Funkcje Windows 11

Oto brakujące funkcje Windows 11, których potrzebuję

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Można stwierdzić, że Windows 11 to ulepszona wersja „dziesiątki”. Możliwości systemu sprawiają, że nie wyobrażam sobie wracać do poprzednika. Jednak Microsoft mógłby posłuchać użytkowników i dodać brakujące funkcje do systemu Windows 11.

Zobacz także: Windows 11 22538 ma wiele nowości – zobacz je wszystkie

Brakujące funkcje Windows 11, które chciałbym zobaczyć

Zaawansowany Pasek Zadań

Pasek Zadań Windows 11 wrażenia

Pasek Zadań przeszedł prawdziwą metamorfozę w Windows 11. Jednak brakuje mu kilku funkcji. Bardzo przydałaby się możliwość ustawienia go w górnej części ekranu. Nie pogardziłbym też pionowym Paskiem Zadań przypiętym do lewej lub prawej strony. Myślę, że użytkownicy polubiliby także możliwość dostosowania jego wielkości.

Szybsze uruchamianie i wyłączanie komputera

Jeżeli użytkownik ma urządzenie wyposażone w najnowszy hardware, Windows 11 działa świetnie. Włączanie i wyłączanie systemu trwa krótko, w szczególności przy użyciu Windows Hello. Niestety, w przypadku starszego sprzętu sprawa wygląda znacznie gorzej. Windows potrafi wyłączać np. Menedżer zadań bardzo długo. Gigant z Redmond powinien popracować nad tym obszarem.

Lepsze Menu Start

Menu Start funkcje windows 11

Projektując Menu Start w Windows 11 ktoś miał dobry pomysł, jednak wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Dolna część tego obszaru jest chyba najbardziej schludna i użyteczna. Znajdziemy tu bowiem ustawienia profilu użytkownika i opcję wyłączania systemu. Można też w Ustawieniach dołożyć dodatkowe funkcje widoczne obok guzika włączania jak np. pobrane pliki. Jednak możliwości dostosowania są znikome. Brakuje ustawień siatki ikon, ewentualnego powrotu do kafelków, czy możliwości włączenia Menu Start na górze ekranu. Wszystkie to mogłoby być opcjonalne – z pewnością zachwyciłoby użytkowników, którzy lubią bawić się ustawieniami systemu.

Lepszy Windows Update

Windows Update instalować Windows 11

Windows Update przez lata przeszedł dużą metamorfozę. Aktualizacje systemu są bardziej płynne niż kiedyś, jednak nadal brakuje tu ważnej funkcji. Pobieranie łatki mogłoby się odbywać automatycznie w tle od razu po jej pojawieniu się na serwerze. To użytkownik finalnie decydowałby, kiedy chce ją zainstalować. Aktualizacje zabezpieczeń są szczególnie ważne dla Windowsa 11.

Łatwiejsze w obsłudze konto użytkownika

funkcje windows 11 konta

Microsoft zaleca, aby nowe konto było kontem Microsoft, a nie lokalnym. Dzięki temu mamy dostęp do usług firmy jak np. Sklepu Microsoft. Wymaga to posiadania połączenia internetowego. Z kolei wszelkie szczegółowe zmiany danych konta odbywają się na stronie internetowej Microsoftu.  Opcja „Zarządzaj moimi kontami” po prostu odsyła na witrynę w przeglądarce. Tak nie powinno być – Microsoft powinien udostępnić możliwości zmiany danych bezpośrednio w Windowsie 11.

Ulepszone ustawienia audio i wideo

Wiele osób korzysta z komputerów do pracy lub nauki zdalnej. Niestety, obecnie opcje audio i wideo są ukryte w ustawieniach i użytkownicy nie potrafią dostroić podstawowych parametrów podczas np. konferencji online. Ostatnio Microsoft dodał do Windowsa 11 (w wersji Dev) ikonę mikrofonu, która wyświetla się podczas sesji w Teams. Jednak nadal brakuje ustawień wideo, które dostępne byłby prosto z Paska zadań.

Źródło: cnet

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy