Windows

Windows 11 będzie działał inaczej. Wziąłem pod lupę obecne eksperymenty Microsoftu

5 minut czytania
Komentarze

Po premierze Windows 11 Microsoft zmienił sposób jego testowania i wdrażania nowych funkcji. Za najważniejszą cześć, czyli sprawdzanie nowości, odpowiedzialni są użytkownicy będący częścią programu Insider. To właśnie tutaj w kanale deweloperskim pojawiają się eksperymentalne opcje, które w ciągu kilku miesięcy mogą trafić do stabilnej wersji Windows 11. W taki sposób bez problemu zostały najpierw dobrze sprawdzone, a potem wprowadzone: odświeżony Sklep Microsoft, nowy Menedżer zadań i Eksplorator plików z zakładkami.

Na tym jednak nie koniec. Microsoft nie próżnuje i wydaje miliony dolarów na rozwój sztucznej inteligencji. Efektem tego było opracowanie Bing Czata i kilku aplikacji, które mają wbudowanego asystenta ze sztuczną inteligencją. Podobne rozwiązanie trafi wkrótce do Windows 11. Co jeszcze czeka użytkowników Windows 11? Postanowiłem sprawdzić, jakie funkcje testowane są przez Insiderów.

Insiderzy testują nowe funkcje Windows 11

Pod lupę postanowiłem wziąć kilka najnowszych buildów z kanału deweloperskiego z ostatnich tygodni. Chodzi o następujące wersje Windows 11: 23493, 23486, 23481, 23475 oraz 25381. Oto najbardziej interesujące funkcje, które prawdopodobnie pojawią się ostatecznie w Windows 11.

Copilot

Wprowadzenie sztucznej inteligencji do Windows 11 to coś, co zrewolucjonizuje sposób, w jaki korzystamy z systemu. AI zagości tu w formie Windows Copilot i pojawi się po prawej stronie ekranu w postaci wysuwanego panelu (coś na wzór tego w Microsoft Edge). Nowa funkcja sprawi, że najtrudniejsze czynności staną się łatwiejsze dzięki wydaniu prostych komend.

Windows 11 Copilot
fot. Microsoft

Jak to będzie działało w praktyce? Otóż na pasku zadań znajdzie się dedykowany przycisk uruchamiający usługę. Po kliknięciu (lub użyciu skrótu klawiszowego WIN +C), na wyświetlaczu wysunie się pasek boczny Windows Copilot, który będzie mógł pozostać na wierzchu. Ma to wzmocnić wielozadaniowość i nie odrywać użytkownika od zaczętej pracy lub zabawy. To w tym miejscu można wydać polecenie, sztucznej inteligencji, a wyniki szybko skopiować np. do prezentacji, maila lub dokumentu.

Jakie polecenia będzie można wydać? Otóż Microsoft podaje, że nie tylko te, które związane są z generowaniem treści (napisz mi list motywacyjny do pracy), wyszukiwaniem odpowiedzi na pytania (kto jest prezydentem Nepalu), ale także te, które pozwolą w szybki sposób zmienić ustawienia lub opcje Windows 11. Oto przykłady, które działają już w wersji 23493:

 • „Przełącz na tryb ciemny”,
 • „Włącz tryb nie przeszkadzać”,
 • „Zrób zrzut ekranu”,
 • „Podsumuj tę witrynę” (karta Aktywna w przeglądarce Microsoft Edge),
 • „Napisz historię o psie, który mieszka na Księżycu”,
 • „Zrób mi zdjęcie spokojnego stawu rybnego koi z liliami”.

Ponadto Microsoft już wcześniej pokazał na filmach, że Copilot potrafi nawet podsumować plik PDF lub wyjaśnić treści w nim zawarte. To oznacza, że prace biurowe staną się łatwiejsze i szybsze.

Nowy obszar ustawień

Windows 11 Ustawienia
Fot. Microsoft

Microsoft regularnie ulepsza obszar Ustawień, tak aby zmiana pożądanych opcji przebiegała szybko i sprawnie. Tym razem gigant z Redmond wziął się za zmianę strony głównej. Jak podaje Microsoft, ta zostanie zreorganizowana na kilka obszarów w postaci kart:

 • Zalecane ustawienia – dostosowuje się do określonych wzorców użytkowania, udostępniając aktualne i odpowiednie opcje ustawień,
 • Przechowywanie w chmurze – pozwala sprawdzić, ile miejsca zostało wykorzystanych w chmurze,
 • Odzyskiwanie konta – pomaga chronić konto Microsoft. Tutaj pojawią się informacje o ewentualnym odzyskiwaniu,  
 • Personalizacja – pozwala w szybki sposób zmienić motyw tła lub kolory.
 • Microsoft 365 – zapewnia szybki wgląd w stan subskrypcji i korzyści z tym związanych,
 • Xbox – wyświetla stan subskrypcji i pozwala na podstawowe opcje zarządzania nią,
 • Urządzenia Bluetooth –  umożliwia szybki dostęp do ulubionych urządzeń Bluetooth i łączenie się z nimi.

Nowy widżet

Wiemy, że Microsoft od dłuższego czasu pracuje nad nowymi Widżetami, żeby wzmocnić ten mało użyteczny obszar Windows 11. Wiadomo też, że firma zezwoliła zewnętrznym deweloperom na tworzenie nowości do tej sekcji.

Windows 11 Skupienie
Fot. Microsoft

Teraz przyszedł czas na funkcję Skupienie, która pojawi się w formie widżetu. Nowość jest związana z aktualizacją zegara. Będzie można ją z łatwością przypiąć.

Zaktualizowany Eksplorator plików

eksplorator plików
Fot. Microsoft

Microsoft wdrożył do Eksploratora plików Windows App SDK. Dzięki temu, na stronie głównej pojawią się foldery szybkiego dostępu, Ulubione i Ostatnie. Gigant z Redmond wprowadzi też zmodernizowany pasek adresu i pole wyszukiwania do Eksploratora plików. Nowy pasek adresu inteligentnie rozpoznaje foldery lokalne i foldery w chmurze. Użytkownicy OneDrive zauważą, że pasek adresu zawiera również stan synchronizacji.

Sterowanie oświetleniem klawiatury

Windows 11 RGB
Fot. Microsoft

Jako użytkownik laptopa Razer, doceniam fakt, że Microsoft zamierza udostępnić wbudowaną funkcję Windows 11 do modyfikacji oświetlenia klawiatury. Kilku producentów urządzeń, w tym Acer, ASUS, HP, HyperX, Logitech, Razer i Twinkly, nawiązało współpracę z gigantem w zakresie dynamicznego oświetlenia. To naprawdę spore ułatwienie i szybsza obsługa miłej dla oka funkcji.

Mniejsze dodatki i usprawnienia

Bardzo cieszy mnie to, że Microsoft po naprawdę wielu latach, zauważył pliki rar. Windows 11 będzie mógł je otwierać bez potrzeby pobierania dodatkowych aplikacji! Gigant z Redmond dodał również obsługę: .tar, .tar.gz, .tar.bz2, .tar.zst, .tar.xz, .tgz, .tbz2, .tzst, .txz, a także dość popularnego .7z.

Windows 11 ustawienia głośności
Fot. Microsoft

Ponadto w ustawieniach pojawi się zaktualizowany layout opcji głośności, który będzie pasował do Fluent Design. Co jeszcze mi się spodobało, to zaktualizowana funkcja przyciągania okien. Pojawią się tu podpowiedzi konkretnych aplikacji, które można włączyć jednocześnie obok siebie.

Źródło: Microsoft

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw