Cocoa Press

Zamiast Thermomixa – kup drukarkę 3D. Cocoa Press pozwoli ci samemu tworzyć słodycze

2 minuty czytania
Komentarze

Jak smakowicie wyglądających rzeczy by nie stworzyły typowe drukarki 3D, to raczej nikt nie chciałby skosztować nic, co zostało przez nie wyprodukowane — nawet jeśli użyto do tego czerstwego chleba. Inaczej sprawa wygląda w przypadku Cocoa Press. Jest to drukarka 3D, która używa czekolady. W ten sposób można mieć czekoladowe wszystko, chociaż oczywiście kubek na gorącą herbatę z tego materiału nie jest najlepszym pomysłem. 

Druk 3D z czekolady Cocoa Press

Pomysłodawczynią projektu jest Ellie Weinstein,  która pracuje nad nimi od 2014 roku. Cocoa Press będzie dostępna do przed zamówienia od 17 kwietnia. Zestawy do samodzielnego zmontowania drukarki mają kosztować od 1499 dolarów, czyli 6630 PLN + cło i VAT (czyli mniej więcej tyle, ile kosztuje uwielbiany przez wielu Thermomix),  i będą dostarczane w październiku, natomiast profesjonalne wersje, które są już złożone, kosztować będą 3 995 dolarów (17 650 PLN + cło i VAT)  i będą wysyłane na początku 2024 roku. Różnica w cenie jest więc ogromna. Warto jednak pamiętać, że samodzielne złożenie drukarki to kwestia około 10 godzin pracy. 

Jest więc dość drogo. Co jednak ta drukarka potrafi? Otóż Cocoa Press ma objętość druku 140 × 150 × 150 mm. Wydaje się, że to niewiele  w porównaniu do standardowej drukarki 3D, ale powinno wystarczyć dla wielu czekoladowych kreacji. W przeciwieństwie do większości plastikowych filamentów, które muszą być ogrzewane do 200-250 stopni Celsjusza, ta drukarka podgrzewa czekoladę tylko do 33 stopni Celsjusza. Drukarka jest bezpieczna i higieniczna, ponieważ czekolada styka się tylko z czterema elementami, które są łatwe do usunięcia i czyszczenia w zlewie.

Zamiast rolki filamentu lub zbiornika z żywicą, Cocoa Press używa 70-gramowych wkładów specjalnej czekolady, która zastyga w temperaturze do 26,67 stopni Celsjusza. Firma sprzedawać je będzie w paczkach po 10 sztuk za 49 dolarów (217 PLN). Kształtem przypominają one cygara i trafiają do metalowej strzykawki, gdzie całość jest równocześnie topiona, a nie stopniowo, jak w przypadku typowej drukarki FDM. Możliwości tej niesamowitej drukarki 3D, która potrafi tworzyć z czekolady nawet ruchome elementy, możecie zobaczyć poniżej:

Źródło: YouTube

Motyw