fotowoltaika nie działa

Twoja fotowoltaika nie działa w słoneczne dni? Rząd tłumaczy, jaki jest tego powód

7 minut czytania
Komentarze

Urząd Regulacji Energetyki, będący jednym z organów wchodzących w skład administracji rządowej, wydał niedawno komunikat, w którym zwrócił uwagę na problemy związane z wyłączaniem się paneli fotowoltaicznych. Eksperci podkreślają, że ten problem może mieć różne przyczyny. W związku z tym właściciele instalacji fotowoltaicznych powinni podjąć konkretne działania, aby uniknąć przestojów w pracy paneli, chociaż nie oszukujmy się: wina nie zawsze stoi po stronie prosumenta. 

Oto dlaczego fotowoltaika nie działa w słoneczne dni

fotowoltaika nie działa

Zacznijmy od rzeczy, które możemy poprawić i niejako sami za nie odpowiadamy. Jednym z kluczowych aspektów jest prawidłowe zaprojektowanie i instalacja paneli fotowoltaicznych. Warto zwrócić się do profesjonalnych firm instalacyjnych, które będą w stanie dostosować układ i położenie paneli do warunków panujących na danej działce. Tym samym zminimalizowane zostanie ryzyko wystąpienia problemów z wyłączaniem się paneli. Pamiętajmy, że tańsza instalacja to nie to samo, co tańsza eksploatacja. 

Kolejnym istotnym elementem jest regularna konserwacja i czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Zanieczyszczenia, takie jak kurz, liście czy ptasie odchody, mogą zmniejszać sprawność pracy paneli, co w konsekwencji prowadzi do ich wyłączania. Dlatego właściciele instalacji powinni dbać o ich czystość i utrzymanie. Zasada jest prosta: im większa powierzchnia paneli jest zanieczyszczona, tym większa powierzchnia paneli nie jest aktywna. 

Zabezpieczanie paneli przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak silne wiatry czy obfite opady deszczu lub śniegu, również jest ważne. Właściciele instalacji mogą zastosować dodatkowe zabezpieczenia, takie jak osłony lub specjalne konstrukcje montażowe, które zmniejszą ryzyko uszkodzeń paneli oraz ich wyłączania się na skutek warunków pogodowych. Oczywiście ten aspekt nie dotyczy słonecznych dni. 

Stosowanie systemów monitoringu pracy paneli fotowoltaicznych pozwoli na szybkie wykrycie ewentualnych problemów oraz podjęcie działań naprawczych w celu uniknięcia przestojów w pracy instalacji. Monitorowanie pracy paneli to istotny element zapewnienia ich efektywności i długotrwałego funkcjonowania.

Fotowoltaika nie działa w słonecznie dni – to niekoniecznie Twoja wina

fotowoltaika nie działa
fot. Depositphotos/ manfredxy

No dobrze, ale co jeśli wszystko zrobiliśmy tak, jak trzeba i nie ma mowy o problemach technicznych, a i tak fotowoltaika produkuje mało energii, albo wręcz nie działa wcale? Tu niestety problem leży już po stronie infrastruktury sieciowej. Jak możne przeczytać w raporcie, problemy z przydomowymi instalacjami fotowoltaicznymi wynikają głównie z wysokiego poziomu napięcia na tym odcinku sieci dystrybucyjnej, do której jest przyłączona mikroinstalacja. 

Fotowoltaika nie działa w słonecznie dni – walka inwerterów 

fotowoltaika nie działa

W godzinach największego nasłonecznienia, kiedy zdolność wytwórcza mikroinstalacji wielokrotnie przekracza popyt na energię ogółu odbiorców z bezpośredniego jej otoczenia, instalacja (inwertery) pracuje niestabilnie, nieustannie zmieniając stan z aktywnego na nieaktywny. Z tego samego powodu obniża się jakość energii dostarczanej do naszych gniazdek. Posiadacze instalacji fotowoltaicznych często nadmiernie wprowadzają energię do sieci, przyczyniając się do znaczącego wzrostu napięcia, a tym samym niestabilnej pracy instalacji.

Problemy ze współpracą mikroinstalacji z siecią lub jakością dostarczanej energii pojawiają się wtedy, gdy w danej sieci wzrasta liczba wytwórców energii i zaczyna być porównywalna z liczbą odbiorców energii. Często zdarza się to w skupiskach domów jednorodzinnych. Energia produkowana przez panele PV i wprowadzana do sieci sprawia, że inwertery będące elementami wyposażenia mikroinstalacji konkuruje ze sobą, starając się utrzymać strumień generowanej energii, co wymaga wyregulowania na zaciskach coraz wyższego napięcia. 

Gdy osiąga ono wartość krytyczną, inwerter wyłącza się, poprawiając nieco warunki pracy inwertera w sąsiednim gospodarstwie domowym. Jednak ten też w końcu wyłączy się gdy osiągnie wartość krytyczną napięcia, konkurując z kolejnymi inwerterami. W końcu tamte również zatrzymają się, powodując nieznaczny spadek napięcia, co z kolei wykorzystają te inwertery, które zostały wyłączone wcześniej i powrócą do pracy.

