Pierwsza przeglądarka z wbudowanym generatorem DALL-E. Google Chrome powoli zostaje w tyle

2 minuty czytania
Komentarze

Na swoim blogu Microsoft poinformował o wielu nowościach w przeglądarce Edge, które pojawią się w kwietniu 2023. Jest to na przykład nowa funkcja Drop, która ułatwi dzielenie się plikami, możliwość edycji grafik w przeglądarce, bez konieczności używania dodatkowych wtyczek lub aplikacji, tryb do lepszego zarządzania czasem pracy na baterii oraz funkcje związane z organizacją pracy. Ale nas interesuje inna rzecz — wbudowany w przeglądarkę generator obrazów.

W ten sposób Edge stał się pierwszą i jedyną na dany moment przeglądarką ze zintegrowanym generatorem obrazów AI. J

Jak działa generator Image Creator w Edge?

Twórca obrazów (Image Creator) jest już dostępny na komputerach dla użytkowników Edge na całym świecie. Jeśli nie widzicie w pasku bocznym ikony tej aplikacji i nie ma jej też po naciśnięciu +, wtedy po prostu pobierzcie najnowszą wersję Edge. U mnie właśnie ten sposób się sprawdził. Trzeba tez zalogować się na własne konto.

Ikona Image Creator znajduje się w pasku bocznym po prawej stronie

Funkcja pomoże tworzyć obrazy, które jeszcze nie istnieją. Obsługuje ją najnowszy model DALL∙E od OpenAI, dostępny bezpośrednio z paska bocznego Microsoft Edge. Jak sugeruje Microsoft, to świetny sposób na wygenerowanie oryginalnych grafik na przykład do posta w mediach społecznościowych lub programu PowerPoint. Wystarczy wybrać ikonę Image Creator, wprowadzić tekstową informację (na razie wyłącznie w języku angielskim) dotyczącą tego, co ma być wygenerowanie i spośród czterech zaproponowanych wersji wybrać tę, która najlepiej spełnia oczekiwania.

Zobacz też: Najlepsze rozszerzenia Chrome.

Microsoft sugeruje, aby podczas tworzenia zapytań (monitów) robić to w sposób jak najbardziej opisowy i kreatywny. Należy wykorzystywać przymiotniki, lokalizacje, a nawet style artystyczne takie jak „sztuka cyfrowa” i „fotorealistyczny”. Przykładowo, zamiast wpisać „stworzenie” lepiej przesłać tekst typu: „puchate stworzenie w okularach przeciwsłonecznych, grafika cyfrowa”.

Zobacz też: Sprawdź lokalizację telefonu.

Microsoft oferuje tu ponadto „ulepszenia”, aby szybciej tworzyć obrazy. Po ich wyczerpaniu generowanie potrwa dłużej, ale można skorzystać z programu Microsoft Rewards, aby zrealizować dodatkowe ulepszenia i cieszyć się krótszym czasem przetwarzania.

Przykład obrazu wygenerowanego przez wbudowany AI

Microsoft przyjął dobrą strategię z wdrażaniem funkcji AI do swoich produktów. I jest na dobrej drodze, aby przekonać użytkowników i do przeglądarki Edge, i do wyszukiwarki Bing. Kiedyś nie miały one sensu w porównaniu z Chrome czy wyszukiwarką Google, ale ewidentnie Microsoft stawiając na sztuczną inteligencję trafił na żyłę złota, podczas gdy Google… kompromituje się z Bardem.

fot. wygenerowane przez DALL-E/prompty Jolanta Szczepanik

Motyw