mobywatel

mObywatel na równi z dowodem osobistym. Kluczowa ustawa w końcu z podpisem prezydenta

3 minuty czytania
Komentarze

Od dłuższego czasu słyszeliśmy zapewnienia ze strony rządzących, że główny dokument w aplikacji mObywatel będzie traktowany na równi z plastikowym dowodem osobistym. Pojawiały się też doniesienia o innych nowościach, takich jak tymczasowe prawo jazdy w telefonie dostępne od razu po zdaniu egzaminu. Wyczekiwane zmiany powoli stają się faktem za sprawą podpisu prezydenta pod ustawą o aplikacji mObywatel.

mObywatel jak dowód osobisty. Co jeszcze zmienia ustawa podpisana przez prezydenta?

Aplikacja mObywatel zawiera szereg dokumentów. Główny z nich przypomina dowód osobisty. Niestety do tej pory mogliśmy go wprawdzie użyć w niektórych sytuacjach (np. w hotelu oraz na wyborach), ale w wielu miejscach niezbędny był plastikowy dokument (np. wizyta w urzędzie lub banku). W praktyce najlepiej było więc mieć dowód osobisty zawsze przy sobie.

Żeby dokument w mObywatelu był traktowany na równi z dowodem osobistym, potrzebna była specjalna ustawa. Przygotował ją resort cyfryzacji, a posłowie niemal jednogłośnie uchwalili zmiany w prawie 9 marca. Senat zgłosił poprawki, a 26 maja Sejm je rozpatrzył. Posłowie przyjęli m.in. propozycje, by do aplikacji trafiły legitymacje poselskie i senatorskie oraz karty rowerowe. Następnie ustawa trafiła na biurko prezydenta. 19 czerwca Kancelaria Prezydenta ogłosiła, że Andrzej Duda podpisał ustawę.

Przyjęte zmiany w prawie pozwalają na to, by dokument w mObywatelu, wydawany automatycznie na okres pięciu lat użytkownikowi aplikacji, był traktowany na równi z plastikowym dowodem osobistym. To jednak nie wszystko, bo ustawa przewiduje jeszcze inne zmiany, m.in.:

  • udostępnienie mobilnej legitymacji służbowej nauczyciela oraz mobilnego dokumentu potwierdzającego prawo wykonywania zawodów medycznych
  • tymczasowe prawo jazdy w aplikacji, widoczne od razu po zdanym egzaminie praktycznym (do tej pory świeżo upieczony kierowca musiał czekać z prowadzeniem pojazdów do momentu odebrania z urzędu plastikowego dokumentu)
  • jednostki samorządowe, organizacje zawodowe, zrzeszenia i związki sportowe otrzymają możliwość prowadzenia ewidencji, uruchamiania i zarządzania dokumentami elektronicznymi wydanymi obywatelom

mObywatel na równi z dowodem. Od kiedy?

mobywatel

Kluczowe wydaje się pytanie, kiedy opisywane zmiany wejdą w życie. W komunikacie na stronie Kancelarii Prezydenta czytamy:

Ustawa wprowadza zmiany w ponad 30 ustawach. Większość tych zmian jest konsekwencją rozwiązań przewidzianych w ustawie o aplikacji mObywatel. W ustawie przyjęto standardowy 14-dniowy okres vacatio legis, niemniej znaczna część przepisów wejdzie w życie w terminach określonych w komunikatach ministra właściwego do spraw informatyzacji określających dzień wdrożenia poszczególnych rozwiązań technicznych.

W praktyce już wiadomo, że banki będą miały obowiązek respektowania elektronicznego dokumentu od 1 września 2023 roku. Z kolei już na przełomie czerwca i lipca możemy spodziewać się mObywatela 2.0 – aplikacja zyska nowe funkcje oraz wygląd.

Żeby zaoferować nowe możliwości, mObywatel zostanie zintegrowany z wieloma bazami, m.in. z CEIDG oraz KRS. Choć powszechnie mówi się o tym, że cyfrowy dokument będzie zrównany z plastikowym dowodem osobistym, trzeba pamiętać o dwóch wyjątkach od tej zasady. Użycie mObywatela nie będzie możliwe przy przekraczaniu granicy oraz przy wyrabianiu nowego dowodu osobistego.

Warto dodać, że aplikacja mObywatel lub Profil Zaufany można wykorzystać do zalogowania się do e-mikrofirma – to bezpłatny program do faktur przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

źródło: KPRP, PAP, zdjęcie główne: Ministerstwo Cyfryzacji (mat. prasowe)

Motyw