Mamy Dzień Bezpiecznego Internetu, a to oznacza, że naprawdę warto pamiętać o tym, czy możemy czuć się bezpiecznie w Sieci. Nieodłącznym elementem w tym celu jest mocne hasło, a te ciężko zapamiętać. Niemniej, od czego są menedżery haseł? Zestawienie
Menadżery haseł – spis treści
Niedawno LastPass poinformował swoich klientów o tym, że nieuprawnione podmioty zyskały dostęp do danych w bazie. To spory problem, ale na szczęście to nie jedyny menadżer haseł na rynku. Jeżeli obawiacie się o informacje przechowywane w cyfrowym sejfie, warto rozważyć zmianę usługi. Dostępne opcje, wraz ze szczegółowym wyjaśnieniem tego, jak działają – znajdziecie w naszym tekście.
W dobie, kiedy znakomita większość naszej aktywności przeniosła się do sieci, cyberbezpieczeństwo jest kwestią, która wymaga szczególnej troski. Często jednak wciąż bagatelizowaną, zwłaszcza w przypadku haseł do cyfrowych usług. A przecież w rzeczywistości nie zostawiasz kluczy do domu pod wycieraczką z wielkim neonem krzyczącym nad: zapraszam wszystkich niepożądanych gości. Dlatego, zanim zaraz zalogujesz się na jedno ze swoich internetowych kont, dowiedz się więcej o menadżerze haseł.
Przegląd 5 popularnych i sprawdzonych menadżerów haseł
1Password – najpopularniejszy z najlepszych menadżerów haseł
Ta jedynka na przodzie nazwy 1Password to nie przypadek. Jest to bowiem niekwestionowany lider wśród menadżerów haseł w ogóle. Ogromną popularność zawdzięcza przede wszystkim doskonałym systemu zabezpieczeń opartego na szyfrowaniu z wykorzystaniem 256-bitowego algorytmu AES, intuicyjnością użytkowania oraz funkcjonalnymi dodatkami. Jest to optymalny wybór zarówno dla podstawowych jak i zaawansowanych użytkowników. Bezbłędnie wypada w działaniu na różnych platformach. Posiada jednak wyłącznie płatne plany, które możesz przetestować przez 14 dni za darmo. Koszt podstawowej subskrypcji wynosi ok. 3 dolary dla indywidualnego użytkownika miesięcznie.
Nordpass – menadżer haseł przyjazny indywidualnemu użytkownikowi
Ten menadżer haseł został stworzony przez najlepszych specjalistów z branży usług cyberbezpieczeństwa. Możecie kojarzyć go już z popularnym autorskim systemem NordVPN. NordPass jest jedną z ciekawszych propozycji, która oferuje część usług w darmowej wersji. Wyróżnia się przyjaznym i intuicyjnym interfejsem. Jest zoptymalizowany pod wszystkie dostępne platformy. Plan roczny kosztuje aktualnie niecałe 99 zł, co daje ok. 8 zł na miesiąc. Nie jest to zbyt wiele, jak za szereg przydatnych funkcji, które otrzymujesz w zamian. W tym szyfrowanie silnymi algorytmami typu XChaCha20, możliwość dzielenia się swoimi hasłami z zaufanymi użytkownikami, bezpieczne przechowywanie danych karty płatniczej, anonimowe płatności.
RoboForm – najinteligentniejszy menadżer haseł
RoboForm to menadżer haseł dla wszystkich, którzy najbardziej cenią sobie wygodę oraz inteligentne rozwiązania. Cechuje się bowiem wysoce zaawansowanym systemem wypełniania formularzy, który umożliwia mu samodzielne wypełnienie wielu pół bardziej skomplikowanych jak imię, nazwisko, czy adres. Stosują go, uzupełniasz urzędowe wnioski szybciej i łatwiej niż gdybyś musiał robić to ręcznie. Pozwala na wykreowanie aż 8 różnych scenariuszy z uwzględnieniem danych paszportowych, informacji o pojeździe oraz karcie kredytowej. Ponadto RoboForm zapisuje również hasła w aplikacjach Windowsa, np. Outlooku. i jest dostępny w polskiej wersji językowej na desktopy.
Keeper – najbezpieczniejszy menadżer haseł dla biznesu
To opcja dla najbardziej wymagających użytkowników i klientów biznesowych. Oferuje szereg zabezpieczeń w postaci silnego szyfrowania, w tym szyfrowany czat z własnym dyskiem na zdjęcia, zasadę zerowej wiedzy i zerowego zaufania, szeroki wybór uwierzytelniania wieloskładnikowego, umożliwia logowanie przy użyciu odcisku palca i Face ID oraz monitoruje darknet. Najbogatsza wersja menadżera ma swoje odzwierciedlenie również w wyższej cenie abonamentu w porównaniu z innymi programami.
