in. generować obiekty, tła, rozszerzać obrazy i usuwać elementy. Przygotowaliśmy dla was też poradnik, jak z Generative Fill w Photoshopie skorzystać za darmo. Trzeba przyznać, że jest to coś, co mocno przyciągnęło uwagę internautów — co widać po ilości nowych pomysłów na wykorzystanie tego narzędzia.

Generative Expand w Photoshop beta

Ale Photoshop nie spoczął na laurach i przygotował coś jeszcze bardziej imponującego, o czym poinformowano na firmowym blogu nowością jest bowiem funkcja o nazwie Generative Expand. O ile za pomocą Generative Fill użytkownicy mogli dodawać, rozszerzać lub usuwać wybrane obszary z obrazów w sposób nieniszczący za pomocą prostych monitów tekstowych, to teraz będą mogli znacznie więcej — powiększać obrazy poza ich oryginalne proporcje.

Przykłady wykorzystania Generative Expand

Oparte na tej samej technologii co Generative Fill, Generative Expand umożliwia użytkownikom bezproblemowe powiększanie i zmianę rozmiaru dowolnego obrazu za pomocą narzędzia Crop. Po kliknięciu „Generuj” pusta przestrzeń jest wypełniana treścią generowaną przez AI, która w naturalny sposób łączy się z istniejącym obrazem. A więc macie kadr w pionie, a wolelibyście wykorzystać go w orientacji poziomej — Generative Expand wypełni puste przestrzenie. Zobaczcie, jakie to proste:

A może obiekt na zdjęciu został ucięty, obraz nie ma odpowiednich proporcji lub obiekt, na którym ustawiona jest ostrość, jest źle wyrównany z innymi częściami obrazu — Generative Expand rozszerzy tło i sprawi, że obraz będzie wyglądał znakomicie.

Wygenerowaną treść można dodawać z monitem tekstowym lub bez niego. Jeśli chcecie zdać się na AI, wtedy nie wpisujecie zapytania, tylko klikacie „Generuj” na kontekstowym pasku zadań, a Photoshop wypełni dodany obszar nowo wygenerowaną zawartością, która płynnie połączy się z istniejącym obrazem. Jeśli wolicie bardziej konkretne wypełnienie, wtedy wpisujecie zapytanie (prompt), a wygenerowany obraz będzie zawierał treść wprowadzoną w monicie.

Internauci już zaczęli dzielić się przykładami swojej twórczości z wykorzystaniem Generative Expand — wiele z nich możecie obejrzeć choćby na Twitterze:

Adobe przygotowało też instrukcję, jak korzystać z Generative Expand.

Producent poinformował też o globalnej obsłudze języków dla funkcji wspieranych przez Firefly — od teraz Photoshop (beta) będzie obsługiwać monity tekstowe w ponad 100 językach, czyli użytkownicy mogą wprowadzać zapytania (prompty) w preferowanym przez siebie języku.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw