Kobieta używająca smartfonu i mężczyzna odbierający paczkę z zielonego automatu paczkowego z logo Allegro Smart.

Allegro One Box – mapa lokalizacji. Jak korzystać z coraz popularniejszej alternatywy Paczkomatów?

5 minut czytania
Komentarze

W przestrzeni miejskiej coraz częściej można zauważyć Allegro One Box, czyli zielone automaty paczkowe. Jak sama nazwa wskazuje, należą one do bardzo popularnej w Polsce platformy e-commerce. W tym tekście znajdziecie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania oraz wątpliwości związane z tymi urządzeniami.

Co to jest Allegro One Box?

fot. Allegro

Najbardziej znany z automatów paczkowych jest InPost, ale takie maszyny mają również inne podmioty. Są to nie tylko firmy kurierskie, ale też same platformy sprzedażowe. Od 2021 roku automatami do odbierania przesyłek dysponuje Allegro. Ich nazwa to One Box. Kto tak naprawdę dostarcza do nich paczki? Pod koniec 2021 roku Allegro informowało, że jego partnerem jest UPS.

Zielone automaty od Allegro wyróżniają się swoją estetyką. Nie ma na nich reklam, w miarę możliwości w obrębie maszyn umieszczana jest roślinność. Oprócz tego znana platforma e-commerce chce wyróżnić się ekologią, zasilając automaty energią z OZE i instalując na nich czujniki jakości powietrza. Odbierając przesyłki, użytkownik otrzymuje możliwość bezpłatnego wysłania zużytej elektroniki.

Allegro One Box – jak działa i jak odebrać paczkę?

automat allegro one box
fot. Allegro

Allegro One Box uzupełniły listę metod dostawy zakupów na Allegro. Wciąż można zamawiać przesyłki do paczkomatów InPost, placówek pocztowych oraz punktów odbioru Orlen Paczka. Na początku funkcjonowania zielonych automatów od Allegro były one szczególnie atrakcyjną propozycją, bo dostawa do nich była darmowa. Od 2022 roku za zamówienie zakupów z tej platformy sprzedażowej do automatu Allegro One Box zapłacimy jednak 8,99 zł (dostawa na następny dzień) lub 11,99 zł (dostawa w ten sam dzień). Jest jednak pewien sposób na uniknięcie opłaty – nazywa się Allegro Smart!.

Jak korzystać z zielonych automatów? Robimy zakupy na Allegro tak jak zawsze i na etapie decyzji o metodzie dostawy wybieramy Allegro One Box. Wybieramy odpowiedni punkt, finalizujemy zamówienie i czekamy na jego realizację. Do odebrania paczki wystarczy nam aplikacja Allegro. To właśnie w niej pojawi się informacja o dostarczeniu przesyłki, a gdy będziemy już obok automatu, to z poziomu smartfona będziemy mogli zdalnie otworzyć skrytkę. W aplikacji Allegro można również na bieżąco monitorować, co dzieje się z paczką.

Gdzie są automaty Allegro One Box? Mapa lokalizacji

mapa allegro one box
Mapa automatów Allegro One Box.

Pod koniec 2021 roku Allegro dysponowało 600 automatami paczkowymi, a jako cel postawiło sobie 3000 takich maszyn do końca 2022 roku. W rzeczywistości na przełomie marca i kwietnia 2023 roku jest ich ok. 2750. Dla porównania InPost już w październiku 2021 roku miał 15 tysięcy paczkomatów. Trzeba jednak pamiętać, że firma ta miała na rozwinięcie sieci automatów paczkowych o wiele więcej czasu, niż Allegro.

Na razie urządzenia Allegro One Box są rozmieszczone dosyć nierównomiernie. Są miejscowości (także niewielkie), w których maszyn jest przynajmniej kilka, ale nie brakuje też dużych terenów, na których nie ma ani jednego automatu. Jeśli chcecie sprawdzić, jak wygląda dostępność urządzeń w waszej okolicy, powinniście wejść na tę stronę Allegro One, a następnie w zakładce Wybierz typ punktu zaznaczyć Allegro One Box, zielony automat. Wtedy zostanie wyświetlona mapa maszyn należących do Allegro.

Alternatywą dla automatów popularnej platformy sprzedażowej mogą być punkty odbioru Allegro One. Jest ich ok. 1250 (dane na listopad 2022 roku), a część z nich znajduje się w miejscowościach, w których nie ma maszyn Allegro One Box. Wadą punktów odbioru oczywiście pozostaje to, że są one otwarte tylko w określonych godzinach.

Czytaj także: Jak kupować na OLX i Allegro, aby nie dać się oszukać? Zobacz, na co musisz uważać

Allegro One Box – pytania i odpowiedzi

Allegro One, One Box, One Punkt – czym to się różni?

Allegro One to sieć punktów nadań i odbiorów oraz automatów paczkowych należących do Allegro. Tym mianem określa się również całą usługę. One Box to metoda dostawy do zielonych automatów paczkowych Allegro. One Punkt to z kolei metoda dostawy do stacjonarnych punktów odbioru, m.in. salonów Kolporter, punktów epaka.pl, sklepów Auchan.

Ile kosztuje dostawa zakupów z Allegro przy wyborze Allegro One?

Posiadacze pakietu Smart! mają darmową dostawę do punktów (One Punkt) oraz automatów (One Box), a także kurierem, o ile spełnią kryterium zakupów za minimalną kwotę u danego sprzedawcy. W pozostałych przypadkach cennik jest następujący:
– Allegro One Box, dostawa dzisiaj – 11,99 zł
– Allegro One Box, dostawa jutro – 8,99 zł
– Allegro One Punkt – 8,99 zł
– Allegro One Kurier, dostawa dzisiaj – 14,99 zł
– Allegro One Kurier, dostawa jutro – 10,90 zł

Jakie są maksymalne gabaryty przesyłek zamawianych do automatów One Box?

Paczki zamawiane do automatów One Box mogą mieć maksymalnie 41 × 38 × 64 cm i ważyć do 20 kg. To samo tyczy się paczek zamawianych do punktów odbioru (One Punkt).

Czy można zapłacić za przesyłkę przy odbiorze?

Na ten moment nie ma możliwości płacenia za zakupy z Allegro przy odbiorze paczki w punkcie One Punkt lub przy automacie One Box.

zdjęcie główne: Allegro

Motyw