Dashlane – menadżer haseł z własnym VPN
Dashlane to menadżer haseł, który wyróżnia się na tle konkurencji dostępem do własnego VPN. Jest to duże udogodnienie dla użytkownika, ponieważ w zasadzie otrzymuje jednocześnie dwie usługi i tym samym zwiększa swoje bezpieczeństwo w sieci. Do tego darmowa wersja programu umożliwia dodatkowo wygenerowanie nieskończoną liczbę haseł, monitorowanie dark webu oraz kontrolowanie wycieku danych. Ponadto program ma bardzo wygodną funkcję automatycznej zmiany słabych haseł. Moim zdaniem jest to najlepszy wybór dla każdego początkującego użytkownika menadżera haseł, dzięki któremu zyskamy spokojniejszy sen i szereg funkcjonalnych rozwiązań dostępnych na różnych platformach.
LastPass – dobra, choć obecnie ryzykowna opcja
Jeżeli mimo wszystko chcecie nadal używać LastPass – aktualną ofertę i jej wycenę możecie znaleźć poniżej
Dlaczego warto zadbać o bezpieczeństwo swoich haseł
Zostawiamy w sieci coraz więcej poufnych informacji oraz swoich dóbr, które chociaż niematerialne, to nie mniej cenne. Nic więc dziwnego, że kradzieże i inne nadużycia również przeniosły się w dużej mierze do wirtualnej rzeczywistości. Nasze dane osobowe, idąca za nimi tożsamość, a do tego finanse są łakomym kąskiem dla wprawionych hakerów.
W związku z czym ostatnimi czasy głośny stał się między innymi temat haseł do logowania. Dokładnie rzecz biorąc, to ułomności tegoż zabezpieczenia w zetknięciu z ludzkimi nieczystymi intencjami i możliwościami sztucznej inteligencji. Dlatego w jednym z naszych artykułów pokazujemy, jak stworzyć hasło, którego nie da się złamać, albo przynajmniej trudniej o to niż w przypadku, gdy na straży swoich danych wrażliwych stawiasz imię pupila z następującym po nim ciągiem liczb 123. I tak wiernie od przeszło 20 lat na wszystkich platformach, gdzie udostępniasz szczegółowe informacje na swój temat czy dane płatnicze.
Przeczytaj także: Jak zmienić hasło na Gmail? Zabezpiecz swoje konto Google
Na szczęście technologia rozwija się dwutorowo i tak samo my otrzymujemy dziś więcej możliwości cyfrowej ochrony. Jednym z takich rozwiązań być może w niedalekiej przyszłości będzie passkeys oraz jest już aktualnie uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Oprócz jednak tych dodatkowych metod, z których zawsze warto korzystać, podejdź do zmiany globalnie. Uwzględnij tworzenie nowych silnych haseł, różnych do każdej witryny oraz funkcjonalne zarządzanie nimi. Do czego posłuży Ci właśnie menadżer haseł.
Menadżer haseł – co to jest i jak działa
Najprościej rzecz ujmując, menadżer haseł to narzędzie w którym wygenerujesz unikalne hasła dostępu dla każdego serwisu oraz który wypełni automatycznie dane uwierzytelniające. Co najistotniejsze jednak, w nim zaszyfrujesz i przechowasz wszystkie te skomplikowane ciągi znaków, które od teraz będą Twoimi kluczami do logowania. Oczywiście, kiedy już zaczniesz zmieniać na wszystkich swoich kontach to przyjęte raz wieki temu hasło. A menadżera haseł możesz używać wszędzie tam, gdzie to najbardziej dla Ciebie dogodne, gdyż umożliwia synchronizację pomiędzy różnymi urządzeniami i dostępny jest w wersji:
- programu instalowanego na desktopa (systemu Windows, macOS, Linux)
- aplikacji mobilnej (Android, iOS)
- online (w witrynie WWW)
- rozszerzenia przeglądarki (Chrome, Edge, Firefox, Opera, Safari itd.)
Umówmy się – nowych haseł będzie sporo. Zapisywanie ich wszystkich w podręcznym notatniku nie jest ani praktycznie ani bezpieczne. Zapamiętywanie – niemożliwe, o ile nie jesteś jakimś cyborgiem. W przypadku menadżera haseł nie musisz się o to martwić, bo wystarczy, że zapamiętasz tylko jedno, główne hasło do swojego skarbca. To które da Ci dostęp do tych wszystkich pozostałych. Dlatego akurat dobre przyswojenie go jest tu dość kluczowe.
Jak zacząć używać menadżera haseł?
Nie porywaj się z motyką na słońce. To znaczy, nie daj się ponieść hurraoptymizmowi zmiany i nie zacznij wprowadzać nowych haseł taśmowo. Po pierwsze szybko się zmęczysz, po drugie zniechęcisz, po trzecie ten mozolny proces wcale nie przebiegnie bardziej efektywnie. Zacznij więc najpierw od ustalenia nowych haseł dla najważniejszych witryn, gdzie posiadasz najwięcej danych wrażliwych. Całą resztę możesz spokojnie zostawić na moment, kiedy faktycznie będziesz potrzebować zalogować się do konkretnego serwisu.
