Światowy Dzień Hasła 2023. To dobry moment, by przypomnieć zasady tworzenia haseł w sieci

2 minuty czytania
Komentarze

Każdego roku w pierwszy czwartek maja obchodzimy Światowy Dzień Hasła. Tym razem wspomniany dzień przypada na 4 maja. To dobry moment, by przypomnieć sobie, jak ważne jest tworzenie silnych haseł oraz jakich błędów unikać podczas ich ustawiania.

Światowy Dzień Hasła. O jakich zasadach warto pamiętać?

Choć ostatnio coraz głośniej jest o nowoczesnych metodach logowania, to obecnie wciąż do niemal każdego konta w internecie potrzebujemy hasła. Poczta internetowa, portale społecznościowe, platformy edukacyjne, serwisy streamingowe, bankowość elektroniczna — wszędzie tam musimy ustawić ciąg znaków, który umożliwi nam zalogowanie się i uzyskanie dostępu do konta.

Mnogość posiadanych kont w internecie może sprawiać, że postanowimy tworzyć najprostsze możliwe hasła lub ustawiać to samo hasło w wielu serwisach. To jednak błąd, który może mieć fatalne konsekwencje. Zgodnie z radami opracowanymi przez CERT Polska, silne hasło można tworzyć przy użyciu pełnych zdań, najlepiej składających się przynajmniej z pięciu słów, a unikać należy cytatów bez znaczących modyfikacji. W podlinkowanym tekście znajdziecie gotowe przykłady.

Na naszym portalu znajdziecie też szczegółowe poradniki pokazujące, jak stworzyć hasło, którego nie da się złamać oraz podstawowe zasady i częste błędy popełniane przy tworzeniu haseł. Po lekturze tych tekstów powinniście być w stanie stworzyć naprawdę bezpieczne hasła do swoich kont w internecie. W razie problemów z ich spamiętaniem możecie zainteresować się tematyką menadżerów haseł.

Choć dobre hasło to podstawa, bezpieczeństwo kont w internecie znacząco wzmacnia uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Można z niego korzystać, używając kodów SMS, kodów z aplikacji na smartfony lub fizycznego klucza U2F. To właśnie ten ostatni sposób uchodzi za dający największe bezpieczeństwo. Klucze zabezpieczające można kupić m.in. w sklepie Komputronik.

zdjęcie główne: Yura Fresh/Unsplash

Motyw