Dom jednorodzinny z panelemi słonecznymi na dachu.

Fotowoltaika – nie masz jeszcze instalacji? Możesz dostać nawet 31 tys. zł

2 minuty czytania
Komentarze

Fotowoltaika to sposób na pozyskanie taniej energii oraz zadbanie o środowisko. Niestety rozpoczęcie korzystania z paneli słonecznych wiąże się początkowo z niemałą inwestycją. Rząd ogłosił program wsparcia, który ma pozwolić uzyskać specjalne dofinansowanie mieszkańcom wsi. Wciąż można dostać też pieniądze z programu Mój Prąd – tam da się uzyskać nawet ponad 31 tysięcy złotych.

Fotowoltaika także dla rolników i spółdzielni

25 stycznia zacznie działać program Energia dla wsi. O dofinansowanie instalacji OZE będą mogli starać się rolnicy, wsparcie obejmie również spółdzielnie energetyczne. Za programem stoi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Program jest szansą na znaczącą transformację energetyczną na obszarach wiejskich. Zależy nam, aby przebiegała ona w sposób zrównoważony – bez ograniczania rozwoju produkcji rolnej i produkcji żywności. Zależy nam, aby inwestycje OZE na obszarach wiejskich miały wymiar lokalny, wykorzystywały lokalnie dostępne zasoby oraz odpowiadały lokalnym potrzebom. Dzięki realizacji programu zwiększy się dostępność inwestycji OZE dla rolników oraz wszystkich zainteresowanych współpracą w ramach spółdzielni energetycznych.

– mówi wicepremier Henryk Kowalczyk.

Całkowity budżet programu to miliard złotych. W ramach pierwszego naboru trwającego od 25 stycznia do 15 grudnia do rozdysponowania jest 100 milionów złotych. Program Energia dla wsi przewiduje możliwość uzyskania dotacji lub pożyczki. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego.

Czytaj także: Fotowoltaiczne balkony, pompy ciepła dla wszystkich i niskie rachunki. To jedyny taki blok w Polsce

Osoby rozważające postawienie przydomowej instalacji fotowoltaicznej powinny się również zainteresować programem Mój Prąd. Na samą mikroinstalację fotowoltaiczną można dostać do 6 tysięcy złotych, a inwestując także w magazyny energii i ciepła oraz dodatkowe systemy da się uzyskać łącznie do 31 tysięcy złotych.

źródło: MKiŚ, zdjęcie główne: Depositphotos/manfredxy

Motyw