Polecamy też dobrze zaznajomić się ze swoim kodem dostępu do najczęściej używanego urządzenia oraz z tym do skrzynki e-mailowej. Gdyby się bowiem tak stało, że jednak zapodziejesz gdzieś w odmętach pamięci główne hasło do menadżera haseł, jedynym możliwym sposobem na zalogowanie się do swoich kont będzie zresetowanie dotychczasowego hasła, do czego link otrzymasz w wiadomości mailowej. Niefortunnym byłoby nie mieć w tym wypadku dostępu do swojej poczty.
Menadżer haseł w opcji rozszerzenia przeglądarki
Korzystając na co dzień z wyszukiwarki, niejednokrotnie zetknąłeś się z wyskakującym okienkiem oferującym możliwość zapisania hasła do konta odwiedzanej właśnie witryny. To nic innego, jak komunikat menadżera haseł, którego wszystkie najpopularniejsze wyszukiwarki oferują jako rozszerzenie swojej usługi. Większość z nich działa na podobnej zasadzie i umożliwia głównie zapisywanie haseł oraz sprawdzanie wycieku.
Takie rozwiązanie choć niewątpliwie wygodne dla początkujących, to ma jednak kilka wad. Przede wszystkim do Twoich haseł będą mieć dostęp wszyscy, którzy zechcą skorzystać z przeglądarki na Twoim urządzeniu. Ponadto używając innej przeglądarki, będziesz zmuszony do ponownego wpisania danych logowania. Aby więc użyć wszystkich funkcjonalności i udogodnień menadżera haseł, najlepiej postawić na dedykowany program.
Dodatkowe funkcje
Ochrona przed pishingiem
Menadżerowie haseł oprócz generowania silnych kombinacji i bezpiecznego zarządzania nimi mogą mieć też inne nieocenione właściwości. Jednym z najbardziej przydatnych dzisiaj jest ochrona przed pishingiem, który jest plagą naszych czasów. Czym jednak właściwie jest pishing?
Być może doszły Cię nieraz słuchy o próbach wyłudzeń na popularnych marketplace’ach. Gdzie użytkownicy w momencie zapłaty za produkt otrzymywali link przekierowujący na stronę, która wyglądała jak witryna banku. Tylko pozornie, choć trzeba przyznać, że metody kradzieży online stają się coraz bardziej wysublimowane. Normalnie menadżer haseł z funkcją uzupełniania danych uwierzytelniających mógłby automatycznie wpisać Twój login i hasło na taką podróbkę systemu bankowości. Jednakże opcja ochrony przed pishingiem rozpoznaje fałszywe witryny i blokuje wpisywanie do nich haseł.
Monitorowanie darknetu
Część menadżerów haseł będzie oferować także monitorowanie darknetu i to w opcji na żywo. Dzięki czemu nie tylko dowiesz się, że Twoje dane wyciekły, ale też czy nie doszło do naruszeń i przestępstw z wykorzystaniem Twoich danych. To właśnie w tzw. dark webie dochodzi do nielegalnego handlu tożsamości. Być może brzmi Ci to teraz jak tanie kino sensacyjne, ale zważywszy na to, z jaką łatwością dziś wyciekają dane wrażliwe i z jaką ufnością dzielimy się nimi z niesprawdzonymi witrynami, co stoi na przeszkodzie, abyś akurat Ty padł ofiarą oszustwa. Wysokość możliwych strat znacznie przewyższa wysiłek, jaki musisz włożyć w zatroszczenie się o swoje bezpieczeństwo w sieci.
Czy systemy zarządzania hasłami są bezpieczne
Nie ma co udawać. Rozwiązania idealne nie istnieją. Menadżerowie haseł też muszą mierzyć się z próbami ataków cyberprzestępców. Najwrażliwszą kwestią wydaje się być chmura, na której przechowywane są wszystkie hasła oraz synchronizacja programu na różne urządzenia. Ale przede wszystkim to, że do wszystkich Twoich haseł prowadzi tylko to jedno – główne. Jednakże większość certyfikowanych i najlepszych menadżerów haseł bliskie są ideału, gdyż:
- przechodzi regularnie audyty niezależnych ekspertów,
- posiada najwyższe środki bezpieczeństwa tzw. 256-bitowe szyfrowanie AES (stosowane przez banki i wojsko) oraz szyfrowanie end-to-end (co znaczy, że usługodawca nie ma dostępu do Twoich danych),
- umożliwia zastosowanie dodatkowych opcji weryfikacji dwuetapowej 2FA, uwierzytelniania wieloskładnikowego MFA, czy systemów biometrycznych.
Dlatego tak ważne w kwestii bezpieczeństwa poufności informacji jest korzystanie ze sprawdzonych programów, które zapewniają najlepszą ochronę Twoich haseł i loginów.
fot. Depositphotos/igor707