W takiej sytuacji posiadacz paneli fotowoltaicznych nie może decydować o tym, ile energii elektrycznej oraz w jakim okresie doby chce wytworzyć, ponieważ produkcja będzie ściśle uzależniona od zapotrzebowania (popytu) na energię lokalnej społeczności odbiorców w poszczególnych godzinach doby.

Fotowoltaika nie działa w słonecznie dni  – jakie jest ryzyko problemów?

fotowoltaika nie działa

Ryzyko, że mikroinstalacje nie będą współpracowały z siecią, wzrasta w przypadku występowania jednego lub więcej z poniższych warunków:

  •  Dużej ilości i dużej łącznej mocy mikroinstalacji na obszarze zasilanym z jednej stacji transformatorowej.
  • Dużej odległości mikroinstalacji od stacji zasilającej SN/nN.
  • Wysokiej impedancji linii (małe przekroje przewodów, długie odcinki obwodów).
  • Niewielkiego zapotrzebowania na energię w okresach największej zdolności wytwórczej (godziny największego nasłonecznienia).
  • Rozbudowie istniejącej mikroinstalacji przez właściciela bez poinformowania operatora systemu dystrybucyjnego (OSD).

Warto zwrócić uwagę na to, że montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych wymaga przede wszystkim zbadania warunków technicznych, w jakich będą działać panele. Odpowiednio dobrana moc instalacji, dobór miejsca montażu oraz właściwe podłączenie do sieci elektroenergetycznej to kluczowe kwestie, które powinny być uwzględnione już na etapie projektowania. Warto również pamiętać, że posiadacz mikroinstalacji powinien regularnie kontrolować stan swojego systemu oraz nie nadmiernie wprowadzać energii do sieci.

Fotowoltaika nie działa w słonecznie dni  – co można zrobić?

fotowoltaika nie działa

Jeśli problem nie jest po Twojej stronie, a niedostosowania sieci do liczby instalacji, to wciąż jest kilka rzeczy, które możesz zrobić. Niektóre rozwiązania możesz zastosować sam. Inne wymagają współpracy z sąsiadami, albo nawet dostawcą energii. Ich lista prezentuje się następująco:

  • Zainwestuj w magazyn energii — dzięki takiemu rozwiązaniu prosument będzie mógł optymalnie wykorzystać wyprodukowaną energię, która zostanie odłożona w przydomowym magazynie i albo zostanie wykorzystana w późniejszym okresie przez samego prosumenta, albo trafi do sieci elektroenergetycznej kiedy tam pojawi się zapotrzebowanie.
  • Zużywaj energię w godzinach największego nasłonecznienia — kluczem jest tu autokonsumpcja, czyli zużywanie energii w miejscu i w czasie, w którym jest ona produkowana. Duże znaczenie będzie miało też odpowiedzialne użytkowanie posiadanej instalacji PV, w tym dbanie o prawidłową i optymalną konfigurację inwerterów.
  • Ustaw optymalny tryb pracy falownika — ustawienie odpowiedniego trybu regulacji mocy biernej dla falownika może złagodzić problem zbyt wysokiego napięcia w sieci. Wówczas wypadkowy strumień energii czynnej pochodzącej ze źródeł fotowoltaicznych będzie nieco mniejszy niż wynikający z ich możliwości, jednak źródła te będą miały szansę pracować stabilnie.
  • Zwróć się do dystrybutora energii — dystrybutorzy prowadzą szereg działań organizacyjnych oraz inwestycyjnych w celu nie tylko zapewnienia prawidłowej pracy sieci w warunkach odbioru nadwyżek energii elektrycznej produkowanej w mikroinstalacjach, ale również dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim odbiorcom energii.
  • Modernizacja infrastruktury sieciowej — definitywne rozwiązanie problemu stanie się możliwe dopiero po kompleksowej modernizacji infrastruktury sieciowej, polegającej na zastosowaniu przewodów o większym przekroju oraz zmianie konfiguracji sieci.

Podsumowując, problem zbyt wysokiego napięcia w sieci elektroenergetycznej, wywoływany przez działanie przydomowych źródeł energii, może być rozwiązany poprzez zastosowanie różnych działań. Najbardziej skutecznym sposobem jest zintegrowanie mikroinstalacji z magazynami energii, jednak w celu skutecznego rozwiązania problemu konieczne jest wielokierunkowe współdziałanie wszystkich uczestników rynku energii oraz promowanie prawidłowych zachowań prosumentów. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie negatywnych skutków wynikających z nadprodukcji energii elektrycznej w mikroinstalacjach i zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim odbiorcom energii elektrycznej.

Źródło: YouTubeure.gov.pl

Motyw