Bing Czat
LINKI AFILIACYJNE

Microsoft odjeżdża Google. Ogromna aktualizacja Bing Czat

5 minut czytania
Komentarze

ChatGPT zrewolucjonizował sposób korzystania z Internetu na świecie. Asystent oparty na sztucznej inteligencji potrafi odpowiedzieć na bardzo skomplikowane pytania i pomóc wygenerować treści. Jego model językowy postanowił wykorzystać Microsoft wdrażając GPT do Bing Czat. W ten sposób powstała usługa, która nie ma sobie równych na rynku.

Na tym nie koniec, ponieważ gigant z Redmond już wprowadził inteligentnego czata do czterech aplikacji, a kolejne są w drodze. Wiemy na przykład, że w pakiecie Office pojawi się niezwykle przydatny Copilot. Zanim to jednak nastąpi, Microsoft pochwalił się gigantyczną aktualizacją, która zagościła do silnika Bing i przeglądarki Edge. Przyjrzyjmy się nowościom.

Bing Czat ogromnym sukcesem – Microsoft podaje dane

Bing Czat
fot. Microsoft

Kierunek, który obrał Microsoft z rozwojem Bing to strzał w dziesiątkę. Rozwiązanie prostego problemu stało się jeszcze szybsze i sprawia więcej frajdy niż dotychczas. Według danych Microsoftu prawie połowa wszystkich tradycyjnych wyszukiwań sprzed rewolucji sztucznej inteligencji była bez trafnych odpowiedzi. Bing zmienił to w fundamentalny sposób, dodatkowo cytując źródła, co sprawia, że użytkownik może sprawdzić, czy informacje podane przez asystenta są wiarygodne.

To jak bardzo udane było wprowadzenie sztucznej inteligencji do Bing pokazują najnowsze dane Microsoftu:

  • W ciągu zaledwie 90 dni od premiery użytkownicy uczestniczyli w ponad pół miliardzie czatów
  • W tym czasie stworzono ponad 200 milionów obrazów za pomocą narzędzia Bing Image Creator
  • Liczba aktywnych użytkowników Bing przekroczyła 100 milionów dziennie
  • Dzienne instalacje aplikacji mobilnej Bing wzrosły 4-krotnie od czasu premiery
  • Nastąpił wyraźny wzrost udziału silnika Bing w rynku, co może oznaczać, że Google nieco straciło

Ogromna aktualizacja Bing Czat – nowości

Microsoft nie poprzestaje i ulepsza wyszukiwarkę w wielu aspektach. Gigant z Redmond pokrótce definiuje nowości:

  • Otwarcie Bing dla większej liczby użytkowników — ograniczona wersja zapoznawcza przechodzi w otwartą wersję zapoznawczą
  • Przejście od wyszukiwania i czatu wyłącznie tekstowego do bardziej wizualnego z bogatymi odpowiedziami w postaci obrazów i filmów
  • Przejście od jednorazowych sesji czatu i wyszukiwania do wielosesyjnych środowisk produktywności z historią czatów i trwałymi czatami w Edge
  • Otwarcie możliwości platformy na programistów i inne firmy

Najbardziej ekscytująca wydaje się propozycja odpowiedzi bardziej wizualnych. Użytkownicy, którzy poszukują informacji, potrzebują też wsparcia za pomocą obrazów lub filmów. Ściana tekstu często wygląda nieatrakcyjnie i nudno. Mam wrażenie, że nowe, bogatsze i przede wszystkim bardziej wizualne odpowiedzi sprawią, że korzystanie z Bing Czat stanie się ogromną frajdą. Google z ograniczoną dostępnością Barda pozostaje w tym aspekcie w tyle.

Microsoft już dawno wdrożył narzędzie Bing Image Creator, a później zintegrował je do Bing Czat. Korzystałem z tego kreatora i działa bardzo dobrze – obrazki generowane są na podstawie zapytań i wychodzi to sztucznej inteligencji ładnie. Dodatkowo Microsoft wzmocnił usługę, dodając do niej wsparcie dla ponad 100 języków. Co więcej, w tym obszarze rozszerzona zostanie możliwość wyszukiwania wizualnego na czacie, aby umożliwić przesyłanie obrazów i przeszukiwanie sieci w poszukiwaniu powiązanych treści.

Cieszą mnie też niewielkie zmiany w Microsoft Edge, czyli mojej głównej przeglądarce internetowej. Tutaj od kilku tygodni z powodzeniem korzystam z Edge Bar, w którym zawarte są Bing Czat i Bing Image Creator. Nowościami od Microsoftu w tym obszarze są nieco ulepszony interfejs użytkownika w postaci bardziej opływowego wyglądu np. zaokrąglone rogi oraz półprzezroczyste elementy wizualne.

Microsoft wprowadzi także akcje Edge, które zmniejszą liczbę czynności, aby móc obejrzeć pożądaną treść. Na przykład, jeśli użytkownik zechce obejrzeć konkretny film, akcje w Edge znajdą i pokażą opcje czatu na pasku bocznym, a następnie odtworzą wybrany film tam, gdzie jest on dostępny.

Kolejne przydatne nowości obejmują: dostęp do historii czatów oraz możliwość udostępniania i eksportowania. Użytkownik zalogowany kontem Microsoft będzie mógł kontynuować rozmowę od miejsca, w którym ją przerwał, a także wrócić do poprzednich zapisanych czatów. Wraz z kolejnymi aktualizacjami czaty mają być bardziej spersonalizowane.

Podobają mi się też lepsze możliwości eksportu i udostępniania do czatu. Z kolei nowa możliwość streszczania treści, w tym plików PDF i dłuższych stron internetowych, zmniejszy czas na czytanie informacji.

Microsoft odjeżdża Google

Na koniec warto wspomnieć też o większym otwarciu usługi na programistów i dodawanie do niej wtyczek np.:

  • OpenTable, które pomoże znaleźć i zarezerwować stolik w restauracji
  • Wolfram|Alpha, który pozwala stworzyć potężne wizualizacje i uzyskiwać odpowiedzi na złożone pytania naukowe, matematyczne i oparte na danych, opracowane przez ludzi bezpośrednio z czatu Bing

Niedługo dowiemy się wiele więcej na konferencji Build w dniach 23-25 maja. Już ten ogrom nowości sprawia, że to, co pokazał Google na konferencji I/O, wygląda naprawdę blado. Bard dopiero raczkuje i robi to naprawdę pokracznie. Użytkownicy skarżą się na błędy, a na Twitterze jest mnóstwo przykładów nietrafnych odpowiedzi Barda. Wygląda na to, że liderem w obszarze sztucznej inteligencji przez długi czas pozostanie Microsoft.

Źródło: Microsoft

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw