Wnętrze nowoczesnej kotłowni z białym bojlerem i piecem grzewczym, obok wejście do łazienki z szklanymi drzwiami i czerwoną drabiną.

Pompy ciepła z coraz poważniejszym problemem. Zjawisko przybiera na sile

3 minuty czytania
Komentarze

Panele słoneczne i pompy ciepła — ze względu na skuteczność, akceptowalne ceny i dopłaty — są coraz popularniejszymi instalacjami, które pomagają obniżyć koszty ogrzewania i pozyskiwania energii. Jednak podobnie jak fotowoltaika, także i pompy ciepła padają łupem złodziei. Zwłaszcza gdy montowane są na zewnątrz budynków.

Źródło: Viessmann

Alarmujące dane ze Szwecji

Szwecja (wraz z Norwegią) mogą pochwalić się najwyższym wskaźnikiem posiadania pomp ciepła na mieszkańca w Europie. Sprzedaż pomp ciepła w pierwszym kwartale 2023 roku wzrosła o 20%: pomp ciepła typu powietrze-woda aż o 40%, a gruntowych pomp ciepła o 28%. Jednak przekłada się to na wzmożone zainteresowanie złodziei.

Sąd rejonowy w Göteborgu w Szwecji oskarżył osiem osób o rzekomą kradzież powietrznych i gruntowych pomp ciepła, a także sprzętu AGD i narzędzi z wielu lokalizacji w zachodniej części kraju. Skradzione towary mają łączną wartość rynkową około 4,5 miliona koron szwedzkich (ok. 1,7 mln złotych). Kradzieże pomp ciepła miały miejsce przez dłuższy czas w wielu lokalizacjach w Fyrbodal i okolicach.

Skradzione przedmioty, w tym również pompy ciepła, były następnie odsprzedawane w różnych lokalizacjach w Szwecji. Policja nie ujawniła marek ani modeli skradzionych pomp ciepła. Władze stwierdziły, że kradzieże miały negatywny wpływ na znaczną liczbę obywateli, przedsiębiorców i firm ubezpieczeniowych, co zbiegło się w czasie z wydłużonym czasem dostaw pomp ciepła w kraju.

Kradzieże pomp ciepła w Polsce

W Polsce od wielu lat wzrasta liczba kradzieży z włamaniem. Z domów znika elektronika, pieniądze i biżuteria, wykradane są też rowery i sprzęt sportowy. Ale to nie wszystko, bowiem w dobie inwestowania w energię odnawialną dużym zainteresowaniem złodziei cieszą się również elementy wyposażenia technicznego, jak części pieców grzewczych, klimatyzatory czy pompy ciepła. Chodzi głównie o ponowną sprzedaż pomp lub demontaż urządzeń w celu pozyskania metali — przede wszystkim miedzi.

W przypadku domów wielorodzinnych na włamania najbardziej narażeni są mieszkańcy najniższych kondygnacji kamienic i domów wielorodzinnych, a w zabudowie jednorodzinnej okradane są budynki, które znajdują się w dużej odległości od innych zabudowań, z kilkoma drogami dojazdowymi, otoczone gęstym szpalerem krzewów i drzew.

Źródo: Danfoss

W tym przypadku kradzione są pompy instalowane na zewnątrz budynku, a także na nowo budowanych przez deweloperów osiedlach czy  jednostek jeszcze niepodłączonych, które są składowane w nowo budowanych domach. Jednak kradzież podłączonych urządzeń to rzadki przypadek.

Żeby chronić się przed skutkami kradzieży, można odpowiednio ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną lub pompę ciepła. Poza ubezpieczeniem instalacji można również zmniejszyć ryzyko samej kradzieży. Warto zamontować odpowiednie oświetlenie, np. reagujące na ruch, a także zainwestować w system alarmowy. To może odstraszyć potencjalnych złodziei.

Dziękujemy, że dotarłeś do końca materiału! Wiemy, że nie wszystkim się to udaje 🙂 Jeżeli znajdziesz dodatkowe 30 sekund – mamy gorącą prośbę o wypełnienie poniższej ankiety. Bierzemy udział w dużym badaniu poświęconym preferencjom Polaków dotyczących pracy zdalnej podczas wakacji – i Twoja opinia pozwoli nam na wyciągnięcie prawidłowych wniosków. Z góry dziękujemy!